Most döbbentem rá, hogy kifejezetten tudományos cikkek vagy hírek kapcsán nincs topic. (Ha van akkor maxima mea culpa és mozgassátok oda). Azért is jobb, ha van egy ilyen gyűjtő, mert akkor nem szórjuk szét a "Na ne má"-ba vagy a "Cool"-ba, miközben mondjuk igazából egyikbe se való az adott téma.
-----------------------------------
Köztudott, hogy a mágneses pólusok vándorolnak. Az északiról van egy értekezés, miszerint úgy néz ki, hogy két nagyobb mezőből (patch) áll, és a vándorlását, ennek a két blob-nak a viaskodása rángatta, de végül a szibériai győzött. Ami még érdekes, hogy gyorsulva mozog.
1990-es évek óta a mozgása megnégyszereződött, az évi 50-60km-ről felturbózta magát, és 2017-ben már 390km-t tett meg Oroszország felé.
rwurl=https://hips.hearstapps.com/hmg-prod.s3.amazonaws.com/images/screen-shot...
-----------------------------------
Másik érdekes téma, a Mágneses pólusok hatása a klímára. Ez olyan szőnyeg alatt, vagy legalább is, a mainstream médiánál periférián kezelt kutatási terület. (Mondjuk tudjuk, hogy a klíma témát már nyakig átjárja a politika, és amiben politika van, az már nem objektivitást kereső lábakon áll... hanem lobbi érdekek mentén válogat, támogat, vagy szanál - akár kutatókat, intézményeket is.)
Mágneses mező erősen befolyásolja a nagy magasságú légkör viselkedését
Például a geomágneses tér alakja befolyásolja a kozmikus sugárzás behatolását, ami a felhőképződést is befolyásolja.
Tengerszint (amit ugye a hőmérséklettel egyenes arányban összefügg) és Mágneses tér viszonya egy időskálán:
rwurl=https://journals.plos.org/plosone/article/figure/image?size=large&id=inf...
Másik érdekes összefüggés, a SAA (Dél-Atlanti anomália - mágneses tér) és a GSL (Global Snow Lab adatai) anomália között:
rwurl=https://journals.plos.org/plosone/article/figure/image?size=large&id=inf...
Ami a legérdekesebb, hogy ezen kutatások a 90-es és a 2000-es években még folytak, aztán valahogy ebben az évtizedben szépen kihalt a téma (gondolom nem kapott semmi támogatást egyik kutató se......)