Jelenlegi hely

Webshop, E-kereskedelem

Utolsó bejegyzés

Webshop, E-kereskedelem

Nem tudom mennyire érint bárkit a topik, de úgy gondolom mindenkinek a fejében megfordult már 1-2 szer webshop nyitás ötlete, vagy legalábbis adott el a hardveraprón a fiókban felgyűlt cuccaiból. Ahogy elnéztem többen foglalkoznak a fórumról netes programozással is. Így végülis valamilyen tapasztalata mindenkinek van, akár csak vásárlói oldalról nézve is.

Nyitásnak csak röviden írok egy összefoglalót arról, amin éppen mérgelődök:
Az elmúlt években elég sok rendszert végigbogarásztam, amivel többé-kevésbé bonyolult/kisebb-nagyobb webshopokat próbáltam ki, de még mindig messze vagyok attól, hogy elégedett legyek. Tapasztalataim szerint hatványozottan igaz, hogy semmi sincs ingyen. Legnagyobb érvágás már rögtön a rendszer kiválasztása körül beüt. Csak, hogy néhány általam körbejárt példát felhozzak (hasonló gyűjtést mindegyik cég felhoz a saját rendszerére, amiben kifényezi a sajátját -> álljon itt most felhasználói szempontból):

1. Egyedi fejlesztés: induló webshopnál eleve felejtős, sokmilliós beruházás.

2. Valamely weboldal készítő cég saját rendszere - kvázi egyedi fejlesztés: itt aztán igazán úgy érzi az ember, mint ha totál hülyének néznék. Kisebb cégek (akik egyáltalán hajlandók bárkivel szóbaállni) összedobnak házon belül valami alap funkciókkal bíró webshop motort. Aztán minden egyes modul-ra (kártyás fizetés, blog stb.) röpködnek a tízezrek. Némi kompromisszummal össze sikerül állítani 300-500 ezerért egy olyan webshopot, ami szinte semmit se tud. Eleinte még el is lenne az ember azzal, hogy kézzel számláz, tölti ki a szállítólevelet a futárnak, egyesével nyöszögteti a termékeket, de ez pár hónap után borul és akkor jöhetnek megint az egyenként 30-50-100 ezrekre árazott modulok. Kedvencem az volt, hogy a facebook által legenerált 3 soros kód beillesztése is súlyos pénzbe került volna. Kösz nem, így ez már a megvalósulás/fizetés előtt rövidre lett zárva. (cég nevet nem írok, de többeket megkeresve kb. ugyan ez a helyzet mindenhol)

3. "Ingyenes" webshop motor, saját tárhelyre: 0,5-1 évig egészen használható megoldás, ha woocommerce-be, vagy másik ingyenes rendszerbe gondolkozik az ember. Viszont minden egyes modul és sablon összevásárlásából (kinézet, online fizetés, futár, több nyelvűség stb.) simán összejön egy induló ~100 ezres összeg. Szvsz. ez vállaható LENNE, HA... Biztos vagyok benne, hogy sokan évekig elvannak 1-1 ilyen webshoppal, de hamar olyan szarságokba lehet futni, amivel nem lehet mit kezdeni. Frissítés nélkül folyamatosan támadják az oldalt, frissítéssel pedig sorra halnak le a modulok. Vagy amivel én szívtam és nálam profibb ember bevonásával se találtunk megoldást, hogy random megugrott a betöltési idő 10-20 mp-re is. Vállalhatatlan. De persze rengeteg más apróság is folyamatos fejfájást okoz. (próbáltam többet, woocommerce-hez találtam a legtöbb készre írt modult, minden megoldható volt, csak hát egy idő után összeomlik az egész)

4. Bérelhető webshopok: Egy ideje ezen a szinten ragadtam meg, de hatványozottan esik a megelégedettségem az idő múlásával. Üzleti modell mindegyiknél a fogyasztóvédelem sárba tiprása. Elindulsz valami pár ezer Ft-os havidíjjal, ami megint csak a kézzel számlázás, csak utánvét stb. tartalmazza. Le vagy korlátozva minden szinten. Ekkor belekényszerülsz egy közepes csomagba (valójában elejétől tudtad, hogy meg kell lépni), amire húzod a fogad, de még ki lehet gazdálkodni (pl. 10+áfa/hó). Darabig azt hiszed vége a szopáshullámnak, mert végigfutva a funkciókat minden van ami kell/kellhet a jövőben. Eltelik pár hónap, amikorra már rendesen sok időt beletettél az oldalba és derülnek ki az apróbetűs részek. Valós példa: olyan alapfunkció hiányzik a "közepes" csomagból, hogy bár ki van írva, hogy készletező/számlázó programmal együtt működik, viszont az sehol nem szerepel, hogy ha szinkronizálni is akarod a készletinformációkat, nem csak letölteni, akkor váltanod kell az eggyel nagyobb 20+áfa/hó csomagra. Ez azt is jelenti, hogy a nagykertől kapott készletinformációt se tudod feltölteni. Persze ezekre már csak akkor jössz rá, amikor gyakorlatilag lehetőséged sincs másra váltani. Ez egy nagyon jól kitalált, rejtett szarság a szolgáltatók részéről. Ahelyett, hogy önszántadból, valóban nem alapfunkciók hiánya miatt akarj nagyobb csomagra váltani -> elképzelhetetlen. Cserébe persze kapsz egy szánalmas szar supportot, ahol a bejelentett hibákra mindig az a válasz jön, hogy az nem hiba (oké...).

Úgyhogy most megint azon kell agyalnom, hogy 0-ról újrahúzzam e az egészet egy új rendszerben. Fenti bérelhetős példa az általam mélyen megvetett Shoprenter csodacégről szerzett tapasztalataimat taglalja. Hallomásból Magyarországon még az UNAS vállalható, de van egy olyan érzésem, hogy csöbörből-vödörbe lenne váltani.

Kiváncsi vagyok kinek milyen tapasztalatai vannak, tud e szerinte tutit, vagy látja máshogy. Ha lesz értelme a topiknak, akkor szállítás/számlázás stb. -vel kapcsolatban is tudnék mit írni :D.



Mi lett végül?

Steam: mrstrato
Cserekulcs listám



anno csinaltam egy magentos csodat ismerosnek, az meg mindig azzal fut, szerintem eredeti kodbazison :)

Parizer forever.



Bocsi a késői válaszért, csak reinstall óta most vettem rá magam, hogy rendesen belépjek, ne csak telefonról pörgessem az oldalt.

Nem biztos, hogy ma pont így fogalmaznék meg mindent, de jó pár év tapasztalata nagyjából az lett, hogy ha nem ismersz valaki extra megbízható, relatív olcsó, szuper tudású fejlesztőt (GL hozzá, hogy bárki találjon :D), akkor marad a bérelhető webáruház.

Viszont hozzá kell tennem, hogy rendesen visszafogja a lehetőségeinket ez a megoldás. Szinte minden kivitelezhető, de hamar horribilis összegekre rúgna, ha például nyitnál egy külföldi webáruházat szinkronizált készlettel.

Ha van konkrét kérdésed, akkor szívesen válaszolok.



ha nem ismersz valaki extra megbízható, relatív olcsó, szuper tudású fejlesztőt (GL hozzá, hogy bárki találjon :D),

Mint fejlesztőcégnél dolgozó tech pm, nagyobb az esély a lottóötösre.



pont ez jutott nekem is az eszembe



Nem tervezem mostanában webshop nyitását, csak érdekel a téma. Konkrétan milyen megoldást/terméket választottál?
Én úgy látom, hogy manapság a Magento a piacvezető ilyesmiben, de kismilliárd haramadik fél által fejlesztett pluginja meg kiegészítője van, szóval nem tűnik az sem egy egyszerű menetnek.
Plusz tippre elég sokan próbálják feltörni is a Magento alapú rendszereket (ahogyan a például a Wordpresst is szeretik támadni).

Steam: mrstrato
Cserekulcs listám



Plusz tippre elég sokan próbálják feltörni is a Magento alapú rendszereket (ahogyan a például a Wordpresst is szeretik támadni).

Jah, volt néhány elég randa, nagyobb magento hack az elmúlt évben... a kártyaadatokat több helyen is leszipkázták, hála sebezhető pluginoknak.



Hát ugye a bérelhető az a shoprenter/UNAS kombó Magyarországon. Ezeknél nem telepítesz semmit, kapsz magad elé egy "kész" webshopot, ami alá adják a fejlesztéseket, tárhelyet, supportot stb. X Ft havidíjért. Nagyságrendileg egy hazai, funkcionáló webshop 10-15k /hó -ért megy ezeken. Persze ez aztán megy a csillagos égig, ahogy mondtam pl. egy külföldi webshoppal összekötve már ~50k/hó a 2 oldal. Régebben az Unas árazása sokkal barátibb volt és tűnt egy kicsit primitívebbnek is, de ma már nem nagyon van a kettő között különbség.

Elég sok idegesítő hibával, vagy félkész megoldással találkozunk, de aláírom, hogy használható ettől független.

Magento/Woocommerce/Presta stb. meg ugye ingyenes CMS rendszerek. Működött korábbi webshopunk Woocommerce-ről úgy, hogy én dobtam össze, de nagyon messze áll a végeredmény az ingyenestől. Egyrészt minden értelmes plugin jellemzően éves licensz díjjal megy (30-50 eur és könnyen felrak az ember 5-6 ilyet alsó hangon), Postapont/netbank stb. magyar cuccok szintén elég zsebbenyúlósak még úgy is, hogy pl. a Postapont plugint szerintem már rég nem fejleszti senki. Másrészről iszonyat erőforrásigényes szerver/kliens oldalról is, ami elég kellemetlen a tárhelybérlés miatt is, illetve hogy a vásárlók 3/4-e tolja mobilról és nem feltétlen töltene le olyan 10 megás oldalt 10-20mp alatt, ami még egy közepes asztali gépen is beszaggat. És akkor még nem jutottunk el az üzemelésig (support, upgrade, backup stb.), ami fossa elő a problémákat.

WP/Woocommerce irányban jártam szakmai fórumokra és össze lehet egy egészen kellemes eredményt hozni, de ahhoz több év jártasság kell ezekben. Tudni kell "gyors" témát találni a motor fölé, plugineket ismerni, stb. + gányolni rendesen :D. Nagyon jellemző a témát/plugint megveszem egyszer és berakom 10 oldal alá hozzáállás, különben a 100-200 e Ft munkadíj ezekre folyik el.

Ha még bele is áll ebbe valaki, hogy kiadja így fejlesztőnek, akkor azért elég nagy kockázatot vállal + ha a fejlesztő lelép/abbahagyja stb. akkor lehet kezdeni előlről. 1 saját oldal kedvéért pedig nincs értelme/eredménye kitanulni.



Nagyjából ez a kép rajzolódott ki nekem is, csak nem ilyen részletesen. Kösz az árnyalást. :)

Steam: mrstrato
Cserekulcs listám



Megkeresett egy keresőoptimalizálós cég munkatársa (bár ki tudja, lehet egy ember a cég, a vonal másik feléről bármit előadhat). Azt mondja, hogy linkgyűjtemény lesz a sitejaikon, meg mit tudom én, és aztán faszák leszünk a találatok között.

Mennyire legit mostanság ez a módszer? Mennyit érdemes fizetni érte?

Mivel nem vagyok otthon a témában, kifejezett bővebb kérdésköröm sincs a témában, de ha valakinek lesz kedve, írhatna róla.

"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."



rwurl=https://media.giphy.com/media/l3xivF6cBEOQatmTQ1/giphy.gif

Bele ne menj ilyenbe! Azt mondják az első három hónap ingyenes aztán kiszámláznak neked utolsó napon 500.000 Ft-os számlát és perrel fenyegetnek.



Rakd azonnal tiltólistára. Átverés az összes. A keresőoptimalizálás minimálison túl humbug, az extra linkgyűjtemény-részvétel meg pont ugyanaz, mint a telefonkönyves csalás, ha picit belegondolsz.



Az világos, hogy ez a dolog olyan előnyt ad, ami eléggé szürke vagy még szürkébb zóna, viszont nem tudtam, mennyire hatásos.
Havi 50 rugóért azt ígérte, hogy javulni fognak a keresési találatokban a pozícióim.

Viszont, ha nem ez, akkor mi az, amit érdemes megtenni?

"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."



Nem az advertising expert hungary kft. mindenegyutt.hu keresett meg?

Adword megy? Google, Facebook, rádió reklámozás nekem bejött. Liftben nem reklámoznék (senki se olvassa). TV reklámmal én befürödtem. Nulla haszna volt.



Adword megy, meg néha facse nyereményjáték.

"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."



Valaki tudna nekem segíteni a céges wordpress honlap kapcsán?

- hirdetés leállt, mert szerinte nem egyezik a cél - fogalmam sincs, miért.
- valami php-t kéne frissíteni
- nem tudom, hogyan lehet rendbe hozni, hogy az a kis lakat ne legyen áthúzva a webcím előtt.
- rá kellene nézni a katyvasz google ads fiókomra

Ne adjatok tanácsot, úgy sem értem meg! Ha van vele 1-2 óra (vagy több, attól függően, hogy felmerül valami, ami bennem rálátás híján em merülhet fel) meló szívesen megfizetem, csak akkor számla is jó lenne róla.

"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."



- nem tudom, hogyan lehet rendbe hozni, hogy az a kis lakat ne legyen áthúzva a webcím előtt.

Ez annyit tesz, hogy lejárt az érvényessége a kulcsnak. Ezt automatikusan meg lehet oldani, alapvetően nem nagy dolog egy devnek. Legalábbis letsencrypt szolgáltatását használva, de nem ismerem a holnapodat és ezt a feladat anno alattam valókra volt kiosztva. Ha már be volt ez állítva, akkor valamiért leállt.

- valami php-t kéne frissíteni

A php frissítés viszont simán lehet elég nagy gubanc. wordpress-t is nagyon ajánlatos folyamatosan frissíteni, ha nem akarsz vírust terjeszteni és letiltódni google-ről.

Nem, segíteni nem tudok, csak gondoltam megpróbálom leírni, hogy melyik az, amin elbukhat az egész, meg amin átbaszhatnak.



a kis lakat ne legyen áthúzva a webcím előtt.

Kezdetnek sokat segít, ha nem közép-afrikai a domain.

Mi voltunk azok, a Vándorok.// Kik sohasem nyugszanak. / Kik sohasem haltak meg. / Kik sohasem éltek.



+1



Hát igen, jellemzően közép-afrikai tárhelyszolgáltatókat szoktam megbízni a hotel honlapjának üzemeltetésével. nem tudtam, hogy baj lehet belőle.

"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."



Kaptam pár hibát a google supporttól, hogy mit kellene megoldanom.

Ebből, amiben segítséget szeretnék kérni:

a webhelyen a Google robotok blokkolásra kerültek a robots.txt által.

Ezt valaki meg tudná nekem szerkeszteni?

szerk? mind1, megoldottam

"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."

REWiRED - Kutyus felfedő szétszéledés - 2014-2057 © Minden Jog Fenntartva!
Virtuális valóság és Kecskeklónozó központ - Oculus MegaRift - PS21 - Mozi - 4D - Bajuszpödrés
Médiaajánlat/Borsós Brassói Árak
Rohadt Impresszum!