Jelenlegi hely

Denis Villeneuve: Dűne

Utolsó bejegyzés


egyedul Jamis pattogott, h o bizony parbajt akar. Aztan ott is orditott meg duhongott, amikor nem birt Paullal. Ehhez kepest az alomban meg ilyen tok higgadtan beszelte a bolcsessegeket, mintha ket teljesen mas ember lett volna

Az ember ugyan az volt, míg az 'álom', 'látomás' csak az egyik lehetséges utat mutatta. A filmben szerintem elég jól megmutatták, illetve próbálták megmutatni azt, amit filmen nem lehet. Paulnak nem látomásai vannak tulajdonképpen, vagy nem a jövőbe lát, hanem egyszerre látja az adott helyzetben a lehetséges következményeket. Jó hasonlat, mintha több ajtót látna és mindegyiken be tudna kukkantani, hogy megnézze, melyik mögött nagyjából mi van, aztán azon megy be, amelyik a szimpatikusabb, viszont még ez sem jelenti azt, hogy pontosan az történik, amit konkrétan szeretne. Az adott ajtón benézve nem az egész összkép végét látja. Tehát a mentor Jamis csupán az egyik lehetséges Jamis volt a sok közül az egyik ajtó mögött.

Mivel többször mutatták mentornak, így a néző azt gondolhatta, hogy fontos karakter lesz. Aztán történik, ami történik és kiderül, hogy nem az.:D És még egy fontos dolog kiderül ebből, amit fentebb is írtam, hogy Paul nem jövőbe látó szuperhumán-félisten, hanem csak a lehetséges utakat látja és mint ő mondta a filmben, a látomásai egyáltalán nem mindig bizonyulnak igaznak.

Mint ahogy -és ezen is jókat lehet vitázni- a bene gesserit tagjai sem 'szuperhumánok' mágikus hanggal. Nekünk most lehet, hogy annak tűnnek, de ők 20.000(?) éve szelektálják a tagjaikat és gyakorolják a tudományukat(lényegében karizma, meggyőzőkézség és állítólag a feronmonjaikat is tudják alakítgatni).

Szédült Simon mondta a cukrásznak a vásáron:
Ide a sütikkel, vagy átkúrom a fejed a palánkon.

When people get too chummy with me I like to call them by the wrong name to let them know I don't really care about them. - Ron Swanson



a 2000-es Dűnében asszem úgy nyomta le Paul a sokkal erősebb frement, hogy gyakorlatilag előre látta minden mozdulatát pontosan.



látja a lehetséges a jövőket, de ő nem azt választja, és szerintem a filmben is pont az hangsúlyozzák ki, hogy a választás és a sorsa a saját kezében van, nem az épp látott jövőjében, szóval neki nem választani kell a lehetséges jövők közül hanem formálni azt.



Azt nem írtam és nem is értettem, hogy az általa látott lehetséges irányok/jövők/látomások előre predesztináltak. A filmben igen, ezt kihangsúlyozták azzal, hogy látta a saját a halálát, aztán mégsem úgy történt.

Szédült Simon mondta a cukrásznak a vásáron:
Ide a sütikkel, vagy átkúrom a fejed a palánkon.

When people get too chummy with me I like to call them by the wrong name to let them know I don't really care about them. - Ron Swanson



A könyvben úgy emlészkem simán önerőből lenyomja, köszönhetően annak, hogy a lehető legjobb harci kiképzést kapta a BG tudás mellé. Jamis reakciója, amúgy szerintem jó volt a filmben. Teljesen begőzől attól, hogy - elég simán - legyőzik és nem ölik meg méltósággal, hanem "játszanak" vele.

ShowHide spoiler #KH

LY képe
LY
Donator

1. Paul képességei még mindig nem teljesedtek ki. Amikor a harvesternél először találkozik nyers fűszerrel, az is ad neki egy löketet, meg utána a sátorban is (ott konkrétan betép tőle) - de ez még messze van attól, amire a Bene Gesserit által várt Kwisatz Haderach képes.
Szóval Paul lát lehetséges jövőket, de aztán Jamisnál tök más lesz mint amire számított; meg Chani se éppen úgy fogadja, ahogy azt ő elképzelte (ez egyébként nekem kifejezetten tetszett a filmben :). Tehát Paul nem a KH - még.

2. A könyvben egyébként a párbajban az is segít Paulnak hogy Chani megsúgja neki hogy Jamis valójában balkezes. A filmben is ha figyelmesen nézed, akkor látod hogy Jamis sokáig jobb kézben fogja a kést, de egy döntő pillanatban átdobja a bal kezébe - de Paul ezt le tudja kezelni segítség nélkül is.



De a könyvben miért segít Paul-nak Chani? Hiszen akkor találkoznak először. Vagy azt gondolja, hogy úgysincs sok esélye?

Az a látomás mi, amikor egy hajó rámpáján állnak a levegőben kék szemekkel és néznek lefelé? Asszem az atreidesek bolygóján.


LY képe
LY
Donator

Fuu a könyvből erre nem emlékszem, de amúgy is újra akarom olvasni. Szerintem amúgy szimplán csak esélytelennek tartja és megszánja.

A vízió meg egy olyan jövő, amiben a fremenek vezetőjüknek választják Pault, és leigázzák az egész ismert univerzumot. A film nem tér ki erre, de nyilván az Atreidesek elköltözése után egy másik nemesi család kapta meg a Caladan bolygót hűbéri birtokként, na tőlük foglalják vissza.
A könyv egyébként erre dzsihádként hivatkozik, és az erről szóló látomások sokat nyomasztják Pault...


LY képe
LY
Donator

Ez egy tök király összefoglaló, de egy dologba mégis belekötnék picit ;)

A Sardaukarok valóban nagyon-nagyon batárok. A császár azért császár, mert a katonái erősebbek mindenki máséinál.

Ez nem egészen így van szerintem, pontosabban ennél többről van szó.

Már nem emlékszem hogy egy függelékben vagy magában a regényben fejti ki egy szereplő, de kb az a lényeg hogy a Dűne világában egy három pólusú hatalmi struktúra alakult ki: a Landsraad (nemesi családok tanácsa), a Császár és a Navigátorok Céhe alkotja a rendszert. A Bene Gesserit szerint pedig a hármas politikai rendszer a leginkább instabil, mert ha bármelyik lábát kirúgják akkor azonnal felborul.

Na de közben meg ez a struktúra már tízezer éve áll fenn, mert valójában mégse meri senki megborítani - és pont ez a stagnálás a Dűne univerzumának a legfontosabb problémája, amit a további könyvekben aztán szépen körbejár a szerző.

Mindenesetre a császár alapvetően két okból tarthatja meg a hatalmát: a navigátorok felé biztosítania kell a folyamatos ellátást a fűszerből, a nemesi tanácsot pedig meg kell osztania, mert együttesen azért mégis akkora lenne a haderejük, ami ellen a sardaukarok sem lennének elegendőek.
Ettől még a sardaukarok egy fontos elrettentő eszköz, és a Landsraad tagjai pont attól tartanak, amit aztán megcsinál a császár az Atreidesekkel: szépen egyesével, titokban leszámol velük. Ezért kell Kynesnek is titokban tartania a történéseket, hogy úgy tűnjön mintha csak a Harkonnenek csinálták volna az egészet.

Persze közben a navigátorok nélkül meg se kereskedni, se háborúzni nem lehetne, szóval ők meg ezzel tudják sakkban tartani a császárt és a nemeseket.
Ugyanakkor túl komolyan meg azért nem mernek beavatkozni a birodalom ügyeibe, mert a fűszertől való függőségük mértéke miatt az elvonásba belehalnának. Annyira meg nem képesek a jövőbe látni, hogy megpróbálják kiterjeszteni a hatalmukat, ezért mindig inkább a status quo fenntartására játszanak. Ezért segítenek pl. a császárnak lenyomni az Atreideseket is.

A megkövesedett viszonyokat mutatja az is, hogy még egy akkora játékos mint a Harkonnen báró, még ő is csak a meglévő kereteken belül képes terveket szövögetni, fel sem merül benne hogy meg lehetne vagy kéne borítani a rendszert...

A Bene Gesserit felismerte hogy ez gáz, és a Kwisatz Haderach létrehozásával akarnak változást hozni. De kb annyira gondolták ezt át, hogy majd az engedelmesen segít nekik megoldást találni...

Paul meg szintén felismeri a problémákat, aztán előáll valamilyen megoldással.

Aztán van még vagy 5-6 könyv ami ezzel foglalkozik :)



Mondjuk ez a fremenek a legyőzhetetlen harcosok dolog nekem annyira sántít. Olyanok ők, mint a tálibok. Az adott környezetben jól alkalmazkodtak a körülményekhez, oda-oda tudnak idegesítően szúrni az elnyomóknak, de soha az életbe nem tudnának elfoglalni egy normális hadsereggel rendelkező országot... Egy fremen mit csinál pl. egy atreides bolygón, ami tele van vízzel? Kb. a látványtól összeomlanának :D A sardaukarok legalább univerzálisan mindenhonnan összeszedett gonosztevők.
Meg nevetséges létszám egy univerzumra kiterjedően ez a pár százezres, milliós létszám egy seregnek...


LY képe
LY
Donator

A fremenek sok millióan vannak, és onnantól lesznek igazán veszélyes képességeik hogy Jessica/Paul átadják nekik a harcművészeti tudásukat.
De a legfőbb előnyük a fanatizmusuk. Ez az egész nép egy olyan célt szolgál életének minden percével már generációk óta, amit csak a sokkal későbbi leszármazottaik fognak majd látni beteljesülni.

Plusz a Dűne világában kevesebb szerepe van a fejlett technológiának a harcászatban is, így a fremenek sokkal kevésbé vannak lemaradva (sőt inkább semennyire) mint ma a tálibok.



LY írta:
A Bene Gesserit felismerte hogy ez gáz, és a Kwisatz Haderach létrehozásával akarnak változást hozni. De kb annyira gondolták ezt át, hogy majd az engedelmesen segít nekik megoldást találni...

Az lett volna a terv, hogy az évezredes nemesítési project végén ki tudja hány száz(ezer?) évvel ezután a jövőben a kiszámított pillanatban a kiszámított optimálisan megfelelő BG anya majd megszüli a Kwisatz Haderachot, akit gondolom a születése pillanatától kezdve a létező legdurvábban arra kondicionálnának a Tisztelendők, hogy mindenben az ő céljaikat szolgálja.

Csak Jessica beleköpött a levesükbe azzal hogy fiút szült + mivel Dűne univerzumában ha jól tudom nincs fénysebességén gyorsabb kommunikáció, súlyos évek teltek el, mire a BG-erről tudomást szerzett így elveszett a lehetőség, hogy már gyerekkorától kezdve ők neveljék.

LY írta:
Plusz a Dűne világában kevesebb szerepe van a fejlett technológiának a harcászatban is, így a fremenek sokkal kevésbé vannak lemaradva (sőt inkább semennyire) mint ma a tálibok.

Ez talán a leglényegesebb elem. A Dűne világában mindenki a pajzs+kés/kard kombóval harcolt szinte kivétel nélkül. A császári elit Sarkaduarok is.

Ezt pedig a Fremenek is hibátlanul tudják, sőt még jobban is. Innentől már csak egy gyakorlott ember kell aki halálos hadsereggé szervezi őket, megtanít nekik pár trükköt + az hogy Liga oda vigye őket ahova kell, és mindenkit lenyomnak.

- Na akkor most mi lesz? Megadod magad, vagy pedig megnyomom ezt a gombot és kis Stacey-t csak zárt koporsóban lehet majd eltemetni?
- Úgysem mered!
- Ki? Én? A gonosz?" :)
(Bomb Queen)



miért karddal harcolnak amúgy? Láttuk Paul-nál, hogy van lőfegyvere a végén.
Meg ugye ott voltak a légvédelmi ágyúk, a hajók lövedékei, illetve jól tudjuk, hogy van atombombájuk is.

Amúgy az Alapítvány soriban a Császár pajzsa és a dűnés pajzs tök ugyanolyan :D Ezt Herbert lopta Asimovtól? Vagy ilyen nem is volt alapítvány könyvben, és a sori készítői lopták egy az egyben a Dűnéből? :D



A pajzs minden gyors tárgyat megfog, tehát a lőfegyverek golyóit is. Egyedül az a speckó lőszer megy át rajta, amivel Letot lelőtték. Ezért a kés/kard.

A személyi pajzs először az alapítvány könyvekben tűnt fel, ami régebbi szóval Herbert vette át az ötletet. Csak míg az Alapítványban csak pár embernek van(és ott mindent megfog), itt kb mindenkinek.

- Na akkor most mi lesz? Megadod magad, vagy pedig megnyomom ezt a gombot és kis Stacey-t csak zárt koporsóban lehet majd eltemetni?
- Úgysem mered!
- Ki? Én? A gonosz?" :)
(Bomb Queen)



ne mondd már, hogy egy ágyúval telibe lőnek, akkor a pajzs megvéd.
Amúgy a filmben elég hamar elvesztették a konzisztenciát, mert 1-2 esetben mutatták, hogy lassú mozgással áttörik a pajzsot harc közben, de aztán Momoa úgy aprította gyors mozdulatokkal a sardaukarokat, mint bármelyik akciófilmben...



Igen meg amikor nekidobta kést a Sardakuarnak az elesett. Ezzel az erővel egy nagy kaliberű robbanógolyó (lásd Warhammer) ugyanúgy megölheti a használót.

Pl az amcsi hadsereg is próbálkozott olyan golyóálló mellénekkel, amik amik a nagy (akár 50cal) lövedéket is megfoghatják, csak dobták a projektet, mert a lövedéket megfogta az igaz, de a kinetikus energia így is megölte volna a viselőt.

- Na akkor most mi lesz? Megadod magad, vagy pedig megnyomom ezt a gombot és kis Stacey-t csak zárt koporsóban lehet majd eltemetni?
- Úgysem mered!
- Ki? Én? A gonosz?" :)
(Bomb Queen)



A könyvben úgy van, hogy sebességfüggő, és a drágább daraboknál állítható is hogy mennyire. Harkonnen bárónak pl. benne van az ujjában a reflex, hogy maxra tekeri, ha valami nem tetszik neki a szituban. Akkor aztán még a gázmolekulák se nagyon jutnak át.
Megállítja a lövedékeket is, a tűvetőt nem, azt direkt úgy tervezték hogy lelassuljon és befurakodjon. Meg általában hogy mérgezzen...
A pisztoly amit Paul zsákmányol, teljesen hatástalan pajzs ellen. Csak ugye a nyílt sivatagban nem használnak pajzsot.
Az hogy Momoa gyors csapásokkal öl, pontatlan pajzsilag. Úgy kéne, hogy ráteszi és benyomja, vagy rácsap és elhúzza - ez utóbbi miatt jók a kardok, kések, mert az éllel ölni lehet ha nincs odacsapva akkor is.
A könyvben egyetlen esetben használnak (hagyományos) ágyút, Peter de Vries és a Harkonnen báró jóelőre kisakkozzák, hogy hol fognak elhelyezkedni az Atreides hadállások (ugye nyolcvan évig ott voltak, ismerik a terepet), és számolnak vele, hogy esetleg a közeli barlangokba veszik be magukat a katonáik amikor kifüstölik őket a városból. Na ezért újítanak be pár darab ilyen "kőkorszaki eszközt", hogy rájuk omlasszák. Aztán feldolgozzák az ágyúkat, mert arcpirítóan sok fémből vannak, és semmi másra nem jók, mondják ők ott.
Az is fontos, hogy a sugárfegyver pedig felrobbantja a pajzsot és a fegyvert is, meg a környéküket, elég durva detonációt okoz. Ezért nem is nagyon használják. Duncan meg is vicceli menekülés közben a Harkonneneket ezzel, hogy letesz egy pajzsot, csinál egy kis booby trapet egy arra célzott sugárfegyverből, és ott hagyja egy nagyobb csapat útjában, aztán nagyon menekül...

A másik dolog a pajzzsal, hogy nagyon nagy plot device. Elvileg a léte indokolja azt a típusú hadviselést, ami ezt a feudális rendszert létrehozta (többek között).






Nokedli írta: Thufir Hawat azért, mert ő egy harcra is kiképzett mentát, emberi számítógép, aki iszonyú intelligens, eszméletlen taktikus, és nem elhanyagolható harcos (csak már elég öreg).

Erről a Warhammer40K, Mechanicum zsoldban álló kiborgizált Skiitari harcosai ugranak be, akik úgy harcolnak hogy több ezer évet és több ezer társadalmat/fajt felölelő katonai/stratégiai/harcművészeti tudás van feltöltve a fejükbe + a harc közben is fejben folyamatosan végigpörgetik az ellenfél minden lehetséges mozdulatát és persze hogy mit lépnének ők erre.

Csak míg Hawat "természetes" emberi számítógép volt addig a Skiitariknak elég sok technikát kellet belepakolni a fejébe, hogy erre képesek legyenek.

- Na akkor most mi lesz? Megadod magad, vagy pedig megnyomom ezt a gombot és kis Stacey-t csak zárt koporsóban lehet majd eltemetni?
- Úgysem mered!
- Ki? Én? A gonosz?" :)
(Bomb Queen)



Nagyon nagy figura, kár hogy nincs műsoridő kifejteni őt a filmben.





Shaddam Corrino. azaz SZADDAM



amúgy ez érdekes, de a régi dűne fimnek minden jelenete beleégett az agyamba, az újból meg így pár hónap után is csak pár jelenetet tudok felidézni :))



Ez azért van, mert fiatalon még jobban fogott az agyad.



Mert az uj egy overrated biztonsagi jatek fos. Dennis ket jo filnet csinalt eleteben: BR2049, Prisoners
Osszes tobbi eroltetett giccses gagyi.



Nekem bejött az új Dűne, majdnem minden tetszett ami benne volt, inkább az a bajom vele, hogy egymillió kilenc dolog kimaradt vagy nagyon kicsi hangsúlyt kapott ami sztem fontos. Befért volna Csani látomás helyére több sztori stb., de ha a kövi rész jól folytatja, sztem a legjobb eddigi Dűne is lehet belőle. Persze lehet hogy nem feldobja a folytatás hanem elrontja...

Egy igazi bajom volt csak vele:

ShowHide spoiler #

Aminek amúgy a legjobb az új Dűne: a könyv illusztrációjának. Ami látvány, az ott a vásznon, ami lore, az a könyvben hozzá. Második megnézésre amúgy sok lore benne van, amit elsőre nem vettem észre, csak nagyon picit, említés/utalás szintjén, másodpercnyit.



mondjuk a régi dűne is csak illusztrációnak jó a könyvhöz, de ez így van jól

REWiRED - Kutyus felfedő szétszéledés - 2014-2057 © Minden Jog Fenntartva!
Virtuális valóság és Kecskeklónozó központ - Oculus MegaRift - PS21 - Mozi - 4D - Bajuszpödrés
Médiaajánlat/Borsós Brassói Árak
Rohadt Impresszum!