Az a 8-10 év megint erős túlzás. Nem kellene sárdobálás felé menni, sokaknak még 78xx vagy 79xx van a gépükben, (gyengébb procik mellett) ők bizony köszönik szépen a +50% ingyen sebességnövekedést....
@Tompi: Mivel az intel CPU fejlesztése is befulladt (legalábbis a kétévente történő +2-4% sebességnövekedéssel nem sokra megyünk), így ez mindenkit egyformán érint.
Lassan de biztosan azért VGA szinten is beállnak a 2 éves szériák, nem úgy mint pár éve mikor valóban évente jöttek az új kártyák. Nem azt mondom a 980ti valóban tavaly nyáron jött és idén nyáron jön az új széria, de azért azt nem mondanám akkora lépésnek a 980 után ami pedig 2014-es kártya. Szóval azért kicsit erős sarkítás volt amit írtál. A legnépszerűbb abból a szériából (970)meg szintén két éves lassan.
Figyelembe véve, hogy azóta több konzol van a piacon, ez nem sokat mond, és nem is kellett most friss vetélytárssal megküzdenie, hogy az aktuális toplista első helye kérdéses legyen. Ráadásul a Sunset Overdrive nem volt siker, a Ryse eladásai miatt pedig nyilvánosan is elégedetlenkedett a Crytek.
Elvileg egyszer elérik a gyártástechnológia határait akkor már csak a magok számával lehetne továbblépni. (laikusként legalábbis úgy gondolom) Viszont azt tudjuk , hogy 4x3GHz Intel >> 8x4GHz AMD általában a játékoknál, kérdés, hogy miért nem tetszőleges szálra írják a programokat, hogy ha több mag van akkor jobban skálázódjon a teljesítmény is.
Szóval ha ennyire egyszerű lenne, hogy akkor írjuk többszálúra. Nagyon sok dolog van, amit nem, csak részben, vagy csak kurvanehezen és/vagy erőteljes limitációkkal lehet többszálúsítani.
Na, ki akar fogadni arra, hogy ahogyan az Arkham Knighthoz semmi köze nem volt a Rocksteady-nek, úgy itt is megjelenés után látta először a portot a Remedy?
Amennyiben így is lenne, a bérmunkába adás nem a belsős szakemberek hiányából szokott a legtöbbször fakadni? A Quantum Breaket legalábbis még akkor jelentették be, amikor az Xbox One afféle multimédia központként volt pozícionálva, és a QB ennek az elképzelésnek volt egyfajta zászlóshajója. Tehát az exkluzivitásból fakadóan feltételezhető, hogy sem a szoftver felépítése, sem az azt bütykölő legénység sem a multipliplatformitás szerint lett összeállítva.
Nem nagyon szeretnék találgatni a fejlesztés lezajlását illetően - főleg, hogy az új fejlesztői platformra való fejlesztés vélt "könnyedsége" is felmerült -, csak a hasonlatoddal magát a bérmunkába adás gyakorlatát okolod, miközben az évtizedes múltnak örvend az iparban.
Az egy dolog, hogy a PC port gáz lett, de mi van azzal, hogy az Xbox verzióban a videóknál a felirat, az ingame átvezetőknél meg a hang el van csúszva?
Nem vagyok feltétlenül ellenzője az outsourcingnak, de azt kizártnak tartanám, hogy ha nem a Remedy portolta a játékot, akkor ennek az oka a belsős hozzáértés hiánya lett volna. Egy Remedy (ahogyan a Rocksteady is) minden további nélkül képes arra, hogy portolja a saját játékát PC-re, szóval ha egy ilyen cég esetében merül fel az outsourcing, akkor kb. egy olyan szituációt képzelek el, hogy "hú, fiúk crunch time van, nincs idő semmire, hagyjátok a fenébe a PC verziót, majd keresünk rá gyorsan valakit".
Másrészt meg gondolom erősen techfüggő is, hogy mennyire működhet jól, ha "porthouse" csinálja a portolást a belső team helyett: a Remedy saját motort használ, szóval biztos vagyok abban, hogy jobban értenek hozzá, mint bármilyen portolóbagázs. Egy Unreal Engine-nel gondolom jóval könnyebb elboldogulni, mint egy számodra valamennyire idegen motorral (mondjuk néha még ez sincs így: annó sikerült elcsípnem egy fejlesztőt a High Voltage-tól, aki elárulta, hogy igazi rémálom volt a Mortal Kombat 9-et PC-re portolni, mert a Netherrealm olyan sokat módosított az UE3-on, hogy szinte egy teljesen más engine lett a végeredmény).
Szóval sokszor jó az outsourcing, sokszor kell is, de néha hatalmasakat tud rontani az eredményen ilyen-olyan okokból.
Ha olyan kommentet látsz tőlem, amit kevesebb, mint 5 perccel korábban posztoltam, ne olvasd el, mert még írom.
Egy Remedy (ahogyan a Rocksteady is) minden további nélkül képes arra, hogy portolja a saját játékát PC-re
Több, mint valószínű. De ez miért jelentene kauzalitást is egyben? Nem csak egyetlen fejlesztési modell létezik, amiből következetesen a csapatfelépítés és a változásokra való rugalmasság is nagyban eltérhet. Azonban megegyező modellek, fejlesztő-megrendelő viszony esetén sem lehet összehasonlíthatóságról beszélni, hiszen az Arkham Knight a kezdetektől várható volt a PC-re, míg a Quantum Break a megjelenés előtti két hónapig még exkluzív címnek számított.
Nem lehetséges, hogy már csak ebből fakadóan is eltérhet a portok milyenségének az okozata? A jelenlegi példákon értelmezve: miért ítélnéd meg hasonlóan a Remedy csapatát, ahol vélhetően egy külső faktor (kell a PC-s port) hozta a változást, míg a Rocksteadynél belső tényezők voltak valószínűleg a felelősök (félremenedzselés, elvégre a kezdetektől tervben volt a PC-s port). A kiadók pontos szerepköre teljesen ismeretlen, hiszen az Arkham Knight pletykagyárában is csak triviális dolgok hangoztak el.
Jól teszed, hogy a felelős kiadókra mutogatsz, de az egyébként vásárlói megközelítés mentén megírt cikk tükrében az összehasonlítás is valószínűleg ilyen kontextusban kerül értelmezésre. Ami az Arkham Knight esetében jórészt asztalt püffülő vevői szemléletmódot és az X-akták főcímdala hallgatása közben született teóriákat idéz fel.
Megértem, hogy a színfalak mögötti részletek és a vad spakuláció nem sokakat mozgat meg, de a téma egyben felvetheti a kérdést, hogy a fejlesztés menetét körbevevő titkolózás milyen hatással van annak résztvevőire, megítélésükre és hogy a kiadók kommunikációja (vagy hiánya) miként formálja mindezt.
Akkor ennyi volt ? :) 10 év múlva 7 GHzes 10nm-en gyártott 4magos procik lesznek. Onnantól majd csak cserealkatrészt fognak a procigyártók gyártani, mert elértük a legmagasabb órajelet.
Pedig emlékeim szerint 16 magot vizionáltak prociknál, de persze ha szoftver oldal nem tudja kihasználni akkor tök fölösleges.
Azonban megegyező modellek, fejlesztő-megrendelő viszony esetén sem lehet összehasonlíthatóságról beszélni, hiszen az Arkham Knight a kezdetektől várható volt a PC-re, míg a Quantum Break a megjelenés előtti két hónapig még exkluzív címnek számított.
Van egy dolog, amit nagyon, NAGYON erősen kétlek: kizártnak tartom, hogy a MS az utóbbi hónapokban hozta volna meg a döntést arról, hogy a Quantum Breaket ki kell adni PC-re is. Szvsz a szituáció a két játék esetében nagyrészt ugyanaz lehet: az általad is felvetett félremenedzselés, elcseszett QA, kevés ráfordított idő, stb.. Windows 10 és DX12 ide vagy oda, a Microsoft ezer éve nem fejlesztett current gen játékot PC-re, így nem lennék meglepve, ha ugyanúgy vagy még rosszabbul állnának ezen a téren, mint a WB.
Megértem, hogy a színfalak mögötti részletek és a vad spakuláció nem sokakat mozgat meg, de a téma egyben felvetheti a kérdést, hogy a fejlesztés menetét körbevevő titkolózás milyen hatással van annak résztvevőire, megítélésükre és hogy a kiadók kommunikációja (vagy hiánya) miként formálja mindezt.
Az utolsó félmondatban van a lényeg: PC-n elsődleges gond a kommunikáció hiánya. Ahogyan a Microsoft most sunyítva bejelenti, hogy dolgoznak a "partnereikkel", úgy az Arkham Knight esetében sem lehetett a megjelenés előtt tudni, hogy a portolás oroszlánrészét a Rocksteady helyett az Iron Galaxy csinálta (ugye az az Iron Galaxy, ami érdekes módon a Microsoft menedzsment alatt közel hibátlan portot fejlesztett a Killer Instincthez). Manapság egy kiadó csak akkor köti az orrodra, hogy ki kalapálja a PC verziót, amikor evidens, hogy nem a belső csapat (pl. a Netherrealmről / Midwayről mindenki tudja, hogy abszolút inkompetensek a PC-hez, így legalább annyit el kell mondaniuk az MKX megjelenése előtt, hogy "ja, nem mi fejlesztjük a PC verziót"), vagy amikor már bizonyított bagázsról van szó (Tomb Raider kontra Nixxes).
Másrészt a technikai részletek kérdéskörét is általában titkolózás övezi. Pl. pont most nyomom az Arkham Knightot és teljesen egyértelmű, hogy azért volt ott a rilíz verzióban a 30 fps-es korlát, mert a Rocksteady motorja egyszerűen képtelen hozni a stabil 60 fps-t evilági számítógépen (értsd: ha van egy i7-es Skylake-ed, egy videokártyád minimum 6 gb rammal, mellé úgy kb. 16 gb-nyi, 3000 mhz körül ketyegő DDR4-ed, akkor talán nem fog 60 alá benézni a játék). 30 fps mellett a játék mindenféle szaggatás nélkül, gyönyörűen elfut, a gépigény pedig ahhoz a teljesítményhez meglehetősen baráti. Nálam még a 4K sem fektetni meg durván... de amint 60 fps-re vágynék, még alacsony beállítások mellett is röhögve dobálja az fps-t a játék, mert egyszerűen kinyírja az UE3-at és a GDDR5-ös VRAMot az a masszív texture streaming, amit a játék csinál.
A poén: ha egy kicsit kotorászol, akkor lehet találni olyan fejlesztői kommentet, amiben utalnak rá, hogy "srácok, mi ezen ültünk hónapokat, amióta bevontuk a játékot és ez van, ennyit tud a motor, lehetetlen megcsinálni". Valószínűleg eleve úgy kellett volna kezdeni a kommunikációt a sok NVIDIÁs über fícsör promó helyett, hogy ezt az "apró" technikai részletet nem hallgatják el (+ csúsztatják a portot egy jó fél évvel, mert a teljesítmény csak a jéghegy csúcsa volt a rilíz verzióban), csak gondolom minden oldalon be voltak tojva azon, hogy mennyire nem nyelné le a PC-s társadalom a dolgot.
Ha olyan kommentet látsz tőlem, amit kevesebb, mint 5 perccel korábban posztoltam, ne olvasd el, mert még írom.
Tompi írta: Akkor ennyi volt ? :) 10 év múlva 7 GHzes 10nm-en gyártott 4magos procik lesznek. Onnantól majd csak cserealkatrészt fognak a procigyártók gyártani, mert elértük a legmagasabb órajelet.
Pedig emlékeim szerint 16 magot vizionáltak prociknál, de persze ha szoftver oldal nem tudja kihasználni akkor tök fölösleges.
7Ghz tuti nem, ugyanis a jelenlegi x86 procik technológiai sebességhatára továbbra is közel lehet a ~4Ghz-hez, tippre úgy 5Ghz lehet. Talán emlékszel még a P4-ekre. Na ott a 4Ghz volt a hard limit, egyszerűen a szivárgási áram túl magas volt, 4Ghz-nél jött a hőkatasztrófa és folyékony nitrogénes hűtés, és azóta se volt úttörő (és használható) felfedezés a témában tudtommal. Persze az architektúra váltásnak hála intel most ért el újból 4Ghz környékére, és az azóta történt apróbb fejlesztések hatására emelkedett a hard limit, de közelében nincs a 7Ghz-nek.
Sokkal valószínűbb egy újabb p4 -> core szerű architekturális váltás, a Ghz-üldözésnek nincs igazán értelme hosszú távon.
A HW-es és SW-es oldal soha nem kommunikált eleget szvsz, ezért vizionálnak a hardveresek nevetségesen sok magos procikat. Lásd még PS3 esete ennek klasszikus példája: HW-es kitalált valamit, amire éjjelente kiverte, SW-esek tökön szúrták magukat, és legszívesebben karóba húzták volna.
Értem, akkor a frekvencia értékek behatároltabbak. (A nitrogén hűtésű cuccok nem számítanak, ha jól gondolom) A architektúraváltás meg hozhat annyit, mint 4GHz C2Quad <<<<< 4GHz i7 <<<<<< 4GHz i10 pl. Jól van, akkor megnyugodtam :) (De lehet, hogy addigra egyszercsak meglesz a kvantumszámítógép is.)
Kicsit az Aliens Colonial Marinesnél is hasonló volt a helyzet. Ott elvileg kicsit húzva volt a látvány a promó videokban ahhoz képest amit a végleges PC portban láthattunk, AI bugok stb... Azért ekkora gondok nem voltak, mégis elhasalt a játék, és mint kiderült természetesen nem is a Gearbox hibája, mivel ők akkoriban gyártották a Borderlands2-t, és így persze kiadták outsourceba az ACM egy részét, ha jól tudom. Mondjuk ezek után, hogy kb. 10 évig nem volt igazán jól sikerült Alien játék a Sega legalább kiadott egy Alien Isolationt, ami szerintem -minden túlzás nélkül állíthatjuk- a tökéletes PC port egyik mintapéldája. Én gyakorlatilag nem nagyon akratam elhinni, hogy minden maxon olyan látvány, és kidolgozottság melett stabil 60FPS-el ment a középkat gépemen. Persze korridor shooter volt, nem kellett benne kilométerekre ellátni stb, de akkor is egyszerűen minőségi volt.
Gearboxot annyira nem kéne fényezni, felvették a lóvét az Aliensre, és annak egy részét betolták a Borderlandsbe (meg a Duke Nukembe), a maradékból fedezték az olcsó bérniggereket, akik a ratyi Aliens portot csinálták.
Angol tudósok szerint a fenti hozzászólás nemcsak a szerző, hanem egyben az egész emberiség egyetemes véleményét is tükrözi.
A Colonial Marines meg a Duke is PC-n volt a legjobb, ott a konzolos verziók lettek nagyon-nagyon elcseszve, ezért is kaptak annyira rossz kritikákat (a DNF messze nem annyira rossz, mint amennyire azt gondolná az ember a kritikák alapján, a Colonial Marines-szal meg az a helyzet, hogy a Gearbox / bérnigger team csinált hozzá egy totálisan süti, millió gigás peccset, ami elég korrekt szintre hozta fel a játékot, most meg kijött valami megalomán mod is, ami DURVÁN javítja az AI viselkedését, szóval manapság már teljesen oké lehet).
Ha olyan kommentet látsz tőlem, amit kevesebb, mint 5 perccel korábban posztoltam, ne olvasd el, mert még írom.
Az az igazság, hogy a demo után még 5 Euróért se vettem meg steamen, viszont, ha már korrekt, lehet, hogy megveszem, ha újra 5 Euró körül lesz. Amúgy metacriticen kritikusok szerint 45/100 userek szerint 3.4/10. a PC verzió, de a konzol verziók is kb. ugyanez nagyságrendileg, tehát ott valóban mindegyik verzió rossz lett a kiadáskor.
Őszintén szólva a Sega joggal gondolhatta, hogy a mediocre AvP után a Gearbox letehet egy jó Aliens játékot, viszont gondolom nem valószínű, hogy a Gearbox valaha is fog még játékot gyártani a Segának ha ennyire volt korrekt.
Van gyakorlati használatban kvantumszámítógép? Amiről olvastam eddig (meg amire most gyors rákerestem), az egyelőre csak kutatási jelleggel felépített gép.
Tehát csak azért, mert néhány hónapnál több ideje merült fel a PC port gondolata, és hogy az MS is "ezer éve nem fejlesztett current genre", abból következetesen azonos lenne a két cég felépítése és fejlesztési menete? Egy hatásnak csakis azonos okozata lehet? Hasonlóan reagálnál arra, amikor a gravitáció hatására hullik a fejedre egy dió, illetve amikor a rosszalkodó gyerekek pottyantanak a fejedre egyet? Tegyük fel, hogy sietsz, ezért mindkét esetben sűrű szitkozódás közepette tovább sétálsz. Egy külső szemlélő feltétlen meg tudná állapítani a dió lehullásának okát, ha csakis a reakciódat látja?
Az egyszerű hasonlattal ellenben az emberhiánynak jóval több kiváltó oka lehet, ahogy a reakció sem kizárólag a bármunkát jelentheti. Vagy olyan nehéz lenne elképzelni, hogy a Remedy lenne a portért felelős, de idő és emberhiány végett csak ennyire futotta?
Elfogadom, ha kizárólag a vásárlóra gyakorolt hatás mentén kívánod vizsgálni a kérdéskört, csak ez további egyszerűsítő összevetéshez, meg a kiadók emberi motivációkkal való felruházásához vezet (például, hogy feltételezetten félelemmel vagy közömbösséggel állnának az adott platformhoz és annak közönségéhez). Miközben a befektetőket egyedül a haszonszerzés motiválja, amit a cégszerű döntések is maximálisan reflektálnak.
Ezért is olyan visszás, vagy szélsőséges egyesek viszonya a különböző fejlesztőkkel, kiadókkal, hiszen sokszor szimpatikus, hús-vér embereket helyeznek a promóciós anyagok élére. A Remedy esetén ez a karizmatikus Sam Laket jelenti, aki ráadásul a korábbi játékukban testet is öltött, ezzel növelve a játékosi kötődést. Azonban a játékok mögött álló pénzügyi motivációk rendre elő-elő szoktak bukkanni - szar a port, mégsem jön PC-re, mert kanapén az igazi; ami előtt a platformhűséget a gamer identitás részeként promótálták, nem beszélve, hogy a játékok is rendre a játékos farkának tövig nyeléséről szoktak szólni -, kicsit megdöntve a promóciós anyagok és a játékok által is prezentált ideális/eszképista világ illúzióját.
De hogy ne csak úgy tűnjön, hogy a "levegőbe beszélek": égessétek porig az oldalt, majd a hamvaiból feltámasztva, a linkelős topikok és a reklámok helyett a játékokra helyezzétek a hangsúlyt. ^^
Az a 8-10 év megint erős túlzás. Nem kellene sárdobálás felé menni, sokaknak még 78xx vagy 79xx van a gépükben, (gyengébb procik mellett) ők bizony köszönik szépen a +50% ingyen sebességnövekedést....
@Tompi: Mivel az intel CPU fejlesztése is befulladt (legalábbis a kétévente történő +2-4% sebességnövekedéssel nem sokra megyünk), így ez mindenkit egyformán érint.
Hát ha az AMD a jövőben él, akkor az NVIDIA meg a jelenben (gy.k.: vegyél minden évben új videókártyát). Az jobb? Hajrá! :)
Angol tudósok szerint a fenti hozzászólás nemcsak a szerző, hanem egyben az egész emberiség egyetemes véleményét is tükrözi.
Mikor is startolt a 9xx-as széria? Hm. :D
Lassan de biztosan azért VGA szinten is beállnak a 2 éves szériák, nem úgy mint pár éve mikor valóban évente jöttek az új kártyák. Nem azt mondom a 980ti valóban tavaly nyáron jött és idén nyáron jön az új széria, de azért azt nem mondanám akkora lépésnek a 980 után ami pedig 2014-es kártya. Szóval azért kicsit erős sarkítás volt amit írtál. A legnépszerűbb abból a szériából (970)meg szintén két éves lassan.
Microsoft has said Quantum Break is now the best-selling new Microsoft Studios IP this generation, as well as being the best-selling boxed game in the UK this week.
Steam: mrstrato
Cserekulcs listám
Figyelembe véve, hogy azóta több konzol van a piacon, ez nem sokat mond, és nem is kellett most friss vetélytárssal megküzdenie, hogy az aktuális toplista első helye kérdéses legyen. Ráadásul a Sunset Overdrive nem volt siker, a Ryse eladásai miatt pedig nyilvánosan is elégedetlenkedett a Crytek.
Sors bona, nihil aliud.
Így helyesebb: "the best selling and only new Microsoft Studios IP in this generation"
:D
Elvileg egyszer elérik a gyártástechnológia határait akkor már csak a magok számával lehetne továbblépni. (laikusként legalábbis úgy gondolom) Viszont azt tudjuk , hogy 4x3GHz Intel >> 8x4GHz AMD általában a játékoknál, kérdés, hogy miért nem tetszőleges szálra írják a programokat, hogy ha több mag van akkor jobban skálázódjon a teljesítmény is.
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Mint nem igazán laikusként:
AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAköhhköhhhhhh. (bocs)
Szóval ha ennyire egyszerű lenne, hogy akkor írjuk többszálúra. Nagyon sok dolog van, amit nem, csak részben, vagy csak kurvanehezen és/vagy erőteljes limitációkkal lehet többszálúsítani.
Amennyiben így is lenne, a bérmunkába adás nem a belsős szakemberek hiányából szokott a legtöbbször fakadni? A Quantum Breaket legalábbis még akkor jelentették be, amikor az Xbox One afféle multimédia központként volt pozícionálva, és a QB ennek az elképzelésnek volt egyfajta zászlóshajója. Tehát az exkluzivitásból fakadóan feltételezhető, hogy sem a szoftver felépítése, sem az azt bütykölő legénység sem a multipliplatformitás szerint lett összeállítva.
Nem nagyon szeretnék találgatni a fejlesztés lezajlását illetően - főleg, hogy az új fejlesztői platformra való fejlesztés vélt "könnyedsége" is felmerült -, csak a hasonlatoddal magát a bérmunkába adás gyakorlatát okolod, miközben az évtizedes múltnak örvend az iparban.
Témában inkább a következő cikket ajánlanám olvasgatásra: http://www.polygon.com/2015/9/30/9394355/the-secret-developers-of-the-vi...
Hazuccc, csak annyi kell a main.h-ba, hogy
#define THREAD_COUNT 8
Angol tudósok szerint a fenti hozzászólás nemcsak a szerző, hanem egyben az egész emberiség egyetemes véleményét is tükrözi.
Az egy dolog, hogy a PC port gáz lett, de mi van azzal, hogy az Xbox verzióban a videóknál a felirat, az ingame átvezetőknél meg a hang el van csúszva?
Minden bizonnyal az is a PC gamerek elleni összeesküvés része, csak véletlen rossz verzióba implementálták a fícsört.
rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=hHzFNt24CB8
Retarded Pippin :D
Nem vagyok feltétlenül ellenzője az outsourcingnak, de azt kizártnak tartanám, hogy ha nem a Remedy portolta a játékot, akkor ennek az oka a belsős hozzáértés hiánya lett volna. Egy Remedy (ahogyan a Rocksteady is) minden további nélkül képes arra, hogy portolja a saját játékát PC-re, szóval ha egy ilyen cég esetében merül fel az outsourcing, akkor kb. egy olyan szituációt képzelek el, hogy "hú, fiúk crunch time van, nincs idő semmire, hagyjátok a fenébe a PC verziót, majd keresünk rá gyorsan valakit".
Másrészt meg gondolom erősen techfüggő is, hogy mennyire működhet jól, ha "porthouse" csinálja a portolást a belső team helyett: a Remedy saját motort használ, szóval biztos vagyok abban, hogy jobban értenek hozzá, mint bármilyen portolóbagázs. Egy Unreal Engine-nel gondolom jóval könnyebb elboldogulni, mint egy számodra valamennyire idegen motorral (mondjuk néha még ez sincs így: annó sikerült elcsípnem egy fejlesztőt a High Voltage-tól, aki elárulta, hogy igazi rémálom volt a Mortal Kombat 9-et PC-re portolni, mert a Netherrealm olyan sokat módosított az UE3-on, hogy szinte egy teljesen más engine lett a végeredmény).
Szóval sokszor jó az outsourcing, sokszor kell is, de néha hatalmasakat tud rontani az eredményen ilyen-olyan okokból.
Ha olyan kommentet látsz tőlem, amit kevesebb, mint 5 perccel korábban posztoltam, ne olvasd el, mert még írom.
Több, mint valószínű. De ez miért jelentene kauzalitást is egyben? Nem csak egyetlen fejlesztési modell létezik, amiből következetesen a csapatfelépítés és a változásokra való rugalmasság is nagyban eltérhet. Azonban megegyező modellek, fejlesztő-megrendelő viszony esetén sem lehet összehasonlíthatóságról beszélni, hiszen az Arkham Knight a kezdetektől várható volt a PC-re, míg a Quantum Break a megjelenés előtti két hónapig még exkluzív címnek számított.
Nem lehetséges, hogy már csak ebből fakadóan is eltérhet a portok milyenségének az okozata? A jelenlegi példákon értelmezve: miért ítélnéd meg hasonlóan a Remedy csapatát, ahol vélhetően egy külső faktor (kell a PC-s port) hozta a változást, míg a Rocksteadynél belső tényezők voltak valószínűleg a felelősök (félremenedzselés, elvégre a kezdetektől tervben volt a PC-s port). A kiadók pontos szerepköre teljesen ismeretlen, hiszen az Arkham Knight pletykagyárában is csak triviális dolgok hangoztak el.
Jól teszed, hogy a felelős kiadókra mutogatsz, de az egyébként vásárlói megközelítés mentén megírt cikk tükrében az összehasonlítás is valószínűleg ilyen kontextusban kerül értelmezésre. Ami az Arkham Knight esetében jórészt asztalt püffülő vevői szemléletmódot és az X-akták főcímdala hallgatása közben született teóriákat idéz fel.
Megértem, hogy a színfalak mögötti részletek és a vad spakuláció nem sokakat mozgat meg, de a téma egyben felvetheti a kérdést, hogy a fejlesztés menetét körbevevő titkolózás milyen hatással van annak résztvevőire, megítélésükre és hogy a kiadók kommunikációja (vagy hiánya) miként formálja mindezt.
Akkor ennyi volt ? :) 10 év múlva 7 GHzes 10nm-en gyártott 4magos procik lesznek. Onnantól majd csak cserealkatrészt fognak a procigyártók gyártani, mert elértük a legmagasabb órajelet.
Pedig emlékeim szerint 16 magot vizionáltak prociknál, de persze ha szoftver oldal nem tudja kihasználni akkor tök fölösleges.
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Van egy dolog, amit nagyon, NAGYON erősen kétlek: kizártnak tartom, hogy a MS az utóbbi hónapokban hozta volna meg a döntést arról, hogy a Quantum Breaket ki kell adni PC-re is. Szvsz a szituáció a két játék esetében nagyrészt ugyanaz lehet: az általad is felvetett félremenedzselés, elcseszett QA, kevés ráfordított idő, stb.. Windows 10 és DX12 ide vagy oda, a Microsoft ezer éve nem fejlesztett current gen játékot PC-re, így nem lennék meglepve, ha ugyanúgy vagy még rosszabbul állnának ezen a téren, mint a WB.
Az utolsó félmondatban van a lényeg: PC-n elsődleges gond a kommunikáció hiánya. Ahogyan a Microsoft most sunyítva bejelenti, hogy dolgoznak a "partnereikkel", úgy az Arkham Knight esetében sem lehetett a megjelenés előtt tudni, hogy a portolás oroszlánrészét a Rocksteady helyett az Iron Galaxy csinálta (ugye az az Iron Galaxy, ami érdekes módon a Microsoft menedzsment alatt közel hibátlan portot fejlesztett a Killer Instincthez). Manapság egy kiadó csak akkor köti az orrodra, hogy ki kalapálja a PC verziót, amikor evidens, hogy nem a belső csapat (pl. a Netherrealmről / Midwayről mindenki tudja, hogy abszolút inkompetensek a PC-hez, így legalább annyit el kell mondaniuk az MKX megjelenése előtt, hogy "ja, nem mi fejlesztjük a PC verziót"), vagy amikor már bizonyított bagázsról van szó (Tomb Raider kontra Nixxes).
Másrészt a technikai részletek kérdéskörét is általában titkolózás övezi. Pl. pont most nyomom az Arkham Knightot és teljesen egyértelmű, hogy azért volt ott a rilíz verzióban a 30 fps-es korlát, mert a Rocksteady motorja egyszerűen képtelen hozni a stabil 60 fps-t evilági számítógépen (értsd: ha van egy i7-es Skylake-ed, egy videokártyád minimum 6 gb rammal, mellé úgy kb. 16 gb-nyi, 3000 mhz körül ketyegő DDR4-ed, akkor talán nem fog 60 alá benézni a játék). 30 fps mellett a játék mindenféle szaggatás nélkül, gyönyörűen elfut, a gépigény pedig ahhoz a teljesítményhez meglehetősen baráti. Nálam még a 4K sem fektetni meg durván... de amint 60 fps-re vágynék, még alacsony beállítások mellett is röhögve dobálja az fps-t a játék, mert egyszerűen kinyírja az UE3-at és a GDDR5-ös VRAMot az a masszív texture streaming, amit a játék csinál.
A poén: ha egy kicsit kotorászol, akkor lehet találni olyan fejlesztői kommentet, amiben utalnak rá, hogy "srácok, mi ezen ültünk hónapokat, amióta bevontuk a játékot és ez van, ennyit tud a motor, lehetetlen megcsinálni". Valószínűleg eleve úgy kellett volna kezdeni a kommunikációt a sok NVIDIÁs über fícsör promó helyett, hogy ezt az "apró" technikai részletet nem hallgatják el (+ csúsztatják a portot egy jó fél évvel, mert a teljesítmény csak a jéghegy csúcsa volt a rilíz verzióban), csak gondolom minden oldalon be voltak tojva azon, hogy mennyire nem nyelné le a PC-s társadalom a dolgot.
Ha olyan kommentet látsz tőlem, amit kevesebb, mint 5 perccel korábban posztoltam, ne olvasd el, mert még írom.
7Ghz tuti nem, ugyanis a jelenlegi x86 procik technológiai sebességhatára továbbra is közel lehet a ~4Ghz-hez, tippre úgy 5Ghz lehet. Talán emlékszel még a P4-ekre. Na ott a 4Ghz volt a hard limit, egyszerűen a szivárgási áram túl magas volt, 4Ghz-nél jött a hőkatasztrófa és folyékony nitrogénes hűtés, és azóta se volt úttörő (és használható) felfedezés a témában tudtommal. Persze az architektúra váltásnak hála intel most ért el újból 4Ghz környékére, és az azóta történt apróbb fejlesztések hatására emelkedett a hard limit, de közelében nincs a 7Ghz-nek.
Sokkal valószínűbb egy újabb p4 -> core szerű architekturális váltás, a Ghz-üldözésnek nincs igazán értelme hosszú távon.
A HW-es és SW-es oldal soha nem kommunikált eleget szvsz, ezért vizionálnak a hardveresek nevetségesen sok magos procikat. Lásd még PS3 esete ennek klasszikus példája: HW-es kitalált valamit, amire éjjelente kiverte, SW-esek tökön szúrták magukat, és legszívesebben karóba húzták volna.
Értem, akkor a frekvencia értékek behatároltabbak. (A nitrogén hűtésű cuccok nem számítanak, ha jól gondolom) A architektúraváltás meg hozhat annyit, mint 4GHz C2Quad <<<<< 4GHz i7 <<<<<< 4GHz i10 pl. Jól van, akkor megnyugodtam :) (De lehet, hogy addigra egyszercsak meglesz a kvantumszámítógép is.)
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Mar most is van csak epp consumer szinten semmi ertelme. Valoszinu nem is lesz.
Kicsit az Aliens Colonial Marinesnél is hasonló volt a helyzet. Ott elvileg kicsit húzva volt a látvány a promó videokban ahhoz képest amit a végleges PC portban láthattunk, AI bugok stb... Azért ekkora gondok nem voltak, mégis elhasalt a játék, és mint kiderült természetesen nem is a Gearbox hibája, mivel ők akkoriban gyártották a Borderlands2-t, és így persze kiadták outsourceba az ACM egy részét, ha jól tudom. Mondjuk ezek után, hogy kb. 10 évig nem volt igazán jól sikerült Alien játék a Sega legalább kiadott egy Alien Isolationt, ami szerintem -minden túlzás nélkül állíthatjuk- a tökéletes PC port egyik mintapéldája. Én gyakorlatilag nem nagyon akratam elhinni, hogy minden maxon olyan látvány, és kidolgozottság melett stabil 60FPS-el ment a középkat gépemen. Persze korridor shooter volt, nem kellett benne kilométerekre ellátni stb, de akkor is egyszerűen minőségi volt.
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Ja, csak szuperszámítógépnek speciális használatra :(
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Gearboxot annyira nem kéne fényezni, felvették a lóvét az Aliensre, és annak egy részét betolták a Borderlandsbe (meg a Duke Nukembe), a maradékból fedezték az olcsó bérniggereket, akik a ratyi Aliens portot csinálták.
Angol tudósok szerint a fenti hozzászólás nemcsak a szerző, hanem egyben az egész emberiség egyetemes véleményét is tükrözi.
Nem fényezésnek szántam, csak ugye a hasonlóság az Arkham Knighttal, meg a QB-el, hogy a PC port mennyire mindegy volt a kiadónak.
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
A kiadónak nem volt mindegy, de olyan nagyszerű szerződést kötöttek, hogy nem tudták perelni a Gearboxot a lopásért.
Angol tudósok szerint a fenti hozzászólás nemcsak a szerző, hanem egyben az egész emberiség egyetemes véleményét is tükrözi.
A Colonial Marines meg a Duke is PC-n volt a legjobb, ott a konzolos verziók lettek nagyon-nagyon elcseszve, ezért is kaptak annyira rossz kritikákat (a DNF messze nem annyira rossz, mint amennyire azt gondolná az ember a kritikák alapján, a Colonial Marines-szal meg az a helyzet, hogy a Gearbox / bérnigger team csinált hozzá egy totálisan süti, millió gigás peccset, ami elég korrekt szintre hozta fel a játékot, most meg kijött valami megalomán mod is, ami DURVÁN javítja az AI viselkedését, szóval manapság már teljesen oké lehet).
Ha olyan kommentet látsz tőlem, amit kevesebb, mint 5 perccel korábban posztoltam, ne olvasd el, mert még írom.
Az az igazság, hogy a demo után még 5 Euróért se vettem meg steamen, viszont, ha már korrekt, lehet, hogy megveszem, ha újra 5 Euró körül lesz. Amúgy metacriticen kritikusok szerint 45/100 userek szerint 3.4/10. a PC verzió, de a konzol verziók is kb. ugyanez nagyságrendileg, tehát ott valóban mindegyik verzió rossz lett a kiadáskor.
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Őszintén szólva a Sega joggal gondolhatta, hogy a mediocre AvP után a Gearbox letehet egy jó Aliens játékot, viszont gondolom nem valószínű, hogy a Gearbox valaha is fog még játékot gyártani a Segának ha ennyire volt korrekt.
zenész-zeneszerző, humorista, filozófus ?, great/terrible coordinátor, játékfejlesztő, rannygazoo csatár, 50% hipster 50% redneck 50% retard, pókfocikapus, yarpler, hangmérnök
Van gyakorlati használatban kvantumszámítógép? Amiről olvastam eddig (meg amire most gyors rákerestem), az egyelőre csak kutatási jelleggel felépített gép.
Tehát csak azért, mert néhány hónapnál több ideje merült fel a PC port gondolata, és hogy az MS is "ezer éve nem fejlesztett current genre", abból következetesen azonos lenne a két cég felépítése és fejlesztési menete? Egy hatásnak csakis azonos okozata lehet? Hasonlóan reagálnál arra, amikor a gravitáció hatására hullik a fejedre egy dió, illetve amikor a rosszalkodó gyerekek pottyantanak a fejedre egyet? Tegyük fel, hogy sietsz, ezért mindkét esetben sűrű szitkozódás közepette tovább sétálsz. Egy külső szemlélő feltétlen meg tudná állapítani a dió lehullásának okát, ha csakis a reakciódat látja?
Az egyszerű hasonlattal ellenben az emberhiánynak jóval több kiváltó oka lehet, ahogy a reakció sem kizárólag a bármunkát jelentheti. Vagy olyan nehéz lenne elképzelni, hogy a Remedy lenne a portért felelős, de idő és emberhiány végett csak ennyire futotta?
Elfogadom, ha kizárólag a vásárlóra gyakorolt hatás mentén kívánod vizsgálni a kérdéskört, csak ez további egyszerűsítő összevetéshez, meg a kiadók emberi motivációkkal való felruházásához vezet (például, hogy feltételezetten félelemmel vagy közömbösséggel állnának az adott platformhoz és annak közönségéhez). Miközben a befektetőket egyedül a haszonszerzés motiválja, amit a cégszerű döntések is maximálisan reflektálnak.
Ezért is olyan visszás, vagy szélsőséges egyesek viszonya a különböző fejlesztőkkel, kiadókkal, hiszen sokszor szimpatikus, hús-vér embereket helyeznek a promóciós anyagok élére. A Remedy esetén ez a karizmatikus Sam Laket jelenti, aki ráadásul a korábbi játékukban testet is öltött, ezzel növelve a játékosi kötődést. Azonban a játékok mögött álló pénzügyi motivációk rendre elő-elő szoktak bukkanni - szar a port, mégsem jön PC-re, mert kanapén az igazi; ami előtt a platformhűséget a gamer identitás részeként promótálták, nem beszélve, hogy a játékok is rendre a játékos farkának tövig nyeléséről szoktak szólni -, kicsit megdöntve a promóciós anyagok és a játékok által is prezentált ideális/eszképista világ illúzióját.
De hogy ne csak úgy tűnjön, hogy a "levegőbe beszélek": égessétek porig az oldalt, majd a hamvaiból feltámasztva, a linkelős topikok és a reklámok helyett a játékokra helyezzétek a hangsúlyt. ^^