Nem tudom mennyire érint bárkit a topik, de úgy gondolom mindenkinek a fejében megfordult már 1-2 szer webshop nyitás ötlete, vagy legalábbis adott el a hardveraprón a fiókban felgyűlt cuccaiból. Ahogy elnéztem többen foglalkoznak a fórumról netes programozással is. Így végülis valamilyen tapasztalata mindenkinek van, akár csak vásárlói oldalról nézve is.
Nyitásnak csak röviden írok egy összefoglalót arról, amin éppen mérgelődök:
Az elmúlt években elég sok rendszert végigbogarásztam, amivel többé-kevésbé bonyolult/kisebb-nagyobb webshopokat próbáltam ki, de még mindig messze vagyok attól, hogy elégedett legyek. Tapasztalataim szerint hatványozottan igaz, hogy semmi sincs ingyen. Legnagyobb érvágás már rögtön a rendszer kiválasztása körül beüt. Csak, hogy néhány általam körbejárt példát felhozzak (hasonló gyűjtést mindegyik cég felhoz a saját rendszerére, amiben kifényezi a sajátját -> álljon itt most felhasználói szempontból):
1. Egyedi fejlesztés: induló webshopnál eleve felejtős, sokmilliós beruházás.
2. Valamely weboldal készítő cég saját rendszere - kvázi egyedi fejlesztés: itt aztán igazán úgy érzi az ember, mint ha totál hülyének néznék. Kisebb cégek (akik egyáltalán hajlandók bárkivel szóbaállni) összedobnak házon belül valami alap funkciókkal bíró webshop motort. Aztán minden egyes modul-ra (kártyás fizetés, blog stb.) röpködnek a tízezrek. Némi kompromisszummal össze sikerül állítani 300-500 ezerért egy olyan webshopot, ami szinte semmit se tud. Eleinte még el is lenne az ember azzal, hogy kézzel számláz, tölti ki a szállítólevelet a futárnak, egyesével nyöszögteti a termékeket, de ez pár hónap után borul és akkor jöhetnek megint az egyenként 30-50-100 ezrekre árazott modulok. Kedvencem az volt, hogy a facebook által legenerált 3 soros kód beillesztése is súlyos pénzbe került volna. Kösz nem, így ez már a megvalósulás/fizetés előtt rövidre lett zárva. (cég nevet nem írok, de többeket megkeresve kb. ugyan ez a helyzet mindenhol)
3. "Ingyenes" webshop motor, saját tárhelyre: 0,5-1 évig egészen használható megoldás, ha woocommerce-be, vagy másik ingyenes rendszerbe gondolkozik az ember. Viszont minden egyes modul és sablon összevásárlásából (kinézet, online fizetés, futár, több nyelvűség stb.) simán összejön egy induló ~100 ezres összeg. Szvsz. ez vállaható LENNE, HA... Biztos vagyok benne, hogy sokan évekig elvannak 1-1 ilyen webshoppal, de hamar olyan szarságokba lehet futni, amivel nem lehet mit kezdeni. Frissítés nélkül folyamatosan támadják az oldalt, frissítéssel pedig sorra halnak le a modulok. Vagy amivel én szívtam és nálam profibb ember bevonásával se találtunk megoldást, hogy random megugrott a betöltési idő 10-20 mp-re is. Vállalhatatlan. De persze rengeteg más apróság is folyamatos fejfájást okoz. (próbáltam többet, woocommerce-hez találtam a legtöbb készre írt modult, minden megoldható volt, csak hát egy idő után összeomlik az egész)
4. Bérelhető webshopok: Egy ideje ezen a szinten ragadtam meg, de hatványozottan esik a megelégedettségem az idő múlásával. Üzleti modell mindegyiknél a fogyasztóvédelem sárba tiprása. Elindulsz valami pár ezer Ft-os havidíjjal, ami megint csak a kézzel számlázás, csak utánvét stb. tartalmazza. Le vagy korlátozva minden szinten. Ekkor belekényszerülsz egy közepes csomagba (valójában elejétől tudtad, hogy meg kell lépni), amire húzod a fogad, de még ki lehet gazdálkodni (pl. 10+áfa/hó). Darabig azt hiszed vége a szopáshullámnak, mert végigfutva a funkciókat minden van ami kell/kellhet a jövőben. Eltelik pár hónap, amikorra már rendesen sok időt beletettél az oldalba és derülnek ki az apróbetűs részek. Valós példa: olyan alapfunkció hiányzik a "közepes" csomagból, hogy bár ki van írva, hogy készletező/számlázó programmal együtt működik, viszont az sehol nem szerepel, hogy ha szinkronizálni is akarod a készletinformációkat, nem csak letölteni, akkor váltanod kell az eggyel nagyobb 20+áfa/hó csomagra. Ez azt is jelenti, hogy a nagykertől kapott készletinformációt se tudod feltölteni. Persze ezekre már csak akkor jössz rá, amikor gyakorlatilag lehetőséged sincs másra váltani. Ez egy nagyon jól kitalált, rejtett szarság a szolgáltatók részéről. Ahelyett, hogy önszántadból, valóban nem alapfunkciók hiánya miatt akarj nagyobb csomagra váltani -> elképzelhetetlen. Cserébe persze kapsz egy szánalmas szar supportot, ahol a bejelentett hibákra mindig az a válasz jön, hogy az nem hiba (oké...).
Úgyhogy most megint azon kell agyalnom, hogy 0-ról újrahúzzam e az egészet egy új rendszerben. Fenti bérelhetős példa az általam mélyen megvetett Shoprenter csodacégről szerzett tapasztalataimat taglalja. Hallomásból Magyarországon még az UNAS vállalható, de van egy olyan érzésem, hogy csöbörből-vödörbe lenne váltani.
Kiváncsi vagyok kinek milyen tapasztalatai vannak, tud e szerinte tutit, vagy látja máshogy. Ha lesz értelme a topiknak, akkor szállítás/számlázás stb. -vel kapcsolatban is tudnék mit írni :D.