Hozzászólások
Elsődleges fülek
(Nem) látod, pont ezért írtam, hogy agymosott vagy. Kétszer is említettte, hogy a forrás a Financial Times. Csak azt hallod meg, ami beleillik a világképedbe. Lásd még:
https://youtu.be/FAFbOK01uE4?t=525
És még:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1g_%C3%A1llamad%C3%B3ss%C3%A1ga
Tango írta:
Arra is kíváncsi lennék, hogy mi jár most Kína fejében. Kínának nagyon kellene új terület, és tőle északra ott van egy erőforrásokban gazdag, alig lakott ország, aminek le van kötve a katonasága egy "Speciális Katonai Műveletben"... Nem gondolom, hogy a világ rohanna segíteni, ha Kína megtámadná az oroszokat.
Ne haragudj, de nem érdemes válaszolnom neked, te is az agymosott tömegek közé tartozol.
Na jó, én is hozzászólok a politikai témához. Teszem ezt úgy, hogy régen semennyire se érdekelt a politika, mert engem még úgy neveltek, hogy jobb, ha nem érdekel.
Aki úgy gondolja, hogy jó irányba megy az ország, az nyilvánvalóan nem öreg eléggé ahhoz, hogy első kézből lássa, milyen volt szovjet bábállamnak lenni. Csak pár dolog, ami hirtelen eszembe jut:
- kötelezően oroszul kellett tanulni, ha más nyelven tanultál, gyanús lettél
- hamis történelmet tanultál
- gyerekként emlékezetes dolog volt bármi nyugati dolgot látni, pl egy túrista Opel Record-ját, egy német Edder-Koppen képregényt, bármilyen nyugati filmet (amit kb. egy ember mondott alá az egész országban). Sörösdobozokat gyűjtöttünk, mert azok annyira menők és különlegesek voltak.
- orosz laktanyák voltak mindenfelé (akik persze lopták a cuccokat, és elcsencselték)
- akár évekig kellett várni egy autóra
Azóta persze eltelt sok év, de megnézhetjük milyenek a jelenlegi kilátások az orosz világba tartozó országokban:
- korlátozott hozzáférés a hírekhez/internethez, leginkább csak az állami propagandát hallod/látod
- a média folyamatosan mossa az agyát a lakosságnak
- letartóztatnak bármiért (legújabb pár példa: virágot viszel Navalnij ravataljára, feltartasz egy üres papírlapot, stb.)
- mindig van egy "ellenséged", akire haragudni kell (NATO, neonácik, migránsok, stb). Ezáltal addig sem a kormányra figyelsz.
- a világ egyik legsötétebb országa Észak-Korea, mert még áramuk sincs elég. Oroszország lehetne valódi szuperhatalom is, bőven van területük, nyersanyaguk. de képtelenek kiaknázni. Kína meg egyszerűen csak abból él, hogy minden tudást ellop, és a végtelen embererőforrás kihasználásával olcsóbban gyártja.
- az országok népe egy kis elit réteget szolgál csak ki
- a gyereked az óvodában/iskolában már a Szeretett Vezér imádatára tanítják, meg hogy milyen gonosz a Nyugat. (Mondjuk az US zászlóra felesküvés minden reggel is elég kultuszos.) Van továbá fegyverekkel ismerkedés is.
Magyarországról pár gondolat:
Orbán Viktor monnyon le! Persze sosem fog. President for life! Szívesen látnám azt a jelenetet, ahol a 89-es OV szembeköpi a mostani dagadt férget, amivé vált.
Az ÖRFASZ (Öreg Fasiszták Szövetsége, mert ugye se nem fiatalok, se nem demokraták) konkrétan ugyanazokat a módszereket használja, mint egy híres német politikus az 1930-as években.
- Agymosás a média által. Minden lényeges média a kezében van, azt kommunikál, amit akar. Így fordulhat elő, hogy a vidékiek, akiknek leginkáébb csak az állami médiához van hozzáférése, rettegnek, hogy elviszik őket harcolni a háborúba... vagy hogy elveszik a házaikat és odaadják a migránsoknak... még leírni is nevetséges, az ő fejükben meg ez van, mert ezt ültette bele a média. Emlékeztek, hogy hogy kezdődött a migráns balhé? Beengedték őket a pályaudvarra, majd napokig nem engedték őket tovább. Így egy sima, mesterségesen generált káosz lett a dologból, nagyon látható "probléma".
- A fentiekből jön, hogy mindig van "ellenség", akire haragudni kell, aki a (mesterségesen generált) oka minden problémánknak. Először voltak a migránsok, aztán Soross, most épp Brüsszel meg a woke. Időnként befigyel a listára egy-egy ellenzéki vagy külföldi politikus. Az milyen már, hogy Gyurcsányt még mindig az őszödi beszéddel sározzák? Gyurcsány lehetett volna kb. az egyetlen valamennyire megbízható politikus, hiszen ha egyszer látványosan lebuktál, akkor egész egyszerűen nem engedheted meg magadnak, hogy rajtakapjanak még egy hazugságon egy ilyen pozícióban.
- Ha megnézed bármelyik állami kommunikáció kérdőívet, amiket időnként kapunk, úgy vannak megfogalmazva a kérdések, hogy hülyének érezd magad, ha nem az állam akaratát támogatod. Elképesztően átlátszó, gondolatvezető kérdések. Hogy mennyire megbízható ezeknek a kérdőíveknek a feldolgozása, arról ne is beszéljünk. Mondjuk a fentiek miatt mindegy, már túl sok az agymosott ember, lásd legutóbbi választás.
- Közben az államadósság folyamatosan növekszik, de nem baj, a NER-lovagok nem érzik, majd vesznek egy másik országot, ha ez elfogy.
Most meg ott tartunk már, hogy ég a pofámról a bőr, hogy magyar vagyok. Az oroszokat támogatni nagyon gáz. Amit az oroszok művelnek Ukrajnában, az szégyen. Csak a dokumentált háborús bűnök mennyisége is elképesztő, és nyilván nem tudunk még sokkal többről. Kivégzik a hadifoglyokat/civileket, kínozzák a foglyokat, civil infrastruktúrát támadnak folyamatosan, elhurcolják és átnevelik a gyerekeket, stb. Az meg a szánalom csúcsa, hogy még mindig nem hívják háborúnak.
És mi ezt az Oroszországot támogatjuk, bazdmeg. Tényleg ez az érdeke a magyar népnek? Vagy csak pár embernek? Mi leszünk az egyetlen ország, amelyik elveszít 3 világháborút.
Most már eléggé felhúztam magam, szóval még pár gondolat, és befejezem.
Ami Amerikában megy, az is szupergáz. Most tekintsünk el attól, hogy mennyire gáz az US (mert sok szempontból az), de amit a republikánusok művelnek, az szégyen. Azt meg fel sem foghatom, hogy egy ilyen ember mint Trump, hogy kerülhet egyáltalán szóba, hogy újrtaválasszák? Nem gondoltam volna, hogy az Idiocracy egy dokumentumfilm volt...
Arra is kíváncsi lennék, hogy mi jár most Kína fejében. Kínának nagyon kellene új terület, és tőle északra ott van egy erőforrásokban gazdag, alig lakott ország, aminek le van kötve a katonasága egy "Speciális Katonai Műveletben"... Nem gondolom, hogy a világ rohanna segíteni, ha Kína megtámadná az oroszokat.
Verdikt: El kéne költözni erről a bolygóról, bm. Nem irigylem a mai fiatalokat.
Cyberpunk 2077 - Phantom Liberty DLC
Kicsit rövid, de jól sikerült. Nagyon jók a karakterek, és nagyon jó a történetvezetés is, minden fő karakter érdekes. A rövidsége annak is betudható, hogy 4 különböző befejezése van, a döntéseidtől függően.
Az új városrész, Dogtown, elég kicsi. Behoz viszont néhány új játékelemet, amivel remek cuccokat lehet szerezni. Pl. időnként beesik egy konténer, amit aztán sokan védenek. A konténerben mindig jó cuccok vannak, akár ikonikus fegyverek és cyberek is. Egy másik új küldetéstípus különféle járművek eltulajdonítása és eljuttatása egy fixerhez. A jutalom itt is nagyon jó, a mindenféle tárgyakon túl egyre növekvő kedvezményeket is kapunk a következő járművásárlásra.
Még pár gondolat a fő játékhoz:
Van a játéknak egy olyan aspektusa, amit ritkán emelnek ki. Valószínű azért, mert sokaknak fel sem tűnik, mert annyira jó, annyira természetes. Ez pedig a sima városban közlekedés, gyalog. Az összes speciális mozgás úgy működik, ahogy kénmyelmes. pl. ha odamégy egy létrához, akkor nem kell egy gombot nyomnod, hogy felmássz, a játék rájön, hogy létránál vagy és már mászik is, nem elvéve az irányítást. Ha felugrasz bárhol, a karaktered elkapja a fentebb lévő ereszt vagy párkányt. Ezek az apróságok akkor válnak csak nyilvánvalóvá, amikor egy másik játékban nem így működik.
Azért van pár negatív dolog is. Pl. a dekkedben nem tudod átrendezni programok sorrendjét. Ez azért lenne fontos, hogy amikor harc közben felhozod a hekkelési listát, jó, ha azok a programok vannak elől, amiket gyakran használsz. Szerencsére van egy trükk, hogy ezt kijátszd, de elég béna és nehézkes. Amikor bármi változást akarsz a programjaidban, akkor ki kell venni az összes programot a dekkből, majd fordított sorrendben betenni őket újra. Szóval amit nyolcadiknak teszel be, az lesz az első.
Másik bénaság, hogy bár a fegyvereknél már van lehetőség favoritokat beállítani (hogy ne szedd szét alkatrésznek véletlenül), nem mindig működik. A sztoriban többször van olyan szituáció, ahova nem vihetsz fegyvert. Amikor később visszakapod őket, az favorit jelölés eltűnik az összesről.
Forspoken
Erről ugye elég sok rosszat hallottunk a fő karakter szövegei kapcsán. Játszva a játékkal azt kell mondjam, a karakter nagyrészt úgy beszél, ahogy elvárható. A főszereplő egy árva gyerek, csecsemőként otthagyták egy kosárban egy aluljáróban. Intézetben nőtt fel, és bár többször is megpróbálták családoknál elhelyezni, mindig visszakerült a gyerekmegőrzőbe. Szóval nem csoda, hogy sokat káromkodik, és erősen cinikus.
Másik oldalról ott van a mágikus karperec, amit Frey (a főszereplő) visel, ami rengeteget beszél. Az ő szövegei is elég jól vannak megírva, illenek Frey szövegeihez. A probléma ott van, hogy ezek a folyamatosan egymást zrikáló szövegek teljesen okék olyan személyek között, akik sok éve ismerik egymást (most hirtelen az Expendables párbeszédei ugranak be), de nem igazán illenek a játék szituációjába. Ha ettől el tudsz tekinteni, akkor csak kicsit rossz. :)
Ami hiányzik nagyon, hogy csak egy verziója van a párbeszédeknek, és emiatt előfordul, hogy nem illenek a szituációhoz. Például harc közben úgy beszélgetnek, mintha a parkban sétálnának. Ezt legjobban megvalósítva eddig valamelyik új Spider-Man játékban láttam, ahol minden párbeszédet felvettek simán és hálóhinta közben is.
Sztori
A játékban a karakterünk Frey, egy 21 éves árva lány, aki New Yorkban él. Ahogy fentebb írtam, intézetben nőtt fel, és bár többször is örökbe akarták fogadni, nem tudott megmaradni sehol. Bár elvégzett pár iskolát, jelenleg homeless, és piti bűnözésből él, mert nem tud máshogy. Épp új, rendes életet készül kezdeni a gondosan félretett pénzéből, amikor utoléri a rossz társaság, amibe keveredett. Egy szál macskájával menekül el, minden más tulajdona porráég.
Kicsit később észrevesz egy furcsa karperecet egy elhagyatott boltban. Persze bemegy érte, és szinte azonnal átkerül egy másik világba. A karperec beszélni kezd hozzá, amitől persze még jobban rájön a frász, majd szembekerül egy rohadt nagy sárkánnyal is. Szóval nincs jó napja.
A karperectől megtudjuk, hogy egy másik világban vagyunk és hogy mágikus erőnk van. Ez a tutorial terület, ahol megtanuljuk hogyan kell harcolni, és megkapjuk a mágikus parkour képességünket. Az ellenfelek furán mutálódott, agresszív állatok.
Miután eljutunk az első városba, rögtön démonnak néznek minket, ugyanis mint kiderül éppen világvége van, és ez az egyetlen város, ahol még lehet élni. Ha bárki kimegy a fertőzött területekre, azonnal szörnyeteggé változik. Van, aki a lehetőséget látja bennünk, hiszen végre van valaki, aki el tud hozni elveszettnek hitt tudást a fertőzött területekről. Frey persze ennél egyszerűbben gondolkozik, csak haza szeretne menni.
Gameplay
A játék alapja a mágikus parkour, ezt használjuk folyamatosan a mozgásra és harc közben is. Elvileg van stamina, ami befolyásolja, hogy mennyit lehet használni, de jópár óra után derült csak ki, hogy ha nincs staminám, akkor nem szabad magasról leesni, mert megsérülök. :)
Később egyre több mozgással kapcsolatos képességet kapunk, és a stamina is növekszik, szóval szinte korlátlanul lehet használni. Kicsit olyan, mint a Prototype volt annak idején, ha emlékszik még rá valaki. A világ nagyon függőleges, folyamatosan szükség van a parkour-re. Mondjuk a "lapos" részeken is folyamatosan használod, mert ez a leggyorsabb módja a közlekedésnek, nincs hátas vagy jármű.
Ez a mozgás képezi az alapját a harcrendszernek is. Csak mágia és mozgás van, nincs semmilyen fegyvered. Emiatt nincs Block vagy Parry, csak Dodge. Folyamatosan mozgásban kell lenni, és elkerülni a támadásokat, vagy helyezkedni, mögé, fölé kerülni az ellenfélnek, és mágiákat rádobálni. Kezdésnél háromféle támadó mágia van, de igazából csak az egyiknek látom értelmét, csak azt használom minden szituban, mert messze az sebez legtöbbet. Ezeknek mind van 3 fokozata is, a támadó gomb nyomvatartásával lehet tölteni őket erősebb fokozatra (ha már megtanultad a magasabb fokozatot). A később megtanult támadóvarázslatok között már van több jól használható mágia is.
A támadó varázslatok mellett van jópár támogató mágia is, pl folyondárok tartják egy helyben a gyengébb ellenfelet, vagy gyógyító varázslatok. A lényeges különbség, hogy a támogató varázslatoknak hosszú újratöltési ideje van, míg a támadó varázslatokat lehet szórni, mint majom a homokot. A varázslatok között bármikor lehet váltani, minden támogató varázslatnak saját időzítője van, szóval ha az egyiket használtad, válthatsz a másikra.
Minden mágiához tartozik továbbá egy kis kihívás, amit ha teljesítesz, akkor még erősebb lesz. Ezeket már csak azért is érdemes megcsinálni, mert általánosságban is erősíti a mágiád.
A játék elején csak egy mágikus képzettségfa van, de ahogy haladunk előre a sztoriban, egyre több új fa nyílik meg. A fák között bármikor lehet váltani, igénytől függően. Ha például az ellenfél gyenge tűz ellen, akkor csak átváltasz a tűzmágia fára, és hajrá.
Elég sokféle ellenség van, mindenféle mutáns állatok, zombik, misztikus lények, sárkány, stb. Azzal is sokat variál a játék, hogy mennyi jön egyszerre és időnként különböző típusok jönnek egyszerre. Pl. az elég idegesítő, amikor mutáns nagymacskák mellett (amik nagyon gyorsak és erősek) repülő ellenfelek is vannak. Az is érdekes, hogy némely ellenfelek egymással is harcolnak. Vannak persze bossok is, ezek változó nehézségűek, de mindegyik veszélyes tud lenni. Az eddigi leghúzósabb ellenfelek igazából nem is a bossok voltak, hanem a világban itt-ott található szupermutánsok. Azok pillanatok alatt ki tudnak nyírni, ha sikerül eltalálniuk. Igazából a harcrendszer elég könnyű, 30+ órát Hard fokozatban játszottam le, és ritkán kellett állást tölteni.
A világ
A világot nem vitték túlzásba, eléggé földi kinézetű, kicsit felturbózva a világvége hatásaival. Grafikailag gyenge közepes, nem igazán volt olyan hely, ahol megálltam volna bámészkodni. Geometriailag egészen jó, illik a mágikus parkour-höz.
Méretileg hatalmas, óriási területeket lehet és kell bejárni. Sok a fontos pont, ahol valamilyen bónuszt vagy tárgyat lehet találni, és mindenfelé vannak nyersanyagok is, amik a kraftoláshoz kellenek. Ezek nélkül igazából lehet létezni, de a világban találod a Manát is, ami a legfontosabb "fizetőeszköz". Ebből tudod ugyanis megvásárolni az új varázslatokat, és a magasabb szintűek 100+ manába kerülnek. Szintlépésnél is kapsz manát, de az édeskevés, szóval be kell járni a világot, és folyamatosan gyűjtögetni.
Emiatt az óriási világ miatt kapcsoltam át nemrég Normal nehézségre Hard-ból, mert így feleannyi idő legyőzni az ellenfeleket, és ezáltal több esély van rá, hogy nem fogom megúnni a vége előtt. Már így is ignorálom a legtöbb gyűjtögetnivalót, csak akkor szedem össze, ha odatévedek. Az egyébként kicsit segít, hogy be lehet állítani, hogy Frey automatikusan összeszedje a tárgyakat, amin átszaladok, de a parkour miatt ez nem mindig sikerül, mert elrepülök felette. Van viszont egy támogató varázslat, ami pont erre van, de azt persze nem mindig lehet használni.
Van még pár aspektusa a játéknak, mint például a felszerelés és kraftolás, de ezek egyáltalán nem érdekesek, bónuszokat jelentenek a harcban és kész.
Amit szintén nem szeretek az az, hogy a karakter nem középen van, hanem kicsit balra. Középen a kamera van, amitől mindig úgy érzem, hogy ferdén megyek. Konkrétan volt egy rész, ahol egy vékony falon kellett 15 métert menni egy tárgyhoz, és csak sokadik kísérletre, kínkeservesen sikerült eljutni a végéig, mert Frey mindig leesett (nem lehetett használni a parkourt, azzal egyszerű lett volna). Én ezt nem tudom megérteni, hogy miért nem vezetik ki a kamera paramétereket az beállítások menübe, hogy olyat állítson be a játékos magának, amilyet akar (nyilván bizonyos keretek között). Értem én, hogy régen számított az fps-nél, hogy mennyire látsz előre, de az régen volt.
Verdikt
Sokkal jobb, mint amire számítottam. A dinamikus, gyors harcrendszer nagyon szórakoztató, jól kezelhető, irányítható. A sztori is érdekes, jól adagolják és látnivaló, hogy lesznek benne csavarok.
8/10
Asycid már írta, de semmiképpen nem ajánlom kamasznak, pláne lánynak. Azt nem tudom, hogy van-e magyar verzió.
Doki Doki Literature Club plus ingyér az Epic-en. Mondjuk a nem Plus verzió folyamatosan ingyen van a Steamen is. Bár a játék úgy néz ki, mint egy sima, átlagos randiszimulátor, valójában sokkal mélyebb. Mindenképpen érdemes kipróbálni.
Igen, kicsit ijesztő az a lista. :D
Na, jó, hogy pont most írtam, hogy nem lesz több update, most jött egy majdnem 4 GB-os...
https://www.cyberpunk.net/en/news/49831/patch-2-11
A modderek villámgyorsak voltak, már minden mod tool működik az új verzióval, pedig elég sok van (CET, Codeware, TweakXL, ArchiveXL, RED4ext, Equipment EX, és még biztos kihagytam párat).
Cyberpunk 2077
Megint előszedtem, és beletettem jópár tucat órát. Most olvasom a régi beszámolómat, amit még a játék megjelenésekor írtam (v1.04). Mindenképpen érintem az ott említett dolgokat.
Akkor dícsértem a töltési időt, ez mostanra durván elromlott. Kb 1 perc(!!!) mire elindul, pedig ugyanúgy SSD-n van. Igaz, most van pár mod is, de pl az egyik mod kiirtja a warning meg publisher képernyőket. A játékon belül már rendesen, gyorsan tölt.
A Street Cred-ről: Sajnos a játék továbbra is csak arra használja, hogy ehhez kösse a hozzáférhető, található cuccok minőségét. Ezt sose szerettem, pedig minden játék hasonlóan működik. Pl. az ellenfeleknél nincs kék fegyver, amíg nem vagy magasabb szintű. A ládákban nincs magasabb szintű kraft anyag. A cyberdoki nem árul magasabb szintű cybereket. Nem tudsz jobb autókat venni. Logikátlan baromság, nem így kellene balanszírozni. De ez csak a játékmechanika része, van még az immerzió is: Gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy mekkora a Street Cred-ed, mindenki mindig ugyanúgy áll hozzád. Hiába van 70+ Credem (igazából 50 a maximum, csak egy moddal kitoltam a felső határt), senki se ismer, senki se tart tőlem. Egyetlen egy mellékküldetés volt, ahol egy rosszarcú felismert, de kb. biztos vagyok benne, hogy 1-es Cred-nél is ugyanazt mondta volna. Összehasonlításképpen a Star Wars Galaxies-ben volt Civil War rankod, katonai rang. Ha közlegényként odamentél egy katonához, és nyomtál rá egy pofon emote-ot, akkor megbírságolt, és vesztettél a rank pontjaidból. Ha mint magas rangú tiszt tetted ugyanezt, akkor bocsánatot kért, és mondta, hogy legközelebb jobban figyel. És még sorolhatnám a hasonló példákat, de most a CP-ről írok inkább. Szóval nagyon hiányoznak az ilyen interakciók, akár csak olyan szinten is, mint az Elder Scrolls játékokban (ahol mindig van pár megjegyzése az NPCk-nek a képzettségeid alapján).
Közlekedés
Egér+billentyűvel játszom és az alap vezetési "élmény" az továbbra is borzasztó. A motorozás kb olyan, mintha felfagyott márványon mennék, amire még egy kis olajat is öntöttek, hogy jobban csússzon. 40 km/óránál már vezethetetlen, egyfolytában vadul kiperdül még egy enyhe kanyarodási kísérletre is. Nagynehezen találtam rá modot, így elég jó. Az is jó, hogy már nem szpemmelnek az újabb és újabb megvásárolható autókkal a fixerek.
Külön pozitívum, hogy az állandóan resetelő kamerának lehet adni magasabb késleltetést Settingsből. Negatívum, hogy max 10 másodpercet. Pozitívum, hogy az egyik .ini fájt szerkesztve ezt simán feljebb tudtam vinni.
Képzettségek
A képzettségfákat teljesen újradolgozták. Jobb, mint a régi, de így is elég közepes. A lényeg, hogy a jobb képzettségekhez magas képességpont kell. Sok a kisebb, feltételekhez kötött képzettség (pl. jobb a Damage mitigation, ha guggolsz). Van egy új Skill progression rész is, ahol bizonyos fegyvereket, képességeket, akciókat használva kapsz tapasztalati pontot. Itt is egy csomó passzív bónuszt lehet összeszedni.
Fegyverek
A fegyverek nem változtak sokat, de szerencsére az upgrade rendszer igen. Most már csak az egyedi, ikonikus fegyvereket lehet fejleszteni, és azokat is csak egy rövid skálán. Elég jó a nyersanyag igény is. Lehet eleget találni, hogy elérd a legmagasabb szintet, de meg kell gondolni, hogy melyiket akarod, mert annyit azért nem találsz, hogy mindet kimaxold. Szóval most már teljesen oké, ha kapsz egy fehér iconic fegyvert, fel tudod vinni max szintre különösebb nehézség nélkül. Ja és nincsenek már szintelvárások sem.
Gránátokat továbbra sem használok, továbbra is problémás váltani köztük. Itt az a lényeges vátozás, hogy varázsgránát és varázsgyógyszer van, ugyanis magától újratermelődik. Régen százasával cipelted a gyógyírt, most csak 1 van, viszont csak 2x használhatod (lehet növelni képzettségekkel).
Ruházat
Itt is pozitív változások történtek, a ruháknak már nincs páncél értéke, nincs szintelvárása, és megjelent az Appearance lehetőség is. Szóval most már nem úgy nézel ki, mint egy agybajos papagáj, mert nem kell a legjobb páncélú ruhákat viselni. Pár ruhának van valami bónusza, de ezeket se vitték túlzásba. Ami viszont elképesztő, az a ruházatok változatossága és mennyisége. Sokszáz ruhadarabból lehet összeállítani a kinézetet.
Kaja, pia
Itt kis változás történt, negatív irányba. A legutolsó verzióban (v2.1) ha stamina kaját eszel, akkor automatikusan kiveszi a beállított gyógyszert a gyorsgombról. Vagyis amikor harc közben gyorsan gyógyítani akarsz, nem történik semmi. Külön jó hír, hogy a fejlesztő nem tervez több peccset. Szerk: kb. mikor megírtam ezt, megjelent egy új peccs (v2.11,) ami ezt is javította.
Cyberek
Itt is történt változás. Van egy cyber pontszám, ami a szintedtől és képzettségeidtől függ. Maximum ennyi cuccot építhetsz magadba. Persze minden cybernek van most már egy ide vonatkozó pontszáma. Némely cyber képzettséghez, és ezáltal képességhez van kötve. Ezen kívül ide került a páncél is, a testfelszíni cuccoknak van péncél pontszáma. A cybereket is lehet fejleszteni, hasonlóan az ikonikus fegyverekhez, és ugyanabból a nyersanyagból.
Hekkelés
Ezt egész egyszerűen túlzásba vitték. Mindent meg lehet oldani pusztán csak netrunnerkedve. Hiába van minden mellékküldetés gondosan felépítve, alternatív behatolási utakkal, hullatárolókkal, stb, semmire sincs szükség, mert netrunnerként mindenkit könnyedén megölsz, még riadó sincs. Autós üldözés? Egy gyors hekk, és már robban is fel az ellenfél autója. És amikor igazán komolyan netrunnerbe fektetsz, akkor felveszed az Overdrive képzettséget, amivel kb. legyőzhetetlenné válsz, mert ha a dekked kifogy a RAM-ból, akkor a saját, gyorsan regenerálódó HP-dból is futtathatod a gyorshekkeket.
Küldetések
Bár be tudtam tölteni a 3 évvel ezelőtti mentett állásomat, inkább újrakezdtem a játékot. Nagyon sok tartalom van, de nem végtelen, szerintem elég jól eltalálták, hogy a mennyi a nem túl sok. Elég jók a kis történetek is, illeszkednek a világba. Vannak továbbá kis színesítő elemek, egyedileg berendezett helyek, ahol történt/történik valami. Mindig találni valami kis rögzített párbeszédet, amiből következtetni lehet, hogy mi történt itt. Ezeket a helyeket egy mod összefűzi egy küldetés sorozatba, kicsit bővítve a háttérinfókat. 194(!) ilyen hely van. :)
Ami szintén nagy pozitívum, hogy most már a fixerek nem zargatnak állandóan az új feladatokkal. Akkor veszik fel veled a kapcsolatot, ha a küldetés közelébe mégy, gyalog. Ha csak elhajtasz mellette járműben, akkor nem reagálnak.
Design problémák
A régi cikkben volt egy ilyen szakasz, végigmegyek rajta, hogy mi változott. + és - jelet teszek a végükre.
- már van favorit lehetőség, +
- papagáj effekt megszűnt, +
- 3rd person nézet továbbra sincs, csak vezetés közben. Van ugyan rá egy mod, de jelenleg (2024 jan 31) nincs updatelve a legutolsó CP verzióra, és sok embernek nem működik. Nekem mondjuk pont működik, de durván nyilvánvaló, hogy nem erre tervezték a játékot. A modellnek más dimenziói vannak, mint karaktergeneráláskor (pl. furán széles a válla). Az animációk szörnyen néznek ki. -
- az upgrade rendszer használhatóbb lett. Semmi extra, de a régi totál használhatatlanhoz képest megteszi. +
- az irányítás nehézkes továbbra is. Nincs pl. egy általános vissza gomb, van ahol Esc, van ahol C, van ahol jobb egér... -
- frakció relációk továbbra sincsenek. Ehhez hozzá lehet fűzni a fent említett Street Cred problémát is. -
- a QTE dialógusok továbbra is idegesítőek. Értem én, hogy pergő párbeszédeket akarnak, de mivel nem azt mondja, mint amit ír, jobban meg kell gondolni, hogy vajon mire gondolt a költő? Másrészről meg kicseszés olyan emberekkel szemben, akik nem folyékonyan beszélik az adott nyelvet, vagy olvasási gondokkal küzdenek. -
- az utolsó problémának azt írtam, hogy van egy fura időtörés. A Phantom Liberty-t még nem játszottam végig (el se kezdtem...), de talán segít ezen?
Bugok
Az az érdekes szitu állt elő, hogy szerintem most több bugot láttam, mint amikor először játszottam. Pár:
- betonba lelépcsőző ember, vagy derékig betonban álló emberek
- egymásban álló emberek
- nem lehet lootolni a halottat
- küldetés NPC nem követ
- a vállról ledobott hullák sose oda esnek, ahová gondolod. Az egyik szanaszét húzodott, remegett, vibrált, repült, látványos volt. :)
Egyik sem volt igazán komoly, és nem gyakoriak, szóval nem gáz.
Modok
Mostanra már elég sok mod van a Nexuson, de ez eléggé csalóka. Ugyanis olyan modból, ami a mostani verzióval is működik, viszonylag kevés van. Egyelőre elég aktívak a modderek, naponta jópár új mod jelenik meg. Sok az egyszerű grafikai mod (új textúrák, új ruhák, hirdetések, stb), de van azért jópár játékrendszert javító mod is. Itt említeném meg, hogy van mellfizika is.
Kicsit körülményes a modolás, mert több szálon indult el, így több mod toolt is telepíteni kell, hogy működjenek. Ráadásul a CD Projekt is adott mod toolt, de elég későn, és nem is túl jót, de azért oda is van pár mod. Emiatt nem igazán lehet mod managert sem használni, bár a Mod Organizer 2 támogatja. Viszont a különböző modolási toolok különböző könyvtárstruktúrái miatt kézzel is bele kell nyúlni (ami szerencsére annyira könnyű, hogy én csak így csinálom). A fentiek eredményeként jelenleg 3 helyen lehet modokat konfigurálni, szóval néha keresgetni kell.
Összegzés
Sokkal jobb, mint volt, de továbbra sem egy világverő alkotás. Kb. annyi történt az elmúlt 3 évben, hogy a látványosan gagyi elemeket emészthető szintre hozták. Viszont továbbra sem nyújt olyat, amit ne láttunk volna már máshol, jobban.
7.5/10 (a 7/10-ről). Modokkal 8/10.
Friss gémpléj:
rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=gODIiXiCEAM
Red Dead Redemption 2
Már régóta a listán van, most szántam rá időt, hogy játszak vele végre. Talán rossz az időzítés, vagy nekem változtak meg az elvárásaim, de nem igazán élvezem. Mondom ezt úgy, hogy az első rész volt az egyik fő indok, amiért PS3-at vettem.
Épp 66.6 óránál járok benne, szóval nem csak ilyen pár perc játék utáni hangulat-szapulásról van szó. Sok kisebb-nagyobb problémám van vele.
Az első, és talán legnagyobb, hogy nem tudok azonosulni a főszereplővel és az alap szituációval, miszerint egy banda tagjai vagyunk, bűnözésből élünk. Lehet túlságosan hozzászoktam az ennél nyitottabb játékokban, hogy van választásom. Itt meg nincs. Vagy egyszerűen túl öreg vagyok ezekhez a bandita szerepekhez. A GTA5-öt is gyorsan letettem pár éve, hasonló okokból. Emiatt a disszonancia miatt minden egyes új ötletét Dutchnak (a banda vezetőjének) rossznak érzem, és nem akarom csinálni.
A Honor rendszer is elég problémás. Elvárná a játék, hogy ha egy civil elkezd lőni rám (akire nem fogtam fegyvert, nem Antagonizáltam, sőt, még Defuse-olni is próbáltam a szituációt), akkor nem lövök vissza, mert ha megölöm, akkor az nekem minusz honor. Ez oda vezetett, hogy egy idő után már nem érdekelt, és ha egy civil elkezdett kekeckedni, akkor egyszerűen agyonlőttem. A másik "kedvenc", amikor egy bandita beszól a városban, majd megtámad. Ha megvédem magam, akkor vérdíj. Ezek után a komoly 15 dolláros vérdíj miatt mindenki megpróbál megölni, letartóztatni csak az NPC-ket szokás. Egyébként is könnyű visszaszerezni a Honort, csak csinálsz pár házimunkát, meg adsz kis pénzt a koldusoknak. Szóval totál súlytalan az egész.
A lovaddal is túl sokat kell tamagocsizni, egyrészt hogy mindig tiszta legyen meg legyen kajája, másrészt meg a rajta lévő felszerelést menedszselni. Egy részről persze logikus, más részről viszont időpocsékolás.
A játékot valószínű speedrunnerek tervezték. Majdnem minden másodlagos cél arról szól, hogy ezt vagy azt csináld meg x időn belül. Ez megintcsak totál ellentétben van azzal, ahogy én szeretek játszani, mindent gondosan átkutatva, szétnézve, felfedezve. Emiatt arról is leszoktam már, hogy egyáltalán megnézzem, mik a másodlagos célok.
A sztori egyébként teljesen oké, érdekel, hogy mi lesz, de inkább filmben nézném, mint hogy én csináljam. A fentiek miatt így közel sem jön át annyira a dráma, ami egyébként végig áthatja a történetet. Mondjuk az egy érdekes statisztika, hogy a játékosok egyharmada csinálta végig a 3. fejezetet, és csak kicsit több, mint egynegyede a 4.-et (az achievement szerint). Szóval a játékosok nagy része hamar elvérzett.
Vannak hozzá modok is, de mindegyik érdekesebbnél azt látom, hogy ne használd, mert fagy tőle a játék (és tényleg).
Most még tovább játszom, mert érdekel, mi lesz, de nem biztos, hogy a végére érek. A mellékküldetéseket sokkal jobban élvezem, mint a fő sztori küldetéseit.
Azt azért becsülöm, hogy át lehet ugrani részeket küldetésekben, bár erre véletlenül jöttem csak rá. Volt egy unalmas lopakodós küldetés, ahol hátba akartam dobókéselni egy ellenfelet. Csak közben a játék dinamitra váltott, úgyhogy hangosabb lett, mint gondoltam. Fail. Következő kísérletre kiderült, hogy a dobókés nem elég erős, túlélte, riadó, fail. Harmadszorra már tomahawkot dobtam a fejébe, meg is halt, a játék meg közölte, hogy lopakodni kell, fail (egyébként egy fejvadászt öltem meg, szóval nem is valami fontos civilt). Ekkor egy új opció jelent meg, hogy át lehet ugrani ezt a részt. Örömmel éltem a lehetőséggel. Később egy hasonló tenyésztett szituációban (amikor valamit csak azért nem tehetsz meg, mert a designer nem szeretné, hogy máshogy csináld) inkább gyorsan elrontottam 3x, hogy át lehessen ugrani. Az még nevetségesebb volt, hogy az egyik ilyen átugrási kísérletnél öngyilkos akartam lenni, és késsel mentem neki 6-8 lőfegyveres ellenfélnek. Simán győztem, szóval nem kellett skippelni.
6/10 IMHO
Én azt két óra után letettem, nem tetszik.
Én játszottam párat multiban (Division 1-2 párszáz óra, Ghost Recon Wildlands egy kicsit, Órások kicsit), azok egyáltalán nem voltak rosszak, szóval nem igazán tudom miről beszélsz. Ez friss tapasztalat?
Szerintem jobban megéri 15-ért kikölcsönözni egy hónapra. Ha nagyon rágizdulnék egy év múlva, akkor meg meg lehet venni mindenestül másik 15-ért, mert addigra már annyiért adják.
Egyébként van benne Co-op is, szólj, ha érdekel egy kis multi.
Avatar: Frontiers of Pandora
Épp kedvem volt játszani valami Ubisoft játékkal amikor ez megjelent, szóval Távoli Sírás 5 helyett (mert még csak ott tartok), előfizettem az Ubisoft+-ra és elkezdtem ezt. A Revolut egy óra után közölte, hogy a pénz visszajött, az Ubisoft support meg nem hiányolta (merthogy írtam nekik egy ticketet, nehogy valami kóklernek nézzenek), úgyhogy úgy tűnik ingyér van most egy hónapig Ubi+.
Igazából nem kell nagyon részletezni a játékmenetet, kb. ugyanaz, mint a többi Ubi játék - nagy pálya, ijászol, lődözöl a susnyából.
Amitől mégiscsak kiemelkedik a többi közül, az a Pandora megvalósítása. Ennyire szép, hangulatos játékot nemigen láttam még. Van teleportálás a felfedezett állomások, falvak, vadászlesek között, de inkább gyalogszerrel vagy repülve megyek. A repülés az ikranon nagyon király, jól irányítható és harcolni sem probléma.
A sztori egyébként annyi, hogy te és pár másik Na'vi emberek között nőttök fel, hogy majd egyfajta nagykövetek lesztek az ember-na'vi kapcsolatokat ápolandó. Az emberek szerint a szüleitek elhagytak titeket, szóval még hálásnak is kell lennetek, hogy befogadtak titeket. Bár a sztoriban eddig nem derült ki más, mégis aki ezt elhiszi, annak van egy eladó hidam. Aztán kezdődik a filmben látott szabadságharc, és lelövik a nagykövet-programot, veletek együtt. Illetve a tanárotok, akinek van avatarja is, megment, majd lefagyaszt egy kis időre (ami csak egy dramaturgiai elem, hogy el tudjon telni pár év).
A valós játék a felébredés után kezdődik. Mint kiderül ti egy olyan na'vi törzs tagjai voltatok, akik más törzsekben éltek, és egyfajta békebírók, vándorbölcsek voltak. Ez a törzs teljesen eltűnt, csak ti maradtatok (de persze megintcsak számítok rá, hogy előkerül majd pár túlélő). Egy kis vegyes ellenálló csoport tagjai lesztek, akik a mozi történéseitől távol élnek, és éppen vesztésre állnak. Persze jössz te, és teszed, amit ilyenkor szokás.
A karaktered a felszerelése révén fejlődik. Ahogy egyre több törzset ismersz meg, egyre jobb cuccokhoz lesz hozzáférésed. A na'vi-k háromféle íjat, lándzsavetőt és nyeles parittyát használnak, de te tudod kezelni az emberi fegyvereket is. A na'vi felszerelést küldetések teljesítésekor lehet kapni és találni, de jobban jársz, ha magadnak gyártod. A nehezítés, hogy levadászd a legjobb minőségű nyersanyagokat. Pl. fát íjhoz bárhol találni, de az mindig csak oké (Fine) minőségű. Ha igazán jót akarsz, akkor az erdő bizonyos pontján, esőben kell gyűjteni. Minden nyersanyagnál vannak ilyen elvárások, a hol, nappal/éjjel, esőben/száraz időben. Az állatoknak is 3 verziója van, fiatal, normál, öreg. Az öregből mindig jobb minőség jön. Itt is van egy extra nehezítés, az állatokat bizonyos ponton eltalálva lehetőleg egy lövéssel kell megölni, hogy ne szenvedjenek. Ez is befolyásolja a nyert nyersanyag minőségét. Ráadásul csak na'vi fegyvert szabad használni.
A világban sok felfedeznivaló van, például különböző minijátékok révén kapsz infót a na'vi örökségedről. Van jópár kisebb-nagyobb emberi bázis is, legtöbbször valamit bányásznak, de van néhány komolyabb, erődszerű telep is. Ha sikerül osonkodva leverni egy ilyet, akkor jár egy kis extra jutalom, egyébként az evakuáló emberek magukkal viszik a loot egy részét.
rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=N1VWJt2A3dA
Az jópofa, hogy miután leversz egy bázist, legközelebbi látogatásra már teljesen benövi a dzsungel.
A játék meglepően jól fut a kinézete ellenére, mondjuk elég erős a videókártyám (3080Ti). Egyszer sem fagyott (35+ óra alatt), és elég sok mindenféle beállítási lehetőség van. Van egyből DLSS is, meg minden egyéb, ami a Starfieldből hiányzott. Azt sajnos nem tudja, hogy külön lehessen állítani a egérre és kontrollerre az inverz függőlegest.
Azért van benne bug is bőven, a legsúlyosabb eddig az volt, hogy ha van egy nagyon ritka, nagyon hasznos tárgyad, amivel egy meglévő nyersanyag minőségét tudod emelni, akkor nem tudsz kraftolni, csak autokraft-tal. Most jött ki egy peccs, abban láttam, hogy sok, a fő kampányhoz tartozó küldetést javítottak, mert el lehetett akadni (amit én egyébként nem tapasztaltam).
Mindenesetre nagyon élvezem a játékot, igazából nem is nagyon foglalkozom a sztorival, csak mászkálok mindenfelé, a mellékküldetésekkel vacakolva. :D Egyébként igyekeztek a fejlesztők olyan küldetéseket csinálni, amik illenek a Na'vi kultúrába, volt pár elég jól eltalált. Azt is ügyesen megcsinálták, hogy nincs "Eriggy fijam, öljél 5 vaddisznót!" küldetés. Helyette van egy olyan, hogy az emberek kísérleteztek az állatokon és megvadultak, elszakadtak földanyácskától, vess véget a kínjaiknak. És akkor egy területen kell öldösni őket egy darabig. Szóval kb ugyanaz, de sokkal jobb köntösben. A "Gyűjtsél 5 űruborkát!" küldetés is ügyes - helyenként vannak közösségi kosarak, amiben valamilyen nyersanyagot gyűjtenek. Rád van bízva, hogy gyűjtesz-e, és hogy mennyit. Persze ha gyűjtesz, akkor van jutalom.
8/10, főleg a grafika és a repülés miatt.
My Time at Sandrock
Ez egy építős RPG, kicsit olyan grafikai stílusban, mint a Toy Story. Adva vagyon a világ, ahol a fejlett civilizáció elpusztult (eddig nem részletezték, hogy hogyan), és egyfajta posztapokaliptikus világban élünk. Itt azonban ne gondoljunk semmi Fallout jellegű világra, a játék egy sima sivatagi városkában játszódik. A régi Builder lemond, és a helyére érkezik kettő újonc, természetesen mi vagyunk az egyik.
Van egy egész jó karaktergenerálás, és már meg is érkeztünk. A korábbi építő műhelyét kapjuk meg, de az persze már leszerelt majdnem mindent, szóval gyakorlatilag a nulláról kell felszerelni.
Építés
Ahhoz képest, hogy elég központi elem, nem vitték túlzásba. Vannak különböző szerszámasztalok, ahol csak kell némi nyersanyag és már építhetjük is a cuccokat. Általában kell hozzá pár perc (valós időben) és ennyi. A játékosnak nincs igazán ráhatása az elkészült tárgy minőségére.
A gépek
Recycler: A maradékokat lehet beledobni és kiköp némi használható nyersanyagot.
Kohó és Blender: A nyersanyagot alakítják át használhatóbb formára, pl a kohó rézércből rézrudat gyárt. Pár kicsit összetettebb dolgot is lehet vele gyártani.
Processor és Grinder: a Kohóból kijött anyagokat használják és alkatrészeket, illetve akár késztermékeket is lehet gyártani rajtuk.
Worktable: Ez a fő asztal, a legbonyolultabb dolgokat itt lehet összeállítani.
Vannak továbbá specializált asztalok fegyver, ékszer és ruhagyártáshoz, valamint a főzéshez.
Ezen túl is van már pár egyéb készülék, pl Harmatgyűjtő vagy Víztároló, illetve a nagy berendezések összeszerelésére való Platform.
Mindnek van minősége, ami például azt befolyásolja, hogy mennyi tárgyat lehet egyszerre legyártani rajtuk. Minden gépnek van magasabb szintű verziója is, általában kettő, és ezek újabb, több precizitást igénylő dolgok építését teszik lehetővé.
Ezeket mind a kis házikónk udvarán kell elhelyeznünk. Oda tesszük őket, ahova akarjuk, és bármikor könnyedén át lehet rendezni mindent.
Az épített tárgyaknak is van minősége, amire figyelni kell a megrendeléseknél.
Csak olyan tárgyakat lehet legyártani, aminek megvan a tervrajza. Tervrajzot a céhtől lehet venni, illetve küldetések közben lehet kapni. Időnként a kincsesládákban is van pár, illetve az egyik kereskedőnél.
A gépek tervrajzait a Research Centerben lehet kifejleszteni, de speciális "nyersanyag" kell hozzá, mégpedig a "régiek tudása". Gyakorlatilag elsüllyedt, de úgy-ahogy épen maradt felhőkarcolókba kell lemenni és CD lemezeket bányászni. Sandrock, ahol jelenleg vagyunk valójában egy ilyen bányászváros, ahol a régi kor relikviáit keresik. Ez az aranyláz már rég alábbhagyott, jelenleg a város inkább a túlélésért küszködik. A sivatag terjeszkedik, a homokviharok pusztítóak, alig van víz, és ráadásul banditák is garázdálkodnak a környéken. Az állatvilág is kicsit posztapokaliptikus, van például olyan kakas, ami rakétékat lő ki. :)
Ha már itt tartunk, az állatvilág az egyik forrása a nyersanyagoknak. Emellett sokféle növény is van (de a fákat csak rugdosni szabad, kivágni nem, hogy ne terjedjen a sivatag). Sokfelé vannak különféle szeméthalmok, amiket szintén ki lehet bányászni, pl. autógumik, műanyag hordók, törött fadobozok. Szerencsére ezek visszatermelődnek egy idő után, szóval nem tud elfogyni.
Játékmenet
Alapvetően annyi lenne, hogy bemégy a céhhez, leveszel egy megbízást és legyártod, majd bezsebeled a jutalmat. A nap maradék részében meg nyersanyagot vadászol.
Ehelyett a játék a nyakadba tesz rengeteg sztori és mellékküldetést. Figyelni kell továbbá a városiakkal való szocializására is, mert a jó viszony rengeteg kisebb-nagyobb előnnyel jár. Pl. a boltos kedvezményt ad, illetve egyéb passzív bónuszok is vannak mindenkinél. Valójában a szociális rész kicsit Sims-es (mondom ezt úgy, hogy sosem játszottam a Sims-szel). Az NPC-knek van személyiségük, sztorijuk, szociális hálójuk, stb. Lehet velük beszélgetni, közös programokat csinálni, edzeni, randevúzni, ajándékot adni, stb. Vannak állatok is a városkában, pár macska, egy kutya, egy teve, egy varjú és egy bagoly (eleinte, aztán előkerül még pár). Ezekkel is lehet szocializálni.
Szóval amikor reggel felkelsz (mert minden este alvás van), akkor érdemes ránézni a naptárra, hogy van-e valakinek szülinapja. Aztán érdemes ránézni a térképre, hogy jelent-e meg új mellékküldetés. Érdemes emlékeztetőket is beállítani, mert például szerdán és pénteken lehet "ingyen" orvosságot kérni a klinikán. Ha üres a naptár, akkor még mindig előfordulhat, hogy valaki meglátogat és szeretne időt tölteni veled. Persze nem kötelező. :)
Ezeken kívül is lehetnek egyéb események, például elindul egy nagyobb küldetés, vagy homovihar fogad. Szóval kicsit olyan, mint a Fallout 4, hogy eltervezel valamit, aztán meg lesz valami teljesen más. Ahogy egyre magasabb szintű vagy, egyre több géped működik egyszerre az udvarban, már van egy kerted is, háziállatok, stb, ezt mind menedzselni kell, szóval nincs unatkozás.
Elképesztő mennyiségű tartalom van a játékban. Pl. a városkának van történelme, és sok ilyen-olyan évforduló, ahol mindenféle közösségi esemélyek vannak. Ezekben nem kötelező részt venni, de sok érdekes jutalom van. Amin meglepődtem, hogy ezek a közösségi események rendes minijátékok. Pl. van egy Yak Destruction Derby (nem így hívyak, de kb az a lényeg), van egy bújócska, van ritmusjáték, stb.
Szóval egy idő után már komoly időmenedzselés is van, hogy bár megy az ünnepség, de azért még bepaszírozol egy-két megbízást, vagy nyomsz egy szüretet, esetleg szerzel egy kis márvány utánpótlást. :)
Harc
Merthogy az is van. 4 közelharci fegyverkategória van. Lándzsa, kétkezes fegyverek, kard és pajzs valamint a dupla tőr. Később hozzáférhető lesz egy pisztoly is. A harc elég egyszerű, kis gyakorlással sokkal magasabb szintű ellenfeleket is le lehet verni, csak jól kell időzíteni a félreugrást. Az életerőn kívül azonban kell hozzá Stamina is, ami leginkább csak alvás közben regenerálódik. Ezt használja a bányászat is. Szerencsére elég lassan fogy csak, de azért oda kell figyelni. A fegyvereket is magadnak gyártod, és lehet felturbózni meg újrarandomizálni a bónuszait (ha van hozzá Refinered meg nyersanyagod).
Páncél nincs, de minden ruhádnak van valami harccal kapcsolatos értéke.
Nincs túl sok féle ellenfél, de eléggé változatosak. Van néhány Boss is, ezeknél vagy rá kell jönni a trükkre, vagy csak ügyesnek kell lenni. Igazából nem nehezek, mert nem a harcolászáson van a fókusz.
RPG elemek
A legRPG-sebb elem, hogy van szinted, ami leginkább csak a HP és Stamina növekedését jelenti. Van továbbá 4 képzettségfa, mindegyik teli leginkább passzív képzettségekkel és bónuszokkal.
A Végtelen Hörcsög hívője: Minden ami a lútoláshoz kell. Bányászás, favágás, horgászás bónuszok. Kincsesláda bónuszok.
Szaki fa: Minden ami a műhely működéséhez kell. Bónuszok a minőségre, kevesebb nyersanyag használat, stb.
Harcolászós fa: Extra támadások a fegyverekkel, hatások a fegyverekkel, több stamina, stb.
Szoci fa: Bónuszok a szocializációra, baráti szint effektek, stb.
Mind a 4 fának saját tapasztalati pontja van, és csak akkor fejlődik, ha ide tartozó dolgokkal foglalkozol.
Az RPG-be tartozik még persze a szocializálás is, rengeteg szövege van minden karakternek (ráadásul a szövegek nagy részét rendesen fel is mondták), és van vagy 30 ember a városban.
Verdikt
Nagyon jó kis játék, rengeteg tartalommal és eléggé addiktív. Már majdnem 60 órám van benne és még legalább egy technológiai lépcső hátra van. Ezen kívül pár játékelemet nem is láttam. :)
Death Must Die
Ez egy új Rogue-like, még Early Accessben van. Sztori nem igazán van, pár emberke elhatározza, hogy a Halálnak meg kell halnia. Ebben segítségükre vannak mindenféle istenek, akik szintén megorroltak valamiért Halálra. A legfontosabb ezek közül az idő istene, aki ad egy tárgyat, amivel sikertelenség esetén vissza lehet forgatni az időt. Szóval csak megmagyarázták, hogy miért kezdheted újra és újra (mondjuk kicsit sántít, mert halál után minden cuccod nálad lesz, de mindegy).
Gyakorlatilag egy pálya van, ahol lineárisan történnek az események. Megvan, hogy melyik percben milyen ellenfelek jönnek. Mindig van bőven töltelék ellenfél is, szóval sosincs üresjárat. Vannak továbbá a pályán mindenféle érdekes helyek, amik általában valami bónuszt jelentenek. Pl. egy kút, ami ad +3 HP-t, vagy a forrás, ami meggyógyít. Vannak összetettebb események is, ahol választanod kell. Pl. egy boszorkány megkínál valamivel, elfogadod-e? Ha igen, akkor lehet pozitív vagy negatív kimenetele is.
A karakter úgy fejlődik, hogy szintlépskor valamelyik isten felajánl neki 3 különböző "áldást". Ezek leginkább passzív képességek/képzettségek. Minden istennél csak egy aktív képzettség van, ami a karakter fő támadása lesz. Ha valamelyik istentől ezt választottuk, akkor a többi isten már nem fogja felajánlani az ő támadását.
Minden képességnek van erőssége és szintje is. Eleinte leginkább csak alap erősségűt ajánlanak fel, ami elég gyenge. A szint mindig 1-ről indul. Újabb szintlépésnél ha szerencsénk van, akkor lehet, hogy felajánlja, hogy az erősségét feljebb viszi egy meglévő képességnek, de ez ritka. Gyakoribb, hogy inkább szintlépést vagy egészen új képességeket ajánl fel. Vagy teljesen más isten jelenik meg, teljesen más képességekkel. Ez így elég véletlenszerű és nem igazán lehet karaktert építeni. Szerencsére van lehetőség befolyásolni az istenek szeszélyét - bizonyos felszerelési tárgyak adnak véges mennyiségű beavatkozási lehetőséget. Pl. a mellvérten lehet 2-2 Banish, Reroll és Alteration. A Banish-hal kidobhatsz egy kiválasztott képességet a repertoárból, azt már nem fogja megint felajánlani az isten. A Reroll újraosztja a képességeket (de jöhet újra ugyanaz is). Az Alteration elküldi az istent és egy másik jelenik meg 3 új képességgel.
Így már eléggé lehet építkezni, de persze kell pár óra játék, mire lesznek ilyen felszerelési tárgyaid. Eddig nem láttam, hogy lenne határa, hogy hány féle képessége lehet a karakternek, de nyilván nem érdemes mindent felvenni ész nélkül, hanem az egymással jól összeillő képességeket érdemes gyűjteni, tápolni.
5 karakter van, és mindenkinek saját felszerelése van. Ha valaki magára kapott valamit, azt más már nem használhatja. Az 5-ből 4 nagyon hasonló, közelharcos figura. Az ötödik az egyetlen távolsági harcos, egy bögyös varázslónéni.
A különbség a karakterek között ott jelentkezik, hogy mindnek van saját Legendary szintű képessége, ezek közül lehet választani egyet harc előtt. Sajnos ezeket először fel kell oldani, és némelyiket elég nehéz. Pl. a kezdő harcos egyik ilyen képességéhez mindenkivel végig kell vinni a játékot, akkor lesz csak elérhető. De vannak egyszerűek is, mint hogy "Ölj meg 500 csontvázat".
Egyelőre én még az építkezésnél járok, még egyik karakterrel se sikerült végigvinni. 2x jutottam el a fő ellenségig, de gyenge volt a karakter (alacsony erősségű fontos képességekkel, és ráadásul a szintjük is csak 2. volt). De az ilyen játéknál ez kb. a normális, eleinte az első miniboss is megmászhatatlan falnak tűnt, szóval előbb-utóbb meglesz.
Update: Kijavítottam jópár elgépelést. Közben már 2 karakterrel sikerült végigvinni, és a harmadikkal is majdnem, sikerült egy totál nyerő build-del elbénáznom. :(
Igen, erre nem tértem ki, hogy a karaktergenerálás tipikus Bethesda, vagyis amivel képtelen vagyok jól kinéző arcot faragni. Nem tudom miért képtelen ez a cég ennyi év és játék után sem jól kinéző arcokat összehozni. De majd lesz erre is mod, és akkor jó lesz. Mondjuk lehet pont erre appellál a Bethesda, hogy majd a játékosok befejezik nekünk a játékot, nekünk elég csak valami alapot adni.
Azt sem említettem, hogy van, aki panaszkodott az akadozásra, mert HDD-ről játszik. Mondjuk vannak már barátibb méretű textúra pakk modok, amik ezen segíthetnek valamennyit.
Nekem csak néha van kis akadás, az is csak fegyverváltáskor valamiért. Egyébként jól szalad ultrában, a táj is elég szép, de azért hiányoltam a menüből a HDR-t meg a Ray Tracinget.
Starfield
Ez a játék ma jelenik meg hivatalosan, de a prémium csomagosok kaptak 5 nap előnyt. Így aztán közel 50 óra játék után írom ezt a kis ismertetőt.
Ha valamiért nem hallottál volna róla, akkor a Starfield a Bethesda új űrjátéka. Különlegessége, hogy új világot indít a meglévő kettő mellé (Fallout és Elder Scrolls). Azt írták, hogy 10 éve fejlesztik már, de szerintem ez nem igazán látszik. Ugyanazok a Bethesda jellegzetességek tettenérhetőek, mint a korábbi játékokban, vagyis minimalista, egyszerű játékelemek, nagy teret hagyva a modderek számára.
No de miről is szól: egy űrbányász vagy a játék elején, egy átlagos bolygón bányásztok. Mint kiderül, a főnököd próbál egy kis mellékest keresni, ezért vagytok pont itt. Kapott egy megbízást, hogy nézzen körül itt, mert valami különleges lehet a bánya mélyén. Ezt persze te találod meg a tutorial keretében, valamiféle görbe fémdarab, amitől viszont látomásaid lesznek és elájulsz. Miután magadhoz tértél, megjön a megrendelő is, aki mondja, hogy az nagy dolog, hogy láttál valamit, és el kell vinned a cuccot a Constellationhöz (egy felfedezőkből álló elit társaság).
Gyakorlatilag itt kezdődik a játék. Itt már szabad kezet kapsz, de érdemes odamenni, mert megnyílik néhány hasznos lehetőség (és még az is előfordulhat, hogy érdekel a fő sztori). A fő bázison van például egy végtelen tároló, ami meglehetősen fontos a Végtelen Hörcsög hívőinek (akik minden bizbaszt össze akarnak szedni, mint én).
Rögtön a nyakadba szakad egy csomó kisebb-nagyobb küldetés is, de rád van bízva, hogy mit csinálsz. Itt már erősen hasonlít a Bethesda korábbi játékaira, elindulsz megcsinálni egy küldetést, de aztán elterelődik a figyelmed és csak sok óra után eszmélsz rá, hogy az eredeti célod a közelben sincs.
Játékelemek
Kezdjük mondjuk az űrrepüléssel. Mivel a játék egy hatalmas galaxisban játszódik, ezernyi meglátogatható bolygóval, az űrrepülés biztosan központi elem, ugye? Hát nem. Gyakorlatilag nincs bolygóközi közlekedés, nincsenek kapuk, féregjáratok. Semmi, amit más játékokból megszokhattunk. Csak kiválasztod a célt, ami mindig egy bolygó, töltés, és már ott is vagy a bolygó felett. Ebben a kis "arénában" történhetnek dolgot, találkozhatsz más hajókkal, itt mennek a harcok. A bolygóra leszállás is egy töltés, egyszerűen csak kiválsztod, hogy a bolygó melyik részén landolsz, és már lent is vagy. Ez egyébként számomra szimpatikus, mert nincs felesleges töltelék idő, ami csak arra megy el, hogy A-ból B-be megyek. Itt azonnal az akció közepén vagyunk. Persze azt is megértem, ha valaki hiányolja ezt, annak is megvan a maga varázsa, amikor az űrben repülünk (különösen ha van VR támogatás is, mint az Eliteben).
Maga az űrharc nehézkes kissé, mondjuk elég gyenge még az űrhajóm. Egy csomó energiarendszert kellene vezérelni, szétosztani a naftát a különböző fegyverek, hajtóművek és pajzs között. Harc közben ez nem annyira áll még kézre. Eléggé látszik, hogy nem az űrrepülés/harc volt a fókusz.
Stamina és egyebek
Itt oxigénnek hívják, de egyébként ugyanaz. Minden erőkifejtés használja, szóval ezt kell menedzselnünk folyamatosan. Tovább nehezítik az életünket a különféle betegségek és sérülések, amik mind valami negatív hatással járnak. Pl. ha köhögsz, lebukhatsz lopakodás közben. Vagy ha van repedt csontod, többet sebesülsz harc közben. Ezek maguktól is elmúlnak (legalábbis az eddigiek elmúltak), de vannak rájuk mindenféle gyógyszerek, illetve a városokban az orvosok segítenek némi pénzért.
Felfedezés
Mivel egy felfedező csapat része vagyunk, sok időt lehet tölteni vele. Mindig vannak felfedezésre váró világok, mivel a bolygók nagy része helyben generálódik. Igazából nem az egész bolygó, csak mindig egy élőhely típus (biome). Az űrből látszik, hogy milyen típusú helyre fogsz leszállni, és hogy mennyire van már felfedezve. Ez leginkább az olyan helyeken fontos, ahol van fauna és flora (állat és növényvilág). Leszálláskor generálódik a terület, ami óriási, már csak azért is, mert csak gyalog tudod bejárni. A felfedezés legfontosabb eleme a szkenner. Ez mutatja meg az érdekes dolgokat, és ezzel lehet "felfedezni" dolgokat. A nyersanyagokat elég egyszer beszkennelni, állatokat és növényeket 8x kell, szóval 8 példányt kell találnod. A nyersanyagokat az erre szolgáló bányaszerszámmal lehet begyűjteni, vagy kézzel. Ez egyébként elég fura, mert a gázokat lehet így "összeszedni", viszont valamiért ezek meg is mérgeznek téged, mintha nem zárna az űrruha. Ha meg esetleg csak filter van, akkor miért működik a légkör nélküli bolygókon is, illetve miért nem szűri ki a rossz dolgokat?
Léteznek továbbá kitüntetett helyek, ahol van valami érdekesség. Itt jönnek be a képbe a fejlesztők által kézzel készített elemek, nagyon széles a skála. Különböző épületek, táborok, barlangok, bányák, természeti képződmények, bázisok, stb. Ennyi óra után nyilván találtam már ismétlődést, de meglehetősen keveset, pedig ennek az időnek a nagy részét az ilyen felfedező utakkal töltöttem. Szóval bőven van új látnivaló. Sokszor lakott is az adott hely, leginkább űrkalózok szoktak zsezsegni, de vannak sima kutatólaborok tudósokkal, vagy munkatáborok robotokkal, stb. Aztán vannak persze olyan helyek is, ahol látszólag nincs senki, csak friss hullák...
Persze sok a loot az ilyen épületekben, többek között a Falloutból ismert magazinok, amik állandó bónuszt adnak valamire, de itt nincs felső határ (talán). Itt már erősen bejön, hogy mennyi cuccot tud a karaktered cipelni, mert nagyon sok mindent találni. Rengeteg kraftolásban használható alapanyag, fegyverek, űrruhák (páncélok), lőszer, könyvek, eladható tárgyak, nyersanyagok, stb.
A felfedezésért sok tapasztalati pont is jár, szóval kellően jutalmazzák az idődet. A teljesen felfedezett bolygók adatait jó pénzért el is lehet adni (mint az Eliteben, csak itt nem fogsz ebből meggazdagodni).
Térkép
Nagyon izgultam, hogy milyen lesz a térkép egy olyan játékban, ahol a pálya generált. A No Man's Skyban konkrétan nem volt, ezért nem is tudtál visszamenni a korábban megtalált helyekre, csak ha letettél egy beacont. Itt van egy térkép-szerűség, ami leginkább csak egy topográfiai térkép, amin azonban rajta vannak az érdekes helyek. A felfedezett helyekre bármikor oda lehet teleportálni. Ami viszont meglepett, és hiányolom, hogy az épületeknek nincs térképe. Általában nehéz eltévedni, de azért volt pár elég nagy komplexum is, ahol hasznos lett volna.
Képzettségek
Jelenleg van 5 képzettségfa, ahol négy, egyre komolyabb kategóriába tartozó képzettségek vannak. Bizonyos mennyiségű elköltött képzettségpont után lehet komolyabb kategóriában szereplő képzettséget felvenni. Képzettségpont kevés van, szintlépésenként jön egy (valószínű lehet máshogy is szerezni, de én még nem láttam mást). Minden képzettségnek 4 szintje van, ezek megszerzéséhez mindig van valami feltétel. Pl. a 2. szintű zártöréshez sikeresen fel kell törnöd 5 zárat. Ezután elkölthetsz egy képzettségpontot, hogy felvedd. Az elég jó, hogy látod előre, hogy mit fognak adni a szintek, így tudsz előre tervezni. A negyedik szint általában ad valami extra bónuszt is. Pl. a képzettég, ami csak a hurcolható kilogramokat növeli, negyedik szinten már komoly bónuszt ad a megtántorodás (Stagger) ellen.
Kraftolás
Erről nincs sok írnivaló. Meg kell szerezni a vonatkozó képzettséget, meg kell szerezni a nyersanyagokat, oda kell állni az esztergapadhoz, és lehet tolni. Lehet tápolni a fegyvereket, páncélokat, illetve lehet gyártani bázishoz elemeket, vagy gyógy cuccokat.
Űrhajó és bázis építés
Ezekkel nem foglalkoztam sokat, szóval csak kevés hasznos infóm van. Az űrhajókat minden nagyobb űrkikötőben lehet legózni, mindenféle darabokból alakítani. Az erre fogékonyak bármilyen furcsa alakú űrhajókat építhetnek. A tápolósak meg számolgathatják a súly/sebesség arányokat, keresgethetik az opcionális fegyverelhelyezési pontokat, stb. Nem lehet elrontani, a játék csak szabályos konfigurációkat enged elmenteni.
Bázis gyakorlatilag bármelyik bolygón építhetsz, bár ez is attól függ, hogy megvan-e a vonatkozó képzettséged (pl. alapból nem tudsz olyan bolygón építeni, ahol extrém körülmények vannak). A bázis lehet csak egy bánya, de építhetsz egy lakóépületet is. A szobákat be is lehet rendezni, olyan módon, ahogy szeretnéd. Ennek a mélységeit még nem tapasztaltam ki, csak egy ágyat dobtam le, hogy átaludjak egy csúnya vihart. :)
Modok
Már most elkezdtek megjelenni a modok, és biztos vagyok benne, hogy ezrével lesznek majd. Szvsz ekkor fog a játék igazán kivirágozni, amikor a játékosok hozzáteszik a saját ötleteiket.
Bugok
Meglepően kevés van, de persze akad azért. Volt olyan, hogy beakadt a kísérpm puskájának a lövéshangja, de egy mentés/töltés megoldotta. Néha nem lehet kibányászni nyersanyagokat, de más, igazán durvát nem láttam.
Tippek: Ha már szemlátomást felfedeztél mindent, 100%-ot ír, és mégsem találod az utolsó állatot, akkor az valami vízi állat lesz. Keress egy olyan biome-ot, aminek a nevében ott van az is, hogy partszakasz (Coast). Ott lesz, az óceánban.
A bányaszerszámnak van egy nagy energia beállítása, amivel sokkal gyorsabban lehet bányászni, és még fegyvernek is lehet használni. Csak nyomj egy jobb gombot, a célzóikonja megváltozik kicsit.
Pro tipp: Ha van egy nagyon ritka állat, öld meg, és tegyél le egy iránypontot. Teleportálj vissza a hajódra, majd az irányponthoz legközelebbi érdekes helyre. Ha minden jól ment, akkor az iránypontodnál megtalálod a leölt állatot, viszont most már újra beszkennelheted. Ismételd ahányszor kell.
Verdikt: 8/10
Ezt most találtam ki:
- Milyen előnye van egy zombinak?
D&D Honor Among Thieves
Jobb, mint amire számítottam. Hozta azt az érzést, amikor régen játszottunk, és a parti bénázott.
Renfield
Nicholas Cage végre megint túljátszhatta a vámpír szerepet. A harcok meg hozták a régi jó mészárolós, trancsírozós stílust. Egynek jó.
Ghosted
Anthony Mackie, Sebastian Stan, John Cho, Chris Evans, Ryan Reynolds. Lehet ennyi nagy névvel rossz filmet csinálni? Azért ők megpróbálták, és valamennyire sikerült is. Egy felejthető akciófilm. Egyébként nem tudom hogy RR már hányadik filmben tűnik fel pár másodperc erejéig.
The Artifice Girl
Az egész film kb. 3 szobában játszódik, és nincs 10 szereplője se. Ebből a listából mégis messze ez a legjobb film.
Fire Emblem - Three Houses - Yuzu (Nintendo Switch Emulator)
Ehhez a sorozathoz még nem volt szerencsém korábban, mivel csak konzolokon létezik. Ezt is csak egy emulátor segítségével tudtam megnézni. Aki nem ismerné, ez egy körökre osztott taktikai RPG, kicsit anime stílusban.
Sztori
Adva vagyon egy középkori fantazi világ, ahol jelenleg 3 nagyhatalom létezik (Three houses), és többé-kevésbé béke van. A leendő uralkodók, nemesek és tehetséges emberkék az Officer Academy-ba járnak, hogy felkészüljenek a vezetésre. Ez az év abból a szempontból is különleges, hogy mindhárom nagyhatalom jövendő vezetője is itt van. Az osztályok is eszerint léteznek, nem az életkor számít, hanem hogy melyik birodalomból érkezett az adott diák.
Az akadémia az állami vallás fő kolostorában van, szóval itt él az Archbishop is, aki egyébként rögtön gyanússá válik, mert már az intro videóban durván lemészárol egy Nemesis nevű valakit egy harcmezőn. A neve Lady Rhea, és nagyon fiatalnak látszik, annak ellenére, hogy az említett hirig elég rég történt
. A biztonságra a vallás lovagrendje ügyel elsősorban, de van néhány bérbarát is (zsoldosok).
Ide csöppen be karakterünk, aki egy zsoldoscsapat kapitányának a fia/lánya (amelyiket választod). Rögtön azzal kezd a játék, hogy társalgunk egy fiatal, elf-szerű lánnyal, aki egy trónon gubbaszt, és csak a fejünkben létezik. Mielőtt még jobban megismerkedhetnénk az elmebajunkkal, megjelenik 3 diák az akadémiáról, és azonnali segítséget kérnek a zsoldosoktól, merthogy rablók üldözik őket. Az elkövetkező csata végén karakterünk saját testével védi az egyik diákot, és meghal. Ekkor lép közbe a bennünk lakozó lányka, és megállítja az időt. Majd elmondja, hogy ez így nem oké, mert akkor ő is meghal, és azt mégse kéne. Szóval inkább visszaforgatja az időt, és leszel szíves más megoldást találni. Ez meg is történik, és így a karakterünk már felkészülten fogadja a támadást. Ebből persze senki nem vesz észre semmit.
A csata végén kiderül, hogy a 3 diák a 3 nagy ház leendő uralkodói. Rögtön meg is próbál mindenki megszerezni magának. Közben befutnak a lovagok is, az egyikük régi jó barátként üdvözli apánkat. Mint kiderül, apánk apródja volt 30 éve. Együtt elkísérjük a diákokat a kolostorba, ahol apánk rögtön bevállalja, hogy megint a lovagok kapitánya lesz. Merthogy régebben itt élt ő is. Hogy még több meglepetés legyen, Lady Rhea ragaszkodik hozzá, hogy mi pedig vállaljunk professzori munkát, és ránk bízza az egyik ház okítását. Ez kb. mindenkit meglep.
Itt van lehetőség mindenkivel beszélni, aztán kiválaszthatjuk, hogy melyik házat vállaljuk.
Játékmenet
Alapvetően két nagy része van a játéknak. Az egyik az akadémián/kolostorban mászkálás, beszélgetés, események kezelése, a másik meg a harcolászás. A kolostor egy naptár alapján működik, 1 hónapra előre meg van adva, hogy az adott napokon mi történik. Pl. általában hétfőn van a fő tanítás, vasárnap mi választhatunk, hogy mit csinálunk. Nézzük először a tanítást.
Minden házban 8 diák van, a jövendő uralkodót is beleértve. Mindenkinek van egy csomó képessége és képzettsége. A képességek szintlépéskor nőnek 1 ponttal, minimum 2, maximum 9. 9-et nőni még nem láttam, 7 volt a csúcs egyszer. Már az 5-nek is örülni kell. Abban sem vagyok biztos, hogy a releváns képességek nagyobb eséllyel nőnek, tehát ha mondjuk harcos karakter vagy, ugyanúgy nőhet a mágiákkal kapcsolatos képesség. Ami egyébként nem rossz, mert bárkiből lehet bármilyen karaktert faragni, ugyanis mindenkinek ugyanazok a képzettségei vannak, a különbség csak az, hogy mennyire van hozzájuk affinitásuk. Mindenkinek van 2-4 pozitív és 2-4 negatív affinitása. A képzettségek elég egyszerűek, ilyenekre kell gondolni, hogy Kard, Lándzsa, Íj, Hit, Nehéz Páncél, Lovaglás. A szinteket betűk jelölik, az E a legrosszabb, valószínű S a legjobb. A bonyolítás miatt még van egy közbenső szint is, szóval E után nem a D jön, hanem E+. A legtöbb karakternek van továbbá egy titkos tudás képzettsége, ami azt jelenti, hogy ha eleget foglalkozunk vele, akkor pozitív affinitása lesz hozzá.
A mi tanári tevékenységünk leginkább abból áll, hogy meghatározzuk, melyik tanuló mire koncentráljon a fenti képzettségek közül. Alapvetően persze azokra érdemes koncentrálni, amire affinitás van, mert azok gyorsabban fejlődnek. Ugyanakkor észben kell tartani a jövőt is, mert pusztán ezekkel nem lesznek meg az elvárások a komolyabb specializációkhoz. Pl. ha a karakter jó kardvívó, de elhanyagolja az íjászatot, akkor sosem lesz belőle Orgyilkos (ami alapból nem tűnik hátránynak, de meglehetősen hasznos a harctéren). A lovaglás is szinte mindenkinek kell, mert nagyon sok végjáték specializáció lovat használ. Szóval nagyon meg kell tervezni előre, hogy kiből mi lesz, és aszerint alakítani nekik a tantervet.
Ha már a specializációknál tartunk: ezek is szintekre vannak osztva, Kezdő, Közepes, Haladó és Mester szintű specializációk léteznek. Van még egy speciális kategória is, azt hiszem az karakterre szabott, de ott még csak kérdőjelek vannak, nem tudom mivé válhatnak a karakterek. Minden specializációnál meg van határozva, hogy hányadik szinten lehet próbálkozni vele, melyik képzettség kell hozzá és milyen szinten, illetve hogy milyen token kell hozzá. A tokeneket alapból elég könnyű szerezni (bemégy a boltba), de például a Dark tokent csak egy durva ellenféltől lehet zsákmányolni. A játék arra is ad lehetőséget, hogy azelőtt megpróbáljuk a vizsgát, hogy meglenne a biztos tudás. Pl. Sword A kell, de neked csak Sword B van. Ilyenkor látod, hogy hány százalék esélyed van a sikerre. Ez egyébként nem egészen random, a mentett állás tartalmazza a következő "dobásaid" is. Erre úgy jöttem rá, hogy 68% volt egy vizsgára, de nem sikerült. Visszatöltöttem, akkor se sikerült. Ekkor kíváncsiságból még vagy 8x visszatöltöttem, egyszer sem sikerült.
A specializáció a képességekre ad bónuszt, illetve ad új passzív képzettégeket. A legjobbat persze akkor, ha kitanuljuk a szakmát (sokat használjuk). Egy karakternek akárhány specializációja lehet, de egyszerre csak egy lehet aktív. Harc előtt lehet cserélni. Ez a fent említett passzív képzettségek miatt fontos, mert azok hasznosak lehetnek más szakmánál is.
A tanításnak van még néhány egyéb módja, pl. lehet személyesen oktatni, vagy csoportos foglalkozásokon részt venni. A diákok szintén sokat tanulnak gyakorlatból, a harctéren. Magunkat is fejleszteni kell, több okból is. Az alap ugye, hogy erősebbek legyünk, de az, hogy mennyire tudunk oktatni másokat, a saját képességeinktől is függ. Szintén fontos, hogy így tudunk átcsábítani diákokat a saját osztályunkba más házakból. Ha azt látják, hogy nagyon pengék vagyunk abban, amit számukra fontos, simán átjönnek hozzánk, és ezáltal új karaktereket kapunk.
A kolostor
Vasárnap lehet választani, hogy mit csinálunk. Ilyenkor lehet extra harcokat vállalni, pihenni, tanulni, vizsgázni, de most a felfedezés lehetőségről írok. Ilyenkor lehet mászkálni a kolostorban és mindenfélét művelni. Ez a legjobb időszak a tanári képzettségünk növelésére, sok kisebb-nagyobb feladat vár ránk, ami növeli a renoménkat. Lehet pl. kertészkedni, ami abból áll, hogy megmondjuk mit ültetünk, milyen tápszert használunk és kész is. Legközelebb már vár minket az eredmény. Így egyrészt a konyhában használható zöldségeket lehet szerezni, illetve ajándéknak való virágokat. Néha egy-egy képességnövelő növény is előkerül.
Lehet pecázni is, ami egy egyszerű kis minijáték. Itt is a konyhába való nyersanyagokra lehet szert tenni, illetve eladható halakra (pl Aranyhal, de van Ezüst és Platina is). Bizonyos napokon tripla fogás van, ilyenkor érdemes pecázni, mert sok renomét ér.
A kolostorban sokfelé találni tárgyakat. Ezek egy része renomét ad (könyvek), más része használati tárgy, illetve vannak az emberek által elvesztett tárgyak. Minden fontosabb karakterrel beszélhetünk, sok hasznos infót lehet így megtudni. Ez jó alkalom arra is, hogy a diákok lelkesedését növeljük (a tanulásnál fontos), illetve hogy a kapcsolatokat ápoljuk. Pl. lehet közös ebédet tartani, teázni, ajándékozni, stb. A jó kapcsolatok fontosak, mert így növekszik a Support szint, ami azt jelenti, hogy harcban ha egymás mellett állnak, sok bónuszt kapnak. Nem mellékesen a Support szint növekedésekor kapunk egy kis jelenetet a karakterek interakcióiról, ami nagyon érdekes belátást ad a karakterek háttérsztorijába, jellemébe.
Van a kolostorban továbbá piac is, ahol vehetünk/eladhatunk fegyvereket/tárgyakat. Itt szerezhetünk új zsoldosokat is (speciális akciót tudnak harc közben végrehajtani), illetve egy idő után már a kovács is elérhető. Ő tudja javítani és felturbózni a fegyvereket.
A kolostor meglehetősen nagy, de a játék megkönnyíti a közlekedést. A térképen látszik, hogy ki hol van, és odateleportálhatunk a közelébe.
Harc
A harc klasszikus, négyzetrácsos alapú, körökre osztott, erősen taktikai stílusú. A legtöbbször a harc előtt már látjuk az ellenséget és az elhelyezkedését, így kitalálhatjuk, hogy kit hozunk a csatába és hogy mi legyen az alap felállás. Harcban nagy szerepet kap a taktika. Látjuk, hogy az ellenfél kit tervez támadni, meddig tud eljutni, stb. Látjuk előre a sebzéseket is, tudunk számolni vele. A egyetlen szerepe a véletlennek, hogy sikerül-e a támadás, de ezt a százalékot is látjuk.
Minden fegyvernek és varázslatnak meghatározott hatótávja van. Általában a harc úgy néz ki, hogy odamegyünk valakihez, és ütünk. Az ellenfél automatikusan visszaüt (ha még él, és teheti). Lovas vagy repülő karakterknél ezután még lehetőség van mozogni is, ha nem használtuk el az összes mozgást. A fegyvereknek van élettartama, minden ütés 1 ponttal csökkenti. Vannak speciális támadások is, amik több élettartamot használnak a fegyverből, cserébe valami hasznos hatásért. A varázslatoknál csak annyi a korlátozás, hogy hányszor lehet egy csatában használni.
A taktika abból áll, hogy folyamatosan mérlegelni kell, hogy kivel pontosan hova mozogjunk, kit támadjunk. Számolgatjuk a sebzéseket, figyelünk a fegyverek élettartamára. Figyelembe vesszük, hogy kit kivel szeretnénk összebarátkoztatni, illetve, ki kivel tud jól összedolgozni. Figyelni kell továbbá a csata céljaira, illetve magára a csatatérre. Előfordul például, hogy meg tudjuk ölni a fő célpontot, és megnyerjük a csatát, de így nem jut időnk a két kincsesláda kinyitására. Máskor meg meghatározott mennyiségű körünk van csak győzni.
Az alap harcrendszer faék egyszerűségű, de a sok kis adalék nagyon jó taktikai mélységet ad neki, nagyon eltalálták. Kiemelném, hogy ha a klasszikus opciót választottad a kezdésnél, akkor a gyakorló harcok kivételével a karaktereid meg tudnak halni a csatában. Itt jön be a szerepe a bennünk lakó lánynak - vissza tudod tekerni az időt néhányszor, hogy újragondold a taktikát.
Összességében nagyon jó kis játék. Rég volt olyan, hogy egy sok szereplős játéknak ennyire sikerült felkeltenie az érdeklődésemet a karakterek iránt. Itt nem a harci bónuszok miatt foglalkozom a jó kapcsolatok kialakításán, hanem mert érdekel, hogy mi volt/lesz velük. Az angol színészek jól hozzák a karakterek jellemeit. A sztori is érdekes, fordulatos, már volt jópár meglepetés (meg pár kitalálható dolog is). Ügyesen adagolják az információt a karakterek múltjáról, jelleméről.
Ez a játék szerintem nagyon jó példa arra, hogy hogyan lehet egyszerű design-nal érdekes játékos készíteni. Nincs benne semmi rendkívüli, de mégis nagyon jó.
Megint egy Nightwish BS pálya, de nem a korábban bereklámozott.
A másik Nightwish pályám már elvileg kész, de még szobrom kicsit. Megismerkedtem a hivatalos pályaszerkesztő fényezőjével, ez az első ezzel készített világítás. Ez ún. V2 fény.
A régi volt a V1, illetve most már létezik a V3 is, de azt nem merem megtanulni, mert borzalmasan jól lehet konfigurálni és programozni, cserébe végtelen mennyiségű órát lehet elpöcsölni vele.
Összehasonlításképpen, a fenti fényshow kb. 6000 eventet tartalmaz, vagyis 6000 paranccsal állítottam be, hogy mikor melyik fény, milyen intenzitással, meddig menjen. A V3-ban minden ilyen parancsnak van egy nagyon mély almenüje is, ahol aztán végképp mindent lehet irányítani.
Új BS pálya: Tom Cardy - Business Man
Itt meg lehet nézni a visszajátszásokat, a rózsaszínes ikonra kattintva a százalék mellett:
https://www.beatleader.xyz/leaderboard/global/3067f71/1?sortBy=rank&order=desc
És hogy ne maradjunk Nightwish nélkül, itt az új, készülő pályám első verziója. Sajnos ez a weblejátszó nem mutatja a fényeket.
Rájöttem, hogy bizonyos eddig nem vizsgált szempontból bénák a Beat Saber pályáim. Emiatt télen átmentem mindegyiken még egyszer, és kijavítottam tömérdek kisebb-nagyobb hibát. A régi legelső pályámat konkrétan nulláról újracsináltam, az annyira rossz volt. Két pályán most már vannak új ívek és láncok is (új BS blokk típusok).
Szóval ha véletlenül játszottál volna bármelyikkel, töltsd le az új verziót.
Marvel's Spider-Man Remastered
Elég jó, de igazából a fő sztorit érdemes csak végigvinni. Sok benne a kb. felesleges töltelék.
Mostanra már a bugok nagy részét is kijavították, bár ahogy most haladok a DLC-ken, egyre unalmasabbak és bugosabbak. Ráadásul nem is kis bugok, hanem konkrétan a DLC fő küldetései akadnak el egy-egy stádiumban, úgyhogy töltheted vissza az állást. Most épp egy boss-harc halt el kétszer is.
Mert hülyén hangzik az a mondat, hogy "Szükségem a ruhádra, a csizmádra és a mobiltöltődre."
Hogwarts Legacy (early access)
Nagy volt a hype a játék körül. 25 óra játék után azt kell mondjam, elég jó lett.
A karaktergenerálást nem vitték túlzásba, sok kis részletből lehet összeállítani a karaktert, de nincsenek csúszkák. Természetesen külön hang van fiúnak és lánynak is, de 5 féle pitch választható, ezzel kicsit szélesítve a lehetőségeket.
A történet szerint egy olyan diák vagyunk, aki egyből ötödikesként kezd. Hogy ez miért van, kik vagyunk, eddig nem derült ki. Már útközben a suliba történik valami, de nem lövöm le a poént.
Hogwarts elképesztően jól néz ki. Nagyobb, mint az Elden Ring monumentális építményei, viszont azzal ellentétben, itt teli van élettel, színekkel, részletekkel és titkokkal. Mindenfelé diákok beszélnek mindenféle dolgokról, varázslatos dolgok történnek, stb. Nagyon jól megteremti a filmekben látott hangulatot. A kastély óriási, navigációs segédlet nélkül esélytelen lenne eljutni bármelyik órára. Gyakorlatilag minden a filmekben látott helyszín létezik a játékban, gondosan, részletesen megvalósítva. Még 25 óra után is vannak részek, ahol nem jártam. Ami még jobb, hogy nincs töltőképernyő. Az egyetlen tettenérhető töltés, amikor egy nagyobb területre vezető ajtón próbálunk bemenni, akkor tölt pár másodpercet, illetve ilyenkor előfordul (én egyszer láttam), hogy utólag töltődik be pár karakter. El tudom képzelni, hogy HDD-n azért rosszabb a szitu.
Ami még jobb, hogy a részletgazdagság ellenére magas fps-sel fut egy erősebb gépen, ultra beállításokkal, ray tracinggel együtt. Ráadásul még nem is jelent meg ezt a játékot támogató nVidia driver, se day 1 patch. Összehasonlításképpen a Midnight Suns feleilyen jól se néz ki, feleennyire se él a környezet, de ott nem lehet bekapcsolni a ray-tracinget, mert azonnal súlyos fps problémák jelentkeznek.
A kastélyon túl van még egy viszonylag kicsi világ, ahol többek között helyet kapott Hogsmeade meg a Tiltott erdő is. Azért a viszonylag kicsi is elég nagy, csak ne képzeljünk Skyrimet vagy Assassin's Creed-et.
Közlekedés
A kastélyon belül eleinte a minimap segítségével találhatunk a célunkhoz, illtve egy mágikus útjelző is van. Hamar elérhetővé válnak a teleportok, ezek a szokásos módon működnek, először meg kell találni őket, utána lehet ide érkezni mágikusan. Szerencsére bárhonnan lehet teleportálni, nem kell odamenni a legközelebbi teleporthoz. A világban közlekedéshez hamarosan kapunk egy repülő seprűt, amit később lehet tuningolni is. Ennek az irányítása elég bénára sikerült, ugyanis nem az egérrel kanyarodsz jobra-balra, le-fel, hanem a billentyűzettel. Vannak továbbá repülő hátasok is, de azt még nem értem el. A világban is sok teleport-pont van, még egészen fura, nem túl logikus helyeken is.
Harc
A harcot nehezen tudtam elképzelni, hogy milyen lesz, végtére is csak egy pálcát suhogtatunk, és latin szavakat kiabálunk. Ehhez képest egy nagyon jó kis harcrendszer van a játékban. van egy meg nem nevezett Alap támadás, ezt dobálgatjuk a bal egérgombbal. Aztán vannak a könyvekből ismert varázslatok, amik a "speciális" támadások. Ezeknek van újratöltési ideje (cooldown), és színe. A szín azért fontos, mert az ellenfelek különféle színű pajzsokat használnak, amit a megfelelő színű varázslattal lehet semlegesíteni. Szóval nagyjából ennyi az alap, 4 varázslatból állítunk össze egy fegyvertárat, ezeket dobálgatjuk az ellenfélre. Később lehetőség van további varázslatlistákat összerakni, és váltogatni köztük harc közben.
A harcban jelen van továbbá jópár ismert elem. Hárítás, tökéletes hárítás, visszatámadás, félregurulás, különféle italok, tárgyhasználat, ellenfél kijelölés, ultimate támadás, stb. Összességében egy jó, pörgős harcrendszer, sok mozgással, változatos varázslatokkal.
Gyűjtögetnivalók
A sztori szerint, mivel ötödikesként kezdünk, kapunk egy könyvet, aminek a lapjai szanaszét repülnek azonnal. A professzor szerint ha ezeket felkutatjuk, az segít gyakorolni a varázslatokat, és így behozni a többi diákkal szembeni lemaradást. Ez kb. 200 megtalálandó lapot jelent. Sokhoz tartozik valamilyen háttérinfó, ami a világot színesíti. A megtalálásukhoz valóban sokféle mágiát kell használni. Vannak továbbá kisebb fejtörők, de ezeket sajnos általános iskola ötödikesekre mérték, nagyon gagyik. A világban kint is van jópár gyűjtögetnivaló, ezek közül a Merlin feladatok a legfontosabbak, mert ettől lesz több hely a nem létező hátizsákban (eleinte csak 20 van, ami gyorsan betelik). ezek a feladatok is csak egyszer érdekesek, amíg rá nem jön az ember a nyitjára, onnantól kezdve unalmas mechanikus végrehajtás csak. Van még pár 3D fejtörő is, ezek kicsit érdekesebbek. Sajnos ha ezek sztori küldetésben vannak, akkor a karakter egy idő után elkezdi mondani a megoldást, nem lehet magadtól rájönni. Ezt mindig is utáltam a játékokban, hogy ennyire hülyének nézik a játékost. Én például szeretek körülnézni, kutakodni, szándékosan a "rossz" irányba menni, de a játék ezt úgy veszi, hogy "elakadtam", és akkor rázendít a segédletekre.
Vannak még nyersanyagok is, mindenféle a világban talált növényektől, egyebektől kezdve az általad termelt, tenyésztett növényekig, állatokig. Szerencsére ezt nem vitték túlzásba, nem kell egyfolytában tamagocsizni az állatokkal, két gombot kell megnyomni, és kész is a "gondoskodás", adják a cuccot. A saját növényeket és állatokat a Room of Requirement-ben (nem tudom a magyar nevét) lehet termelni, tenyészteni, amit az erre hajlamosak bárhogy berendezhetnek.
A nyersanyagokból készíthetünk különféle löttyőket, amik harcban segítenek, illetve a ruházatunk tápolásához kellenek.
Apropó, ruházat
Itt is az ismert színkódok vannak, zöld, kék, lila, arany/sárga (Legendary). 6 testtájra lehet ruhát tenni, pl. fej, arc (maszkok, szemüvegek). A ruháknak van szintje is, max olyan szintűt lehet felvenni, mint ami mi vagyunk. A ruháknak vagy támadási, vagy védekezési bónusza van, ezeket lehet növelni a nyersanyagokkal. Lehetnek továbbá speciális bónuszaik is, pl. a Protego varázslat többet véd, vagy a Chinese Chopping Cabbage többet harap.
Van Kinézet (Appearance) állítási lehetőség is, amire nagy szükség van, mert nagyon sokféle ruházat van, és a karakter alapból úgy néz ki, mint egy megkergült papagáj. Viszont ezt is elég bénán csinálták meg, mert mindig az adott ruhadarabnak lehet új kinézetet beállítani, nem pedig az adott testtájnak. Emiatt minden alkalommal, amikor talász egy új, jobb ruhadarabot (és ez sűrűn van), csinálhatod újra a Kinézet beállítást.
Már megint kezd hosszú lenni, és még lenne miről írni, de inkább befejezem.
Összességében egy nagyon jó játék, hangulatos grafikával, jól használható, változatos harcrendszerrel. A pár kisebb problémát említettem a leírásban. Ha az ember nem vérnősző Harry Potter rajongó (mint én), akkor is élvezni fogja ezt a játékot. Simán órákat lehet eltölteni például csak a kastély bejárásával és nézelődéssel.
9/10
S.T.A.L.K.E.R. G.A.M.M.A.
Ez egy a Stalker Anomaly-ra épülő modcsomag. Többszáz mod van benne, bár nagy részük csak valamilyen javítás. A csomagnak saját Discord csatornája van, innen lehet megszerezni a telepítéshez való instrukciókat. Két fő része van a letöltésnek, az egyik az Anomaly, a másik meg egy modtelepítő csomag. Ez utóbbi a Mod Organizer 2-őt is tartalmazza, ezen keresztül megy a játék. A telepítő a modDB oldalról húzza le egyesével a modokat, kell neki egy-két óra, mire végez.
Mivel nagyon sok éve volt, hogy Stalker játékkal játszottam, nem emlékszem, hogy mi volt az alap játékban, és mi az, amit mod adott hozzá. Ezért inkább felsorolok pár dolgot, ami a Gammában van.
A játék elején választhatsz frakciót, illetve jópár nehézségi funkciót. Van pl. Ironman mode, amiben csak 1 életed van, ha meghalsz, akkor törlődik a mentett állásod. Azt is lehet állítani, hogy mikor menthetsz, alapból csak tábortűznél. Kiválaszthatod továbbá a nehézségi szinttől függő kezdő felszerelést, illetve a kezdési lokációt (ha új vagy, akkor Cordon-t javaslom, ott van egy kis tutorial küldetéssorozat).
Felszerelés
Az egyik nagy mod hozta változás, hogy nem lehet fegyvert és páncélt vásárolni a kereskedőknél. Ezt valahogy próbálták megmagyarázni, de ebbe nem megyek bele. Mindent az ellenfelektől lehet csak szerezni, de az mindig nagyon rossz állapotban van. Minden felszerelés több részegységből áll, amiknek külön sérültségi foka van, 0 és 100% között. Pl. egy fegyverben külön részelem a cső, vagy az elsütő billentyű (többek között). Ráadásul ezekből is sokféle van, tehát nem csak "Cső" van, hanem pl. "9x19 mm Cső". Ezeket az alkatrészeket karbantartani/javítani kell. Minél jobb állapotban van, annál egyszerűbb/olcsóbb a javítás. A javításhoz mindenféle készletek állnak a rendelkezésre, az egyszerű olajozástól kezdve nagyon komoly javításokig. Viszont az ilyen terepjavítások elhasználják a javítókészletet, csak pár javításra van lehetőség, ami nagy érvágás lehet egy drágább készletnél.
Ezért aztán lootolásnál mindig figyelni kell, hogy az ellenfél fegyverében milyen minőségűek az alkatrészek, mert ezeket szerszám nélkül is kiszedhetjük (kivéve a csövet). A másik lehetőség, hogy veszünk egy Multitool-t, amivel teljesen szét lehet szendi a fegyvert - ekkor megkapjuk a csövet is, de a fegyverből csak ócskavas marad, ami szintén craft alapanyag.
A javítást nehezíti még, hogy csak alap javítókészleteket lehet venni a technikusoknál. A komolyabbakat, például a katonai puskákhoz való készletet, találni kell. Ugyanez igaz a páncélokra is.
Van továbbá rengeteg különféle kiegészítő, amit a fegyverekre aggathatunk, optika, lézeres célzó, hangtompító, gránátvető, stb.
Végül pedig minden felszerelést lehet tovább tápolni mindenféle upgradekkel. Ezek leginkább a fegyver/páncél alap értékeit növelik. Ilyen például a páncélnál a psy ellenállás növelés, súlycsökkentés, stb. Fegyvernél a megbízhatóság növelés, súlycsökkentés, stb. Ezeket a mechanikusok megcsinálják, de csak ha van készletük hozzá. Az első szintű upgradekhez még nem kell semmi, de aztán már kell legalább egy Basic Toolkit. Ilyet viszont csak mi tudunk adni nekik. Az upgradet mi is meg tudjuk csinálni, de ilyenkor kell maga az upgrade kit is.
Szóval ez az egyik mód, hogy a karaktert fejlesszük, hogy a felszerelést pimpeljük.
Bázisépítés
Ez azért kicsit túlzás, mindössze arról van szó, hogy letehetünk a világba pár dolgot. A legfontosabb a craft asztal, amin keresztül tudunk javítani, upgradelni, illetve új dolgokat készíteni. Nagy előnye, hogy itt nem használódnak el a javítókészletek. Ami szintén jó, hogy készíthetünk tárolókat is, amire nagy szükség van, rengeteg a tárolnivaló - a craftoláshoz rengeteg különféle alapanyagra van szükség. Szinte mindent lehet craftolni - hátizsákok, gyógyszerek, lőszer, javító készletek, detektorok, artifaktotk, stb.
Aztán ott van a későbbi javításra váló fegyverek/páncélok tárolása. Sok mutáns darabkát is kell tárolni, mert sokszor kérnek az NPCk ilyesmit.
Képességek
Van 4 alap képesség, ami folyamatosan fejlődik és passzív bónuszokat adnak. Pl. az Erő akkor fejlődik gyorsan, ha nagyon felpakoltan mászkálunk. Minden szint ad egy kis bónuszt a közelharc sebzésre, illetve a cipelhető súlyra. A Kitartás kb. az ellentéte az Erőnek, akkor fejlődik, ha kevés cuccal rohangálunk. Ez a Stamina gyorsabb regenerációjára ad bónuszt többet között. A másik két képesség akkor fejlődik, ha lootolunk, az egyik a mutánsoktól, a másik az emberektől.
Küldetések
Van valami sztori is, többek között keressük Strelok-ot is, de ezzel még nem nagyon foglalkoztam. Ehelyett mindenkivel lehet beszélni és megkérdezni, hogy kell-e neki valami. Itt elég sok kis küldetés lehet:
- futár: vigyél el egy csomagot valakinek
- vadász: kell x darab y mutáns darab
- bevásárlás: kell x darab y használati tárgy (persze nem kell vásárolni, ha van nálad)
- artifact: hozz egy x típusú artifactot
- mutáns pusztítás: takaríts ki egy mutáns fészket
- túrista-kísérő: mint a mutáns pusztítás, csak kapsz 2 kísérőt
- fejvadász: fejpénz valakire. Sosincs egyedül.
- ments meg valakit: mint a fejvadász, csak itt van egy megmenteni való ember is. Igazából nem is kell megölni a fogvatartóit, de akadékoskodni szoktak.
- lerakat: keress meg egy elhagyott csomagot
stb.
A jutalom mindig egy tartalmaz egy kis pénzt, illetve jó pontokat az adott frakciónál. Jobb esetben kapsz néhány tárgyat is, illetve egy lerakat koordinátát valahol a világban. Ezekben a hely veszélyességétől függő minőségű cucc van.
A világ
A Zóna baromi veszélyes. Mindenfelé változatos anomáliák vannak, gyakran még a biztonságos helyeken is. Ezek nagyon változatosak, az cikázó elektromosságtól kezdve a magához odaszívó és felrobbantó energiáig. Vannak konkrét területek, amiket egy anomáliáról neveztek el (Hot Lada), ezek a legveszélyesebbek. Folyamatosan észnél kell tehát lenni, hogy ne gyalogoljunk bele egybe, mert mindegyik halálos. Aztán persze mégis bele kell gyalogolni valahogy, mert a nagyobb anomáliákban születnek az artifaktok.
Vannak továbbá kitörések, psy viharok. Ezek a teljes aktuális területet érintő események, és ha egy elkezdődik, azonnal valami védett helyre kell húzódni, különben game over.
Természetesen sok helyen van sugárzás is, de ezt kordában lehet tartani cigivel és vodkával (nem vicc), ha a felszerelésed nem elég jó.
Csak hogy ne unatkozzunk, rengeteg a mutáns is. A sima elfajzott kutyáktól az egészen extrém anomáliaszerű lényekig minden van. Igen, van küblicica is. A legtöbb mutáns egyből meg akar ölni, csak a kübli menekül alapból (de az is támadni kezd, ha megsebesíted).
Kb. tucatnyi terület van. Mindnél megvan, hogy negyjából ki ott a főnök, de ettől még simán vannak jelen ellenséges frakciók is. Lehet álruhát is használni, ami annyit jelent, hogy fel kell venni egy jó állapotú frakciós páncélt, és viselni a kitűzőjüket. Ezen kívül jó, ha stimmel a fegyvered is, illetve nem csinálsz gyanús dolgokat (pl rohangálsz, rájuk célzol, stb). Így lehet esetleg beosonni ellenséges bázisra egy lerakatért.
Artifaktok
Rengeteg féle van, mindegyiknek van valamilyen pozitív hatása, de sokszor van negatív is. Sokszor sugároznak is, szóval nem jó ötlet csak simán a hátizsákban tartani. Tároláshoz lehet venni pont erre való tárolókat. Az alap csak sima ólomdoboz, biztoságosan lehet hordozni az artifactot, és semmilyen pozitív vagy negatív hatása nincs ránk. A komolyabb tárolók már negálják a negatív hatást, és engedik a pozitívat. A felszerelésünk egyik upgradeje, hogy ezeket a tárolókat rá lehet aggatni, ezáltal tápolni a karaktert.
HP
A HP elég összetett. Minden testtájnak van saját HP-ja, meg van egy általános is. Az általános HP komótosan ugyan, de magától visszajön, ha tábortűz mellett ácsorgunk. Gazdagok és türelmetlenek használnak megfeleő drogokat.
A testtáj HP viszont csak gyógyszerrel jön vissza. Ha mondjuk sebesüléskor lemegy a bal láb 40%-ra, akkor először be kell kötözni. Ettől temporálisan javul mondjuk 90%-ra, de ez fokozatosan visszaromlik 40-re, ha nem veszünk be megfelelő gyógyszert. A gyógyszernek meg lehetnek komoly mellékhatásai, pl. vadul szédül a karakter, elhomályosodik a látása, stb. Rengeteg különféle gyógyszer van, különböző problémákra. Van pl. altató, vagy koffein tabletta. Van cucc mentális védekezésre vagy sugárzás ellen. Még kábítószer is van. Egy idő után már egész komoly kis patikát cipelsz magaddal.
Harc
Az ellenfelek felkészülten jönnek, mindig végtelen mennyiségű lőszerük van. Szerencsére tárat azért cserélnek ők is, érdemes ilyekor támadni. Nem mindegy viszont, hogy mivel lövünk. Minden fegyverhez vannak különböző lőszerek, amik különböző páncélok ellen valók. Pl. a HP (Hollow Point) lőszer a páncél nélküli ellenfelekre jó. Az AP (Armor Piercing) a durván páncélozottak ellen. Persze ezek a lőszerek sokkal drágábbak is.
A harc elég durva, különösen nehezebb nehézségi szinteken. Egy-két bekapott lövéstől már nagyon komoly problémáid lesznek, vagy akár meg is halhatsz. Az AI elég messziről észrevesz (konfigolható az egyik modban, alapból elég erős az AI) szóval észnél kell lenni. Érdemes mindig vinni két embert, hogy ne csak te legyél célpont. :)
Már megint sokat írtam... na mindegy, pár negatívum még, aztán befejezem.
Az egyetlen komoly nagatívum a sok bug. Előfordul, hogy egyszercsak nem tudsz felvenni tárgyakat, vagy nem tudsz beszélni NPCkhez. Ezeket egy save/load megoldja, de ez problémát okozhat, ha csak tábortűznél tudsz menteni.
Szét is fagyott már kétszer, de ilyenkor próbál a játék egy utolsó crash-save-et csinálni legalább.
Az engine is elég béna, nem tölti be azokat az asseteket, amikre szükség lehet. Pl. ha neked rohan egy mutáns macska, akkor amikor neked ugrik, látványosan megakad a játék, hogy az ide tartozó hangeffektet betöltse. Mivel rengeteg ilyen be nem töltött asset van, rengeteget akadozik a játék.
Az ilyen modgyűjtemények vele járó problémája, hogy pár ember ízlését tükrözik. Így óhatatlan, hogy lesznek benne olyan dolgok, amiket nem szeretsz. Nekem pl. ilyen volt, hogy aludni csak akkor tudsz (mert van fáradtság-rendszer is), ha álmos vagy. Szóval kikapcsoltam azt a 3 modot, ami ezt kezelte. Vagy pl. kikapcsoltam a Depth of Field-et tárgyhasználatkor. Elég hülyén nézett ki, hogy iváskor elhomályosult a látásom... Szóval azért lehet alakítani rajta.
Összességében egy elég jól összerakott csomag, érdemes kipróbálni.
Ezért mondtam korában, hogy nem érdemes válaszolni neked. A portfolio kormánylap. A wikipédia nem az.