Hozzászólások

2020.05.04 - 15:10,h Technika HQ Technikai hírek ugrás a hozzászólásra

És a legjobb, hogy az intel agyonhallgatja, de úgy néz ki, hogy a csupán néhány hónappal később érkező Rocket Lake-S (ami ha jól emlékszem egy modernebb arch. csak 14nm-re visszahozva) legalább CPU szinten támogatni fog PCIE4-et, ezért az alaplap gyártók már a támogatást/előkészítést reklámozzák a Z490-es termékeikben. :D Magyarán nem csak mindenki a világon, de az Intel is tudja, hogy egy teljesen értelmetlen rebrand a mostani Comet Lake-S, az új socket valószínűleg nem is ennek az proci családnak szól, csak így optikailag jobban jön ki, ha ők sem "cserélnek alaplapot" a generációk között. Elképesztő, hogy mennyire nem sikerült egy koherens stratégiát összehozni az elmúlt évben, az idei két processzor launch ennek a tökéletes példázata. Ha idén év végén egy minden szempontból domináló Ryzen 4000 széria fog szembenézni az Intel hiányos jövőbe tekintő stratégiájával, akkor szerintem lassan a befektetők és partnerek is elkezdenek kopni. Már az is csoda, hogy a laptopos blamát valahogy megoldották kapcsolatokkal és pénzöntéssel.

2020.05.04 - 12:53,h Technika HQ PC-builder HQ ugrás a hozzászólásra

Az scaling margójára: pontosan ugyanilyen ramom van, ez egy olcsóbb B-die kit (ill. legutóbb még azzal szerelték), nálunk 40 ezer körül mozog. A srácnál indokolatlan picit a 1,5V, ennél kevesebb is elég a 3600CL14-hez, de hát istenem... Viszont az, amit ő 3200CL16-nak mond az a nálunk is meg mindenhol máshol is 20-25 ezer között mozgó Hynix CJR memóriás kitek beállításai, amiket szintén lehet egy picit finomítani azért, általában legalább 3200CL14-ig vagy 3600CL16ig. Szóval a teljesítmény különbség inkább 10% alatti a végére a legjobban skálázódó játékokban, de elbasztál jobb ramra 15-20 ezer extrát (vagy egy kevésbé budget kitre sokkal többet), amit költhettél volna egy jobb processzorra. Összességében érdemes törekedni egy 3000/4000-es procira már inkább, ha a kettő között kell választani mondjuk a költségvetés miatt.

Edit: ja, és ennek a kitnek az XMP profilján egy ryzen memory calculatoros, faszább cas14 profil is sokat dob már, ha jobb minőségű chipeket fogsz ki, akkor feszültséget sem kell emelned, szóval kicsit ellentmondásos ezt összehasonlítási alapnak használni. Olyan, mintha kikapcsolnád a turbot-t és azt használnád alapnak a CPU overclock összehasonlításánál. Persze, ezt tudja alapból XMPvel, de ha már amúgy is manuális időzítésekhez kell nyúlni, akkor referenciának jó lenne, hogy mégis mennyire szar az az XMP profil.

2020.04.30 - 15:52,cs Általános csevejfarm Vásárolni voltam ugrás a hozzászólásra

Az egy csodás kártya, gyári frekvenciákon egy pici undervolt is mehet, nyersz vele 4-5 fokot meg pár dB-el kevesebb zajterhelést a fülednek. :)

2020.04.30 - 15:36,cs Általános csevejfarm Plíz help! (Csak úgy ömlesztve...) ugrás a hozzászólásra

Na ez egy nagyon eseti kérdés. Elméletileg az AptX low latency az ilyen 10-20ms körüli, a normál valami 100ms körül is lehet, szóval az azért nem kevés, legalábbis papíron. Aztán ott van az a fülhallgatóm, ami egy speckó energiatakarékossági cuccot is tud, ami gyakorlatilag kikapcsolja ha nincs jel a hangsávon, ezért hiába tudja a low latency módot, van, hogy 500-1000ms késést produkál az első hangokon egy hosszabb csönd után, szóval zenehallgatáson kívül totálisan alkalmatlan mindenre.

Elméletileg a következő kodekek vannak jól támogatva az egyes eszközökben:
Android: SBC (alap BT hang profil), AptX (qualcomm sajátja volt), AptX Low Latency, AptX HD (kurva ritka a fogadó eszköz), LDAC (android 9.0+, sony sajátja)
Windows: SBC, AptX, AptX Low Latency, AptX HD
Apple: SBC, AAC

Ez magában is hordozza a következő problémát, azaz, hogy mivel is akarod használni? A közös nevező gép és telefon között egyértelműen az AptX variánsok, de a legtöbb füles ami tud LDAC-ot az tud AptX-et is, szóval az csak egy extra gyakorlatilag. Van egy rakás füles ami csak AAC-t támogat, ezek az Apple ökoszisztémán kívül értelmezhetetlenek.

Latency tekintetében pedig figyelj az aptx low latency logóra, ha ez a fontos, de én javaslom, hogy inkább próbáld ki valahol, mediamarktban, bestbyteban vagy random hangcucc boltban és döntsd el magadnak, hogy elfogadhatónak érzed-e a késést, mert tényleg nagyon eltérő implementációk léteznek az egyes gyártóknál ami merőben más hosszúságú késéseket eredményez. Úgy általában nem árt minden hangcuccot élőben próbálni, aztán legfeljebb visszaküldeni, ha nem érzed kielégítőnek, főleg bluetoothos készülékeknél, mert az ilyen igazi nagy nevek mint a sennheiser vagy a denon is simán piacra dobnak elképesztő szar fejhallgatókat sokkoló pénzekért.

Edit: És hogy miért szar az SBC? Mert a fogadó oldal (füles, hangszóró) határozhatja meg az adatátvitel paramétereit, nincs egyáltalán egységesítve. Szóval lehet, hogy az egyik eszköz BT vezérlője amúgy tök jó minőségben tud fogadni zenét SBC-n is, de az is lehet, hogy ilyen 128kbit-es MP3 minőségben, és nem tudhatod, amíg meg nem veszed és le nem teszteled. Ezzel szemben az AptX és az LDAC is rendelkezik egy teljesen kielégítő minimum feltétellel, ezért nem is kerül bele az olcsó szarokba feltétlen.

2020.04.30 - 13:59,cs Általános csevejfarm Plíz help! (Csak úgy ömlesztve...) ugrás a hozzászólásra

Szóval, kipróbáltam az összes reális zajszűrős fülest, ha a hang és a szűrés minősége is fontos, akkor kérdés nélkül: https://www.arukereso.hu/fulhallgato-fejhallgato-c3109/sony/wh-1000xm3-p424634910/

Ez leárazásban már 70 is volt múlt évben, szóval egy pici türelemmel nem is rohasztja rád a magánkasszát. Egy Audio-Technica fülest visszavittem előtte, mert értékelhetetlen volt zenére, közepes zajszűréssel, pedig ugyanennyibe került és a stúdiós dolgaikat szeretem. A bose hasonló áron picit gyengébb csak mindenben, szóval ha azt látod olcsóbban, még akár működhet is. ha esetleg nem ennyiben gondolkodsz, nekem ez volt barátnőnek a budget ajándék 30 rugóért, csak a zajszűrés a kompromisszumos: https://www.arukereso.hu/fulhallgato-fejhallgato-c3109/sony/wh-h900n-p384659457/

Nem akarok sony shill lenni, de BT/ANC fülesben az egyértelmű top opció most. Nem mondom, hogy olyan jó, mint az asztali fejhallgató+erősítő kombóm, de a drágábbik zavarbaejtően közel van hozzá napi használatra.

2019.11.24 - 14:05,v Általános csevejfarm Vásárolni voltam ugrás a hozzászólásra

Spotify minőség témához kapcsolódóan csak annyi, hogy nem elsősorban a formátummal van a gond, a 320kbit már bőven elég mindennapi dolgokra. A probléma inkább az, hogy az egyes kiadókra/szerzőkre van bízva, hogy milyen minőségben és változatban raknak fel zenét. Egy kazalnyi előadó van, akinek a spotify listáján csak egy teljesen más masterelésben találod meg a számokat, mint amivel mondjuk a lemezen vagy akár youtube-on találkozol. Ez amúgy azért is vicces, mert a hangerő normalizálás alapból része a spotify kliensnek, szóval az ilyen dinamikatartomány szűkítős baszakodással tényleg csak a minőséget kúrják szét, de megcsinálják ettől függetlenül. Szóval óvatosan a spotify-al, természetesen nem váltja le a FLAC gyűjteményt, de néha még a 320kbit-es MP3-at sem, hiába fizetjük a prémiumot.

2019.11.22 - 15:31,p Általános csevejfarm Black Friday és egyéb hatalmas cickók ugrás a hozzászólásra

Egész konkrétan nem ők árulják, hanem marketplace-es termék. Ha eleget kutakodsz, akkor láthatod, hogy gyakorlatilag keyshopok árulnak random szériaszámokat az emagon, azért ennyi. Én konkrétan abból a boltból vettem kulcsokat, aki az emag-on is árul retail Win10 Pro kulcsot, csak én az allkeyshop-on találtam, nem itt. :D Ugyanakkor együtt árulni a hivatalos termékkel, mindenféle megkülönböztetés nélkül... hát, extrém tisztességtelen, sőt, szándékosan megtévesztő.

2019.07.10 - 15:54,sze Technika HQ Technikai hírek ugrás a hozzászólásra

Amikor kijött az első beta bios már akkor írta Robert Hallock ha jól emlékszem, hogy a beta biosba bekerült a támogatás, de mivel instabil a legtöbb alaplapon ezért az első végleges AGESA már nem fogja tartalmazni. A jelenlegi X470 Zen 2 támogatás még mindig beta. Nem tudom mennyi kontrollja van a mobo gyártóknak, vékony jég lenne visszaimplementálni gondolom, de az ASUS-tol például sok minden kitelik.

2019.07.09 - 00:25,k Technika HQ Technikai hírek ugrás a hozzászólásra

Redditen megjelent egy hivatalos AMD rep válasza, miszerint azoknál jelentkezik a frekvencia probléma, akik nem a készen összerakott teszt platformot használták. Pl. különböző másoktól kapott alaplapokkal teszteltek és egyebek. der8auer nem kapott hivatalos review példányt semmiből és úgy néz ki valamit elfarkalhatott, gondolom van másoktól neki is development alaplapja például.

Edit: Ja, és a videóra vonatkozólag: kb. egy hónapja írta valaki, hogy az X570 chipsethez tartoznak húsos jelerősítők, illetve a logic maga egy majdnem komplett Zen 2 I/O die, csak 14nm-en gyártva. Valószínűleg jó kövér overhead van az egész megvalósításon, illetve esélyes, hogy ennél akár több PCIE4 szálat is tudna kezelni, csak a hőtermelés lenne kezelhetetlen. Én nem lennék meglepve, ha ez csak marginálisan térne el a majdani következő generációs HEDT alaplap chipsetjétől (X590? X599?).

Időközben megjelent ez a poszt is, ezek szerint a jelenlegi chipek masszívan feszültség limitesek és nincs túl sok értelme jelenleg megvenni a kövérebb VRM-el rendelkező alaplapokat, mert az első generációs vagy legalábbis a korai Zen 2 chipek gyárilag a falig vannak tolva.

2019.06.13 - 14:09,cs Nagybetűs játékok Cyberpunk 2077 ugrás a hozzászólásra

Igen, ezt a kérdéskört szándékosan nem érintettem. Ha egy kritikában az objektív rész nincs rendben, akkor a körítés szubjektív kikezdése eredendően értelmetlen. És akkor itt elhiszem, hogy egy erőltetetten latino karakter bosszantó lehet a spanyol ajkú közönségnek, ha másért nem, hát azért, mert rontja a beleélést. Valószínűleg egy rosszul megformált magyar karakter nekem is kicsit levonna a játék értékéből. De hogy valaki a press demóból annyit ragadjon meg, hogy feketék voltak az elkövetők és fehér volt a corpo ügynök az egyszerűen szakmai inkompetencia, ami persze már azon is látszik, hogy mellékesen nem ért a játékokhoz.

2019.06.13 - 11:42,cs Nagybetűs játékok Cyberpunk 2077 ugrás a hozzászólásra

Még jó, hogy a gunplay minden FPSRPG-ben ilyen volt kb. amióta az eszemet tudom. Legalábbis ahol bármit is számítottak a statok ugye. Nem arról van szó, hogy tilos megkritizálni valamit ami már vagy 20 éve gyakorlatilag egy változatlan megoldás erre a kérdésre (lásd pl. Deus Ex, VtMB, Mass Effect...), de azt is érti már mindenki, hogy miért nem változtat rajta senki. A fegyvereket leválasztod az RPG rendszerről? Effektíve értelmetlenné teszed az fejlődést. Szigorúan fejlődéshez vagy statokhoz kötöd a fegyverek használhatóságát? Bitchelni fognak a játékosok, hogy értelmetlen az RPG rendszered, mert belekényszeríti őket a puskás statokba/perkekbe (lol). Maradnak a kicsit tűpárna ellenfelek, az ilyen időlassítós effektek, hülye mass effectes varázsképességek meg a többi. A kontextuális hacking ellenpéldája az EYE-ban látott teljesen szabad verzió, ami megint csak iszonyúan megtöri a játékmenetet meg néha a nehézséget is, arról nem is beszélve, hogy konzolon sok szerencsét kibindelni mindent. A minijátékozás is egy ordas dilemma, hiszen valamit érdekeset csempészel a játékba, de ha 40-50 órányi tiszta játékidő alatt BÁRMIT meg lehet unni, akármilyen ötletes. (lásd Fallout/Skyrim zárak meg hacking, bolygó scannelés, mechanikussá váló potion gyártás/szlopálás)

És akkor a másik probléma, a rivjúer józan ítélőképessége. Emlékeztem valahonnét a nevére, ő írta az RPS BF5 review-t is, ahol asszem kb. a 10. sorban írja le, hogy "BUY THIS!!!44négy4". Meg leszedte a Resi 2 remake-ről a keresztvizet mert megtartotta az eredetiből az inventoryt meg a történetet. A srácnak egyértelműen nincs meg a kellő tapasztalata és szakmai háttere ahhoz, hogy néhány perc alapján messzemenő következtetések vonjon le bármiről, legfőképp játékokról. Egyébként úgy érzem ez óriási probléma az pc/konzol újságírásban úgy általában, nem igazán találnak olyan új, friss vér szerzőket, akiknek meglenne a kellő tapasztalatuk idő és platformok tekintetében is, valamint konzisztensek lennének a standardjaik. Lassan ez is olyan lesz, mint a film meg a zene, ha nem vágsz mindent az elmúlt 50-100 évből, akkor csak féligazságot vagy egyenesen hülyeséget tudsz írni. :D

2019.05.28 - 17:14,k Technika HQ Technikai hírek ugrás a hozzászólásra

Oh, boy... Ha csak ennyi lenne. Mivel extrém kevés infó van az egészről, akár sorba is vehetjük a problémákat:

- Másfélszeres L1 cache.
- Kétszeres L2 cache.
- Kétszeres(?) L3 cache.
- 4 csatornás memória vs. 2 csatornás, abból is gyorsabb.
- Az isoperf csodás, egy 2015-ös archal szemben (Skylake).
- Hivatalosan a Skylake családban vannak ilyen Core M szarságok is, nem tudni melyik core ellen.

Nagyon szép dolog IPC fejlődésnek nevezni, de a valóság az, hogy ha tényleg így lenne, akkor nem kellene elrejteni a tesztkörülmények kb. minden részletét. A cache változások önmagukban is megdobnak egy csomó benchmarkot, a memória úgyszintén. És akkor még erre jönnek rá a biztonsági patchek. Meg a fogyasztás, ami az előző 10nm-en gyártott mobil CPU alapján nem annyira rózsás.

2017.07.21 - 02:20,p Agyturkász HQ Filozófiai topik ugrás a hozzászólásra

Nyilván nem ez volt a mondandóm lényege, de persze, a romák helyzete sajátos, ezért kezelte a tanulmány külön őket, illetve az etnicitást mint magyarázó változót. Illetve jövedelem szerint is volt csoportosítás, bár nem emlékszem, hogy azt most valahogyan beletuszkolták a regresszióba, vagy külön modell volt minden jövedelmi csoportra. Lényeg a lényegben, a jövedelmi osztályoktól és etnikumtól függetlenül fennálltak a modellből fakadó következtetések, csak hogy teljes legyen a kép.

2017.07.21 - 01:07,p Agyturkász HQ Filozófiai topik ugrás a hozzászólásra

Ami azt illeti, létezik magyar statisztika is, az istennek sem jut eszembe, hogy melyik intézet csinálta, elsősorban a hátrányos helyzetű és kisebbségi diákok felzárkóztatásának hatékonysága kapcsán vizsgálták, hogy az otthoni figyelem, napi beszélgetés, esti mese, ilyesmik milyen hatással vannak a gyermekek iskolai eredményeire és későbbi esélyeire. Bár rémisztően nagy kutatásnak hangzik ez így ebben a formában, ha jól emlékszem 2000+ családos mintán csinálták és több éven át, szóval akkor amikor olvastam engem meggyőzött, bár a statisztikai részen felüli módszertani helyességről relatíve keveset tudok, tekintve hogy közgazdasági irányból jövök és csak elvétve hallgattam át pedagógiai meg pszichológia tárgyakra. :D Summázva valami olyasmi volt, hogy a szülői figyelem és mindkét szülő megléte masszívan pozitív kapcsolatot mutatott az iskolai eredményekkel (és az iskolalátogatással), ami persze nem a való élet és a jó emberség tökéletes értékmérője, de azért valahol lehet belőle következtetni. Ha érdekel valakit akkor megpróbálom felhajtani magát a kutatást is, elvileg emlékszem, hogy melyik volt szaktársam dobta ki facebookra.

2017.07.19 - 23:58,sze Technika HQ PC-builder HQ ugrás a hozzászólásra

Ez volt az a csaj, aki szerintem kihúzta az eventet bő 20 perc összesített aktivitással, egyébként pedig ült az asus stand mögött és (szerintem) elképesztő erővel verte a műkörmével a mobilképernyőt. De komolyan, mást sem hallottam, csak TAKK TAKK TAKK... Legalább ennyire haszontalan volt a random rádiós műsorvezető(?) akinek a legnagyobb hozzátétele az eseményhez az volt, amikor az 5-6. koktél után a mikrofonba ordította, hogy "kibaszott kockák", mert az egyik srác tudta, hogy az R300-as chip az a 9700 Pro volt. Rendezés szempontjából az egész jól tükrözte a magyar hozzáállást az informatikához. :D

2017.07.18 - 21:04,k Technika HQ PC-builder HQ ugrás a hozzászólásra

Nekem az lett volna az első tippem, hogy egy csúnya TAA bug (az adott sync technológiával?), de itthon az istennek se tudtam reprodukálni rx480+freesyncen, szóval ezután elbizonytalanodtam.

2017.07.18 - 20:07,k Technika HQ PC-builder HQ ugrás a hozzászólásra

Na, közben én is hazaértem, megrágtam a dolgot. A jobb oldalinál volt gond kazallal, egyrészt masszív ghosting szerűség volt, de nem a teljes képernyőn, pl. tűz és fű esetében rohadtul szembetűnő volt, a kőfalnál meg nem, szóval én ott valami bugra gyanakszom. Továbbá szokszor beesett az fps. Az AMDs csóka odajött beszélni hozzám a demo után, mondtam, hogy valszeg valami egyéb is lehet azzal a géppel, utána kétszer is leállították a tesztet (nem miattam, szerintem ők is látták, hogy valami off), nyösztették windowsbol és konzolbol is, utána direkt figyeltem, a frame dropok megjavultak. A bal oldali IMHO masszívabb hűtést kaphatott (vizesblokk? :D) vagy egy csöndesebb kártya volt, mert a jobb oldalinál markánsabban lehetett hallani a ventiket.

Edit: official vámpír vagyok, nagi képein ott vagyok, de sehol sem látszom :D

2017.07.12 - 15:09,sze Oldalügyek Hírek a Rewired figyelmébe ugrás a hozzászólásra

Valaki az AMD-nél szerintem összekeverte Bukarestet Budapesttel vagy valami hasonló, mert egész európában csak hozzánk jön az RX Vega community meetup, Júli. 18 délután 2 és este 7 között Budapesten az Akvárium klubban lehet próbálgatni a új kártyájukat. Lehet mini panelfűtés-mining rig kombókat akarnak promózni kelet európában?

https://radeon.com/en-us/rx-community-meetup/

2017.06.10 - 03:28,szo Nagybetűs játékok Overwatch ugrás a hozzászólásra

Ami azt illeti, nem nektek jutott eszetekbe először. Mivel az assemble fázis alatt még nincs leaver penalty, ezért ilyenkor bárki büntetés nélkül leléphet, ezért ennek így nem sok értelme van. Egyébként én is csapatostul lépek ki, ha mondjuk 3 olyan karaktert lockolnak be azonnal, amivel elkezdeni sincs értelme a játékot, csak 5-6 perc elmenne vele úgy, hogy vesztes oldalon sem élvezed, rosszabb esetben 1 CP-s mapot kapsz, amin még több időt cseszel el. Biztos vicces ideig-óráig a trollkodás, de inkább használjátok arra azt a néhány másodpercet, hogy összeálljon egy életképes és a maphoz passzoló csapat, aztán nyerjetek egyet kényelmesen. Hiába van tankban és supportban az időm nagyobbik része, a rossz összeállításon aztán az nem segít. Én külön örülök, ha úgy lehetek mondjuk healer, hogy mindenki kiválaszt valamit amit szeret, kerek a csapat, és utolsónak mondjuk nekem marad a support poszt, nem pedig az ajtó előtt állva, pár pillanattal nyitás előtt állnak el az emberek mindenfélébe, hogy aztán szopakodhassunk percekig.

2017.05.25 - 09:01,cs Nagybetűs játékok Elder Scrolls 5: Skyrim és Skyrim Special Edition ugrás a hozzászólásra

Bethesda produktumok modolásánál általános tapasztalat, hogy a fagyás vagy már betöltéskor megjön, vagy kb. soha. Visszavezethető a modok hibás load orderére, vagy ha ütköző modokat raktál fel invazív módszerekkel (felülírtál eredeti dolgokat.) :D Nyilván a mod managerek ezek közül a legtöbbet megoldják legalább valami backup struktúrával, amíg ilyen nem volt, tartottam egy komplett vanilla másolatot az installból, hátha valamit nagyon elkúrok és újra kell húznom az alapot. Imho a legtöbb értelme a különböző flora meg texture (főleg fegyver + terrain) modoknak van, illetve legalább egy arcokat javító modnak, hogy ne legyen annyira mocsok rasnya mindenki (igazából ez minden bethesda játékra ráhúzható). VR-ben meg szinte minden agyonveri a teljesítményt, szóval ehh... Skyrim-ban különösen jót teszel magaddal, ha az eredeti UI-t azonnal lecseréled valami használhatóbbra, vagy a 80-100 óra alatt párszor kitéped a hajad, amikor magadhoz veszed a komplett cuccos ládád tartalmát egy félrenyomásnál és 20 percig válogatod le újra. Opcionálisan kiszeded a súlylimitet, mondjuk az is kellően kaotikus inventoryt eredményez. :D

2015.04.07 - 23:05,k Nagybetűs játékok Deus Ex ugrás a hozzászólásra

Nem csak az. Szerintem ez egész konkrétan a Crysis 3 (vagy legalábbis az egine) minimális módosítással. :D Minden esetre a végleges játékoz gyanúsan semmi köze. Olyan mintha egy Jensen modellt föléphotoshopoltak volna egy rakás concept artnak amit már mintha láttam volna ez előtt is.

REWiRED - Kutyus felfedő szétszéledés - 2014-2057 © Minden Jog Fenntartva!
Virtuális valóság és Kecskeklónozó központ - Oculus MegaRift - PS21 - Mozi - 4D - Bajuszpödrés
Médiaajánlat/Borsós Brassói Árak
Rohadt Impresszum!