Jelenlegi hely

No Man's Sky

No Man's Sky - Atlas Rises update

Fórum:

Egy évvel megjelenése után érkezik az újabb frissítése a tavalyi év legnagyobb buktájának. Ám utóbbi tény látszólag vagy nem zavarja a fejlesztőket, vagy tényleg a szívükön viselik a játék sorsát, ugyanis a felvonultatott fejlesztések már-már a megsüvegelendő kategóriába esnek. Az update ugyanis egy vadiúj, 30 órás sztorit, procedurálisan generált céh missziókat, átdolgozott űrharcot, fegyvereket, AI-t, kereskedelmet, gyors utazást lehetővé tevő portálokat (Teal'c felvonja a szemöldökét), terepmanipulációt, közös, coop-szerű felfedezést, és sok egyebet ad hozzá az alapjátékhoz. Jó kérdés, ezzel sikerül-e visszavonzani a csalódás aktív résztvevőinek akár csak egy töredékét, esetleg új híveket szerezni a játéknak, mindenestre akinek érdeklődését felkeltette az alábbi videó, az most Steamen és GOG-on is kövér, 60%-os leértékelés keretében juthat hozzá a programhoz.

rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=5328iuzHw-w

No Man's Sky - Launch day riport!

Fórum:

Mit csinál az egyszeri ember, ha egy látványosan túlhypeolt játékra gyanúsan nem adnak review kódot senkinek? Megveszi, természetesen, már csak a vicc kedvéért is, meg azért, hogy másnak esetleg elmondhassa, mi az igazság. No meg még maga elől rejtve is reméli, hogy a beígért tartalom legalább tizede működni fog. Így készült ez a mostani riport tíz órányi maratoni játék után, szóval jó szórakozást hozzá mindenkinek!

Indul a... vagy mégsem?

Sokaknak már az indulás problémás volt, ugyanis kihagytak egy VCredist-et a telepítőből. Fél nappal később pótolták. Sajnos sok más dologra valószínűleg legalább hetekig kell majd várni.


Felbontás, opciók, teljesítmény

A játék alapból 1080p-ben, 30fps-re limitálva indul, vagyis pöccre pont úgy, mint PS4-en. Nem érdekli, hogy nagyobb a monitorod vagy hogy a géped bírna többet is, a Hello Games úgy van vele: majd te beállítod. Érdekes módon egyeseknek jobban fut, ha előbb low-ra állítják, majd high-ra vissza vagy mindjárt MAXRA veszik az fps limitet a monitor értékének megadása helyett. Persze közben kétszer újra kell indítani a játékot, mert minden apró-cseprő beállítás után követeli a restartot, mintha a DOS-os időkben járnánk... biztos ez is a retro része.

Pop-in a távolban

Van, akinek jól megy, de nagyon sokaknak nem. Nekem egy brutálisan erős konfiggal is be-beszaggat, aztán egy darabig semmi probléma. A pop-in az, ami mindenkit értint: még csúcskártyákkal is látható űrhajós röpködésnél, amit leszállás közben hányt elém a játék, az meg különösen ronda volt.


Egérrel menüzni?

Előre elmondom, hogy ilyen rossz menükezeléssel még nem találkoztam. Az első, amin nagyot néztem, hogy az opciókra nem kattintani kell, hanem lenyomva tartani az egérgombot minden egyes változtatáshoz, kivéve a felbontást. Természetesen ezek után nem meglepő, hogy az egérgörgő nem gördít az opciók listáján, az azonban igen, hogy minden tabváltás alkalmával az egérkurzort a játék visszarakja a képernyő közepére. Pont, mint amikor kontrollerrel kavirnyál az ember.

Sajnos az egérgyorsítás még config file-ban turkálva se kapcsolható ki, tehát a pontos célzást el lehet felejteni. Emellett az űrharcnál tisztán érződik, hogy az irányítás hihetetlenül lomha. Az első űrharcom így zajlott: előre löktem az egeret, hogy célba vegyem a beugrott kalózt, a hajó azonban nem mozdult. Reflexből visszahúztam, hiszen biztos én hibáztam, erre rájöttem, hogy invertálva működik. Erre a hajó meg is mozdul, tökéletesen időzítve ahhoz, hogy átverje a folyton korrigáló agyamat a lassúságával. Autósoknak talán úgy tudnám összefoglalni, hogy brutális, hirtelen túlkormányzásba átcsapó alulkormányzottság és hatalmas holtjáték, míg mi a fix túlkormányzottsághoz és az apró holtjátékhoz vagyunk szokva. Természetesen szarrá lettem lőve, és egy kalózt se tudtam eltakarítani. Ehhez képest az idestova 18 éves (jézusom, nagykorú lett!) Descent: FreeSpace-ben annyi medált kaptam egérrel lőve, hogy bebugzott a játék és nem tudta mindet megjeleníteni.


Ennyi a teljes irányítás a hajónál
 

Kezelési nehézségek

Az egér+billentyűzet kombó mellett bőven van több kezelési problémája is a játéknak: a kikapcsolhatatlan robotpilóta miatt az esetek túlnyomó többségében nem tudsz úgy 50-100 méternél alacsonyabbra szállni. Egyszerűen nem süllyed a hajó, és nem nyomhatod le az orrát sem.

Hatalmas ziccert hagytak ki egyébként azzal, hogy nem lehet körbenézni a hajódba beszállás után. Egy olyan játékban, amelynek pont az az első számú reklámja, hogy "hűnézzide", miért nem nézhetünk ténylegesen is oda? A Doom is megkapta a photo mode-ot, itt miért hiányzik?



Apropó hajó: a sebességirányítás gyötrelmes. Az űrben mehetsz +50-nel, -50-nel, de nem lehet megállni gyönyörködni, hogy nyugodtan lőhesd a screenshotokat.


Felületi problémák

A játék kezelőfelülete az előzetes képek alapján még akár tetszetősnek is mondható, azonban számos - tény, sok játéknál megjelenő - problémát nem hárítottak el a PC-re átültetés során. Először is, a kezelőfelület mérete: minden gomb, ikon, felirat megmaradt a konzolos változatból. Gondolom nem kell ecsetelnem, hogy mennyire kényelmetlen egérgörgő nélkül görgetni az öklömnyi, kétsoros item-menüben.

A crafting is botrányos. Nincs külön ablak erre, kizárólag szabad inventory helyen lehet előhívni. Ha ilyened épp nincs, akkor nem tudod megnézni, milyen tervrajzaid vannak, és mondjuk mit is kell még összegyűjteni a +1-es bányászlézerhez. Ráadásul két részre van osztva, alapanyagokra és végtermékekre, ami annyiban problémása, hogy az egyiket a helyre kattintással lehet előcsalni, a másikat az egér felette lebegtetése mellett az E gomb megnyomásával.

A három részere osztott (személyes, hajó, multitool) inventory-nak azonban nem ez az egyedüli problémája. Már a tárgyak áthelyezése is gázos. Rendszeretőknél dührohamot fog okozni, hogy nem lehet egyszerűen két tárgyat megcserélni, csak akkor, ha előbb az egyiket egy üres helyre rakod. Természetesen ha valamit össze akarsz illeszteni, vagy küldetésre becserélni, akkor szintén egy extra szabad helynek kell lennie az inventory-ban, annak ellenére, hogy egy vagy több helyed fel fog szabadulni. Az pedig fenomenális lenne, ha a csak eladásra összeszedett trade goods tárgyakat lehetne stackelni, mivel a játék nagyon szűkmarkúan bánik a hellyel.

Térkép, mint olyan, nincs. A bolygók, amennyire én láttam 10 óra alatt, eléggé nagyok és kellően véletlenszerűek ahhoz, hogy az űrből még kontinenst se tudj belőni rajtuk. No nem mintha segítene sokat az, hogy Angliában szálltál le, ha London adott utcáját keresed és nincs senki, aki útba tudna igazítani.

A csillagrendszerek közti hiperugrásokhoz elviekben van űrtérkép, ez gyakorlatilag azonban teljességgel használhatatlan. Egyszerre csak egy adott rendszert és az onnan elvezető útvonalakat látod rajta, a galaxis egészét tehát nem nézheted meg, ahogy azt se, hogy abban épp hol tartózkodsz, na meg hogy pontosan mi is a célod. Az egyedüli támpont, hogy kiválaszthatod, a galaxis közepe felé vagy a storyline következő állomása felé mutasson egy halovány útvonal. A harmadik opció a szabad felfedezés, mindenféle támpont nélkül.



A kereskedőknél feljövő ablak se jobb: választhatsz, hogy eladni, vagy venni akarsz, aztán rájössz, hogy egyszerre csak a személyes holmikból, vagy a hajó inventoryjából adhatsz el, ráadásul valami oknál fogva az eladható cuccaid közt látod az árus portékáját is. Utóbbi kattinthatatlan, hiszen azt nem adhatod el és nem is vehetsz belőle... ahhoz egy másik menüpontra kell lépned.



Van egy összesítő ablak "Discoveries" néven minden eddigi felfedezett rendszerrel, bolygóval, életformával és bázissal. Ezeket fel lehet tölteni (és átnevezni) jelentős extra kreditért, azonban itt is van néhány probléma. Először is, ha elfelejtetted átnevezni, vagy esetleg találtál egy jobb nevet, akkor bizony szívtál, nincs opció (második/sokadik) átnevezésre. A második probléma, hogy csak 6 bázist mutat bolygónként a játék, azonban ennél sokkal több van. Görgetni pedig nem lehet, azaz csak a legutóbbi hatot töltheted fel, a többi "elvész" az éterben. Egy gomb pedig nagyon hiányzik: töltsd fel alapnévvel az összeset ezen a bolygón. Ehelyett szépen lassan lapozhatjuk át az akár több oldalasra nyúló lénylistát, egyesével feltöltve mindegyiket.



A hajóváltás UI-ja is nyögvenyelős, hiszen egyáltalán nem mondja el a játék előre, hogy a beépített cuccokat (hajtómű, fegyverek) nem lehet átrakni, viszont az extra modokat (+tűzgyorsaság, pajzs, stb) ajánlott lebontani, mivel elvesznek. Egy jobb játékban ez automatikus lenne, itt viszont könnyű működő hajó nélkül bolygón ragadni.

A waypointok kezelése pedig már tényleg a vicc kategória: csak úgy lehet tőlük megszabadulni, ha megérkezel hozzájuk. Legalábbis elviekben, mert már nekem is van néhány olyanom, amit a játék nem hajlandó törölni még annak ellenére sem, hogy percekig álltam a kívánt helyszínen, aztán pedig bejártam elvileg az egészet.



Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy ha hozzám hasonlóan rebellis 21:9-es képarányban próbál játszani az ember, akkor minden UI elemet horizontálisan nyújtva fog megélni, és a célzókörből is "célzóovális" lesz.


Game Design: QA nagyonmessziről

Vicces, hogy milyen exploit és balance problémák maradtak a játékban. Az egyik az alábbi: amint elérsz egy bizonyos kedveltségi szintet az egyik föderációnál, kérhetsz 20 szénért valamit az NPCktől. Minden második-harmadik kérésed lehet izotóp, ami 60+ szenet ad. Közben szépen (egyesével) kitanulhatod a helyi nyelvet. Nagyon unalmas, de jól mutatja, mennyire senki nem tesztelte bármilyen mélységben a játékot balance/exploitok terén. Kérdéses, hogy a most felvett "a fejlesztőgárdánál nagyobb emberszámú" QA csapatnak lesz-e ideje az ilyen apróságokra ránéznie, vagy ezek már így maradnak.

Húsz szó már az ötödik milestone a nyelvtanulásban. Nem kéne inkább gyorsítani a tanulási tempón?


Mérföldkövek jó hossssssszan

A játékban kétféle mérföldkő van: achievement és a journey milestone. Utóbbi kellemes - bár idővel egyre unottabban hallott - zenei aláfestés közben elkeskenyedő látótér - ez főleg 21:9-en vicces - mellett az adott díj megmutatását jelenti, semmi többet. Jó, jó, de így 10 óra után már szeretném lekapcsolni.


Grafika: csúcs és mélypont egy helyen

Azt senki sem tagadhatja, hogy a játék képes nagyon, nagyon jól kinézni. Ugyanakkor amit nem mutattak az előzetesekben, - miért is tették volna - az az, hogy a játék tájainak, állatainak textúrái hihetetlenül alacsony felbontásúak. A legtöbb esetben még csak nem is hívnám textúrának őket, leginkább csak "matériáknak" - ezek után már egyáltalán nem meglepő, hogy a játék csak 2.6 gigányi helyet foglal. Emellett az épp beszédben lévő NPC, vagy nézett hajó mintha fél felbontásban jelenne meg, hogy tovább rontsa az összképet.



Változatosság és ismétlődés

A 18 quadrillió bolygó soknak tűnik, azonban ahogyan néhányan már megjegyezték, az ötöslottóban is 44 millió különféle véletlen számsor lehet. A NMS is ehhez hasonló: vannak bizonyos archetípusok, mint a tehén/bika-plusz-kiegészítők, az antilop-plusz, ló-plusz, (nagyritkán ugyanezek 6 lábbal) a denevér-plusz, a kurvatízlábúpók-plusz, a t-rex-plusz, armadillo-plusz, tőkehal-plusz, ugrálógomba-plusz, AT-ST-chickenwalker-plusz meg néhány hatalmasdínó-plusz, és az idő 90%-ban ezekkel fogsz találkozni, különféle tálalásokkal, például egy helyben lebegve balerina-szárnyakkal. A növényeknél hasonló a helyzet: kaktuszok, gombák, fák, füvek, kövek, sztalagmitok az esetek 90%-ban, esetenként felnagyított mikroflórából ismerős mohaszerű cuccokkal, néha pedig feltűnik egy-egy csápoló izé, ami arcon köp, ha túl közel merészkedsz.



A felszínen lévő használható tárgyak (láda, monolit stb.) mindenhol ugyanúgy néznek ki, a településekre van saccperkábé tíz tervrajz talán, a bennük lévő épületekre feleennyi, az űrállomások mintha fix geometriai idomok lennének általában (eddig volt egy d8, d20 és egy kiegészített gömb illetve d4), belül pedig a leszállópályák teljesen azonosak, míg a lakórészek a földfelszíni lakóházakból lettek átemelve egy az egyben. A használható hajóknál szintén van úgy 10 alaptípus, amire épít az összes. Ugyan a játékban elvileg 3 nagy föderáció létezik, de mindegyiknek teljesen ugyanúgy néz ki az összes cucca.



Persze minden fel van cicomázva, néha átfestve, egy-egy antilop kaphat segget a fejére, hogy vicces legyen, az űrhajó lehet, hogy legközelebb pinkben jár arra, de összességében elég gyorsan ismétlődésbe ütközik az ember.

Megemlíteném azt is, hogy míg földfelszínen az ember összetalálkozhat kisebb csordányi állatokkal, az NPC-k szinte kizárólag egyedül, örökké ugyanazon a helyen ülve léteznek. Forgalmas űrkikötő? Jah, a hajók jönnek-mennek anélkül, hogy bárki kiszállna, és a váróban csak egy csávó van... már amikor van egyáltalán és nem csak egy terminál vár minket. A leszállópályákkal tűzdelt trade center is teljesen sivár, kihalt.

Totálisan kihalt váró, pedig percenként azért érkezik vagy öt hajó.


Élvezhető?

Igen, amikor épp működik, épp nem kell farmolni és épp nem egy sivár, nyomasztó bolygón vagyunk, ahol ötpercenként tölteni kell az űrruhát. Azonban mindig előjön a fentebb említett hibák közül valamelyik, hogy meg-megzavarja a nézelődést, felfedezést. Embere válogatja, hogy így mennyi ideig kötheti le a játék. A zene jó, a nagy hajók általában nagyon jól néznek ki, csak sok köztük a kitöltő anyag ami sokkal kevésbé minőségi.

Rosszul kinéző freightert még nem láttam. Igaz, nem is néztem meg az összeset ilyen közelről.


Végszóra

Látom, hogy hol lenne, illetve lehetne a jó játék itt. Ha esetleg nem azonnal a Sony-hoz rohantak volna a készítők, nem erőltették volna azt, hogy senki, de senki ne láthassa vagy tesztelhesse kiadás előtt - például egy fél/egy éves zárt bétában - akkor a hibák jelentős része javítva lett volna. Ehelyett azonban a csapat feje inkább azzal volt elfoglalva, hogy minél magasabbra tolja a hypeot. A Hello Games csak most tért át a ticket alapú hibajavításra, ami bárkinek, aki nagyobb projekten dolgozott, alapvető dolog. Mintha házat grafikusi látványkép alapján akarna valaki felépíteni: nem teljesen lehetetlen a jó kivitelezés, de minél nagyobb a projekt, annál közelebb van a lehetetlenhez. Itt most bukta lett ebből.

Azoknak, akik még vacillálnak, én is csak azt tudom ajánlani, hogy gondolják jól meg. Hál' Istennek a steam refund rendszere működik, de 60 euro bárhogyan is nézzük, nagyjából kétszer annyi, mint amennyibe ennek a játéknak realisztikusan kerülnie kéne. Az előrendelői leárazás előtt.


Saját játékom első két szenvedős órája itt tekinthető meg:

rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=uqEHEMIOtDM
Összehasonlítási alapnak itt az eredeti trailer, amivel sokakat behálóztak:

rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=nLtmEjqzg7M
További képek pedig erre:
http://imgur.com/a/KVKsZ

Megjelent a No Man's Sky

Fórum:

Számomra még mindig kissé homályos, hogy miről is szól ez a játék, de tegnap óta ellepték az internetet a különféle vélemények illetve videó közvetítések, szóval 1-2 hét alatt csak lepárolódik ebből a katyvaszból valami használható, hogy eldöntsem, érdemes-e beruházni a játékra.

A hivatalos honlap kiadás előtti legutolsó bejegyzése szerint az alábbiakat tutira lehet csinálni a játékban:
- Felfedezhetünk egy univerzumnyi procedurálisan generált bolygót, melyeken csodálatosabbnál csodálatosabb procedurálisan generált lények élnek
- Kereskedhetünk NJK-kal
- Küzdhetünk robotok/mechek ellen, és űrharcokat is vívhatunk
- Túlélhetünk és kraftolgathatunk egy univerzum méretű homokozóban
- Egy pillanatig úgy érezhetjük, hogy átlépünk egy sci-fi könyv borítóján látható világba

Van löncs tréler is a PS4 verzióhoz (a PC-s megjelenésre még két napot várni kell):

rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=aozqa_7PLhE

Nyár elején érkezik a No Man's Sky

Fórum:

A No Man's Sky című felfedezős-kraftolos-homokozó játékról még mindig elég keveset tudni (például, hogy lesz-e története), mégis sokan várják. Kétségtelen, hogy valamiféle egyedi hangulat körbelengi a játékmenet bemutatókat, de ez önmagában azért valószínűleg kevés lesz ahhoz, hogy sikeres is legyen a játék. Június 22-én kiderül.
 

Azon PC és PS4 tulajok, akik komolyan gondolják a vásárlást, egy indie(?) játékhoz képest mélyen a zsebükbe kell majd nyúlniuk, az előrendelés díja ugyanis 60 USD/EUR. A bolti verziót kedvelő konzoltulajok benevezhetnek a fémdobozos Limited Editionbe is, mely képregényt, art bookot és egy dinamikus PS4 témát is tartalmaz.
 

A PC-sek ennél is tovább mehetnek a kötlekezésben. A számukra készülő 150 dolláros Explorer's Edition csinos doboza a játék GOG-on vagy Steamen aktiválható példánya mellett tartalmaz egy kézzel festett űrhajó makettet, matricákat, egy kitűzőt és némi meglepetést is.
 

18 perces élménytúra a No Man's Sky színes világában

Fórum:

Az IGN First célkeresztje a No Man's Sky-ra vetült, így júliusban a legzamatosabb híreket tőlük várhatjuk a játékkal kapcsolatban. Az első látnivaló egy 18 perces játékmenet bemutató, az idegenvezetőnk pedig nem más, mint Sean Murray, a No Man's Sky egyik atyja:

rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=CLcjvIQJns0

Thx Joda és rune!

5 percnyi nyers játékmenet a No Man's Sky eszképista világából

Fórum:

Végre karattyolás, aláfestő zene, meg minden elterelő tényező nélkül hallgathatjuk a lokális fauna nyirvákolását az utóbbi idők egyik legambíciózusabb és a Sony által szinte first-party címként kezelt játékából.

rwurl=https://www.youtube.com/watch?t=58&v=wV1i2x7XZug
Az E3 színpadján tartott játékmenet-prezentációt erre találjátok.
 

REWiRED - Kutyus felfedő szétszéledés - 2014-2057 © Minden Jog Fenntartva!
Virtuális valóság és Kecskeklónozó központ - Oculus MegaRift - PS21 - Mozi - 4D - Bajuszpödrés
Médiaajánlat/Borsós Brassói Árak
Rohadt Impresszum!