Slipways

Utolsó bejegyzés

Slipways


első!

Chief Exorcist



.



Köszönöm szépen a lehetőséget és Nokedli-nek a topic nyitást!

Először is egy gyors bemutatóval kezdenék.

A Slipways bolygókolonizáló játék, melyben a bolygókon megtermelt javakat, erőforrásokat kell eljuttatni a szomszédos bolygókra, figyelve arra melyik bolygónak milyen export és import árucikkek szükségeltetnek.

A játék egy kisebb bolygóközi térbe kalauzol el, amit pénzért, radar segítségével felfedezve kell kolonizálni, majd ezután első lépésben az emberek számára élhetővé tenni. Ezt kivétel nélkül a búza és valamely nyersanyag fogja lehetővé tenni.

Utána már minden azon múlik, a bolygón megtermelt embereket milyen irányokba küldjük szét. Természetesen a játéknak van egy szabályrendszere, ezt követve kell az összeköttetéseket megoldani, de nagyon egyszerű az egész. Egy bolygónak importra és exportra is szüksége van a fejlődéshez. Ezt kell megadni és puzzle szerűen felépíteni egy komplett birodalmat, vagyis inkább nevezném ezt egy kereskedelmi hálózatnak.

A játék az egyszerűen megtanulható formulából a mesteri szintig képes a játékost megtanítani, mivel bár az alapok könnyen érthetőek, a komolyabb pontszámok és eredmények eléréséhez komplex logisztikai feladatokat kell átlátni. Nem lesz egyszerű, de pont ez a kihívás adja a játék sava borsát.

Itt jön képbe a tudománypontok gyűjtéséből megtanulható technológia. És annak fokozatai. Ez fog segíteni abban, hogy lakhatatlan bolygókat is kolonizáljunk, robotok végezzék el a búzatermelés, a gyártás hatékonyságát lehessen növelni és megannyi de megannyi olyan előnyt, ami a játék közepe és főleg a végjátékban elengedhetetlen szükséglete a sikernek és a jó eredményeknek.

A játék alap esetben 25 évig tart. Ennyi idő alatt kell kiépíteni a hálózatot, ami termeli a pénzt, az emberek boldogságát és a végső elérhető pontszámot. Minden év 12 hónapból áll (milyen meglepő mi?) és általában egy tevékenység 1 hónapot vesz igénybe. Például ki akarsz építeni két bolygó közt kapcsolatot csúszda vagy slipway segítségével, akkor az 1 hónapodba kerül.

Szóval mindent alaposan meg kell tervezni, hogy jusson idő a fejlesztésekre, a bolygók legfejlettebb állapotának megvalósítására és nem utolsó sorban a küldetések teljesítésére!

Bizony, mert mielőtt nekivágunk egy játéknak 3 igen rusnya ábrázatú idegen lényt kell magunkkal cipelni, akik adnak választható kezdő bónuszokat cserébe és mindegyik ad egy random változtatott képességfát, amelyen a technológiák vannak. Ezeket mind a játék megkezdése előtt látod és erre tudsz majd előre kidolgozott stratégiát építeni. Ez nagyon fontos! Mint írtam korábban, itt mindent alaposan meg kell tervezni.

Ezek a fajok aztán az éles játékban kérni fognak tőlünk feladatokat, és ha teljesítjük őket, akkor jutalmaznak érte. Ha viszont nem sikerül megadni azt amit kértek az mínusz pontként fog levonódni a végső értékelésből. Szerencsére a küldetéseket, vagy inkább kéréseket, ez a helyes kifejezés inkább, te fogod kiválasztani, szóval itt is te döntöd el melyik irányban haladsz tovább a játékban.

Na úgy gondolom, bevezetőnek ennyi elég. Ha kérdés van arra szívesen válaszolok és mivel ma fogom átlépni a 100. órámat, ami egy indie játék esetében eléggé beszédes adat és nem szorul nagyon magyarázatra, így a közeljövőben tippeket és az eddigi tapasztalataim által megtanult dolgokat is szeretném majd megosztani itt.

99,9%, hogy ez a topic egy blogszerű esemény lesz, ahogy annak idején Dohinál is előfordult, de úgy érzem ezeket ki kell írnom magamból, meg kell osszam.

Szóval nemsokára találkozunk és előzetesként arról lesz szó miért fontos, hogy egy búzatermelő bolygó szabad teret kapjon a terjeszkedés során. Csak itt, csak most, csak Önöknek! :)

180



rwurl=https://cdn.cloudflare.steamstatic.com/steam/apps/1264280/ss_4b438a2d462...

Ha már új topic, mielőtt belekezdenék a műsorba, illene azért linkelni, szóval jöjjenek a linkek:
https://store.steampowered.com/app/1264280/Slipways/

https://slipways.net/

A hivatalos oldalon jól látható, hogy GOG-en és EGS-on is elérhető a játék.

Twitter a hírek végett:
https://twitter.com/krajzeg

És egy általam nagyra becsült, kiváló Slipways játékos Youtube csatornája:
https://www.youtube.com/channel/UCXK41icZxDo6W9lRazZNIwA

Rengeteget lehet tőle tanulni és ő maga is fejlődik, jószerivel már a 1st ranked pontokat lehozza a heti eseményeken, ami nagyon nagy szó. Hozzávetőlegesen én általában a felső 30%-ban szoktam benne lenni.

180



És még mindig nem a búzatermelés, mert szeretném leírni előtte, hogy mi az amire ez a játék lehetőséget ad. [Érdemes először a TUTORIAL részt végigolvasni (képekkel mellékelve). Érthető módon és nem túl hosszan az alapokat nagyon jól leírja.]

A játék 4 különböző módon játszható. Ezek a következők:

STANDARD, ENDLESS, RANKED, CAMPAIGN

A STANDARD a gyakorló rész és az ahová a legelső játékod alkalmával majd be fogod tenni a lábad. Ez az úgynevezett kötelező kör a játék első óráiban. Mert amíg itt nem végzel 3 arany csillagra a játék 25 éve alatt, addig nem tudod elkezdeni a CAMPAIGN részt. Ha nem végzel legalább 4 arany csillagra, akkor nem lesz a RANKED sem elérhető.

Kövezzenek meg, de egyszerűen arra már nem emlékszem az ENDLESS részhez volt e kritérium vagy sem, de én úgy emlékszem nem, úgyhogy jöjjön ennek a résznek az ismertetője. Igazából a nevébe benne van, szóval itt nincs 25 év limit, ezt addig csinálod amíg jól esik. Tudsz menteni és onnan folytatni bármikor, ahogy más játékokban már megszokhattad. Azért fontos ezt kiemelni, mert a Slipways többi módja nem ad lehetőséget mentésre.* Majd kitérek rá miért, folytassuk inkább a bemutatót.

A RANKED az egyik legizgalmasabb játékmód, mert itt élő, húsvér emberek ellen méred össze a tudásod. 25 év limit alatt és előre meghatározott, fix kitételek és fix bolygóállások (minden egyes játékosnál ugyanaz a térkép és a bolygók elhelyezkedése) mellett kell érvényesülnöd. Az érdekessége az, hogy egy adott kihívás 1 teljes hétig érhető el és ezalatt az idő alatt bármennyiszer megpróbálhatod megdönteni a saját rekordod. Majd ahogy letelt az 1 hét, a következő hét újabb kihívást tartogat. És amióta a játék megjelent (tavaly nyár), már a 38. heti kihívásnál tartunk. Fontos megjegyezni, hogy ezek a kihívások végleg ottmaradnak a játékban, mint kipróbálható pályák, de csak és kizárólag akkor kapsz értük pontot és kerülsz ezzel táblára, ha az adott héten, amikor él, csinálod meg. Egyébként nem jár érte semmi.

A CAMPAIGN pedig egy nagyon mókás dolog, mivel itt előre elkészített, szintén fix bolygóállású pályákon kell eléggé speciális feladatoknak megfelelni, amik izgalmasak, változatosak, de alapvetően a Slipways szabályrendszerét remekül alkalmazó, kifejezetten szórakoztató menetek tudnak lenni.

Természetesen minden játékmódnak van nehézségi fokozata. Csak rajtad múlik melyiken indítod őket. A STANDARD még azután is remek lehetőség miután mindennel végeztél a játékban, mivel itt tudsz gyakorolni és a tudásodat fejleszteni.

A játék egyébként végtelenül nyugtató, gondolkodtató, igazi élményt és kisebbfajta addikcióra való hajlamosságot (one more turn szindróma) is ad, de én azt mondom minőségi szórakoztatást nyújt.

*És akkor térjünk vissza a mentés hiányára. Miért nincsen? Nos ennek az az oka, hogy egy játék nem hosszú, még úgy sem, ha a legjobbat akarod az adott pályából kihozni. 30-60 perccel kell számolni, attól függően mi a célod --> nehézség növelés, pontdöntés javítása, vagy szimplán csak akarsz egyet húzogatni bolygók közt. Amíg meg nem érkezik Julcsi, aztán majd ő átveszi. :) És amúgy is alig lehet abbahagyni, szóval ez így ahogy van, működik és nem lesz zavaró.

Na ezek után már tényleg búzázhatunk! Pincér két búza rendel! Folyt. köv.

180



rwurl=https://cdn.cloudflare.steamstatic.com/steam/apps/1264280/extras/banner-...

Azért kezdeném ezzel, mert ez lesz az első lépés a radaros felfedezés után amit meg kell tegyél és nagyon fontos, hogy egyben a folytatás alapja is. A búzatermelő bolygó lehetőséget ad embereket "termelő" bolygók létrehozására. Miután a búzát az emberi bolygón megkapták, majd a búzagyártó bolygó is megkapta az importját, egy újabb adag búzát tudsz elszállítani egy másik bolygóra.

Ez azért fontos stratégia előny, mert egy már kolonizált (kifizetett, hiszen minden kolonizálás pénzbe kerül) bolygón tudsz egy újabb akciót végrehajtani és máshová is elküldeni a búzát.

De mi van akkor, ha egy búzagyártó, a terjeszkedést biztosító bolygó elvágódik a külvilágtól mert lezárják szegénynek az útját a csúszdák, amiken a kereskedelem zajlik? Nagyon nagy baj, mivel:

A csúszdák amivel összekötöd a bolygóid nem keresztezhetik egymást! Ez egy lényeges szabály.

Ezért nagyon oda kell figyelni arra, hogy egy búzatermelő bolygót egészen addig amíg ki nem merül és nem tud több búzát gyártani, ne szorítsunk be slipways-ek közé! Egyrészt azért ne, mert így hosszú évekig képtelen lesz a fejlődésre, stagnálni fog, másrészt pedig azért, mert szükség van rá a terjeszkedéshez és ne kelljen emiatt egy újabb búzatermelő bolygót kolonizálni, ami plusz pénz, hiszen még az emberi bolygókra is fizetni kell, amivel majd összekötöd.

Szóval ez egy ilyen alap stratégiai kezdésmodell. Egyetlen esetben bírálódik felül, ha épp olyan a bolygók eloszlása, hogy messze lenne tőle egy következő emberi életre és termelésre alkalmas planéta, akkor szintén csak a játék későbbi szakaszában, technológiák segítségével fogsz már tudni róla továbbadni. Azért mert a csúszdáknak van egy hatótávja és ha azon kívül esik egy bolygó, akkor egész egyszerűen nem tudsz vele kapcsolatot létesíteni. De ezt el lehet kerülni az esetek többségében, megfelelő radar felfedezéssel.

Szóba került a csúszdák és bolygók távolsága. Ez is egy fontos tényező, így a következő posztom erről fog szólni, hogy itt mire kell figyelni és mire kell számítani. De ebben a posztban fogok kitérni arra mit jelent a vissza gomb és mit érhetünk el vele, mi egyáltalán a szerepe és célja. És mennyire hasznos kis eszköz. Folyt. köv. (valószínű csak holnap)

180



rwurl=https://cdn.player.one/sites/player.one/files/2021/12/23/slipways.jpg

A mai bejegyzést el is kezdeném a hajócsúszdák bemutatásával. Az alap slipway nem keresztezheti egymás útját, csak kolonizált bolygók közt tud kapcsolatot létesíteni és hosszától függ az ára is. Minél távolabb van két bolygó egymástól, annál többe fog kerülni a csúszda kiépítése. Lényeges szempont lehet nehezebb fokozatnál, ahol kevesebb pénzből kell gazdálkodni.

Mi van akkor, ha annyira messze van két bolygó, hogy már egy csúszda sem tud összeköttetést csinálni köztük? Ilyenkor más helyen kell radarral próbálkozni és ott tovább építeni a hálózatot. Azonban ez nem lesz mindig így. A játék 25 évig tart, ám minden évben kapunk tudománypontokat, amiket külön erre a célra felépített laborokban termelnek. A termelés beindításához egy ilyen labort össze kell kötni emberekkel és ugyanolyan nyersanyaggal (érc, chip, robot stb.). Minél több csatlakozik a laborhoz, annál magasabb lesz a tudományos pontok száma.

És ugye a tudomány nagy dolgokra képes, ezekből a lassan összegyűlt pontokból lehet majd fejleszteni a slipway-en. Az első ilyen fejlesztés, hogy olcsóbban rakhatjuk le, majd lehet hosszabb is, vagy több pénzt tudunk rajta keresztül beszedni, mert növeli a rajta átfolyó kereskedelem piaci értékét, de most jön az igazán fontos, amit minden játékban fogunk használni:

Össze lehet kötni őket és ezáltal több egymás utáni csúszdával egy jóval messzebb lévő bolygót is elérhetünk. Ebből is látszik, a fejlesztések nagyon fontosak.

Most pedig a vissza gomb szerepére térnék ki. Ugye azt már korábban írtam, itt általánosságban 1 hónap egy cselekedetünk. Kiépítünk egy csúszdát, kolonizálunk egy bolygót, felépítünk egy labort és így tovább... Lehetőségünk van arra, ha valami mégsem úgy sikerült, vagy szimplán csak elkattintottunk egy nyersanyagot, hogy visszapörgessük az időt. Egy kattintás vissza egy hónap és semmisé tette az adott hónapban véghezvitt cselekedetünket.

Ha jól emlékszem ezt 1 éven belül lehet csak alkalmazni, tehát ha májusban visszalépkednél, azt csak januárig teheted meg és van egy nagyon odafigyelős kritériuma is. Nem szabad radarral felfedezni közben, mert az törli a visszalépés lehetőségét.

Azért jó ez a visszaléptetéses rendszer, mert van amikor 5-6 hónapot úgy érzed másképp csinálnál, hogy sikeresebb légy, vagy a végjáték utolsó hónapjaiban még átszerveznél másképp dolgokat, hogy több pontot kapj. És ilyenkor ezt megteheted, csak figyelj arra ne radarozz közben.

A folytatásban a bolygók fejlettségéről fogok beszélni, miért fontos ez, mik a következményei és a technológiák felosztásáról. Mi mikor és milyen ütemben érhető el. Várhatóan erre a jövőhéten kerül sor.

180



https://steamcommunity.com/profiles/76561197998154166/screenshots/

Csak összejött az a fránya 30 ezer pont és öt platina csillag. :)

180



A bolygóknak 4 fajta fejlettségi állapota van és ezektől függ az is, mennyi pénzt tudnak termelni és mennyire boldogok rajta az emberek. Amikor egy bolygót kolonizálunk megjelenik a tetejét egy piros zászló, ami jelzi szükséges, hogy megkapja a nyersanyagokat.

Aztán ha megkapta átlép: ESTABLISHED állapotba. Ez tulajdonképpen egy működő bolygó alap állapota. Ha ez a bolygó kereskedni fog másikkal (import/export) fejlődni fog és SUCCESFULLY lesz. Ezáltal még egyel több nyersanyagot vagy embert fog termelni és több pénzt is évente. Ha ennél is feljebb akarunk lépni, az komolyabb tervezést igényel, ugyanis a következő állapothoz még több export/import út kell, de még az kitétel, hogy ez a bolygó 3 SUCESSFULLY másikkal kapcsolódjon!

Ha ez megvan, akkor elérjük a PROSPEROUS állapotot. Ilyenkor lehet örülni, mert ez pontszámban is sokat fog jelenti. Értelemszerűen minden olyan bolygó ami megragad ennél alacsonyabb szinten, az kevesebbet ér a végelszámolásban. Ám van még egy ennél is fejlettebb opció, de azt csak tudomány által tudjuk aktiválni.

Ez a LEGENDARY állapot. Ehhez már komoly nyersanyagforrások és megannyi kereskedelmi út szükséges, de persze lehetséges elérni ezt a szintet is.

A tudományok TIER 0 - TIER 4 közt mozognak, az alap dolgokra 3-7 pont is elegendő, de a legdurvább technológiák akár 50-60 pontba is kerülhetnek. Tudományos pontokat évente kapunk általában a kiépített laborokból, egészen pontosan úgy, hogy a laborhoz mennyi ember és egy adott nyersanyag típus csatlakozik. Minden nyersanyaghoz lehet kötni ilyen labort, tehát így 5 lehet maximum (érc, biomassza, víz, chip, robot az 5 nyersanyag) és ezeken kívül még találhatunk a játéktéren a radaros felfedezésekkel, elhagyatott űrállomásokat.

Ezekhez embereket kell csatlakoztatni csúszdán keresztül és ha szerencsénk van, akkor innen tudományos termelést is kaphatunk, de olyan eset is lehetséges, hogy pénzért cserébe vehetünk ott egy bizonyos mennyiséget. Természetesen a tech fejlesztések által is kaphatunk még tudománypontot, ilyen például a kvantumkomputerek kifejlesztése a TIER 2 szakaszban és ezzel a laborokban +2 ponttal megemelhetjük az éves pontszámunkat.

A technológia nagyon fontos a játékban, mert sok esetben ad kiutat egy problémára és olyan fejlesztéseket tesz lehetővé, ami a gyakorlatban rengeteg pontot fog érni a játék lezárultakor. Csak jól kell kezelni és mindig azt kell kifejleszteni, ami tényleg szükséges az adott játékmenethez.

A következő részben fogok beszélni az aszteroidákról, szerepükről, a lakhatatlan, termelésre alkalmatlan bolygókról és a feladatokról, amit a fajok képviselői bíznak ránk.

180



Ez így mára egész jó lett:
https://steamcommunity.com/profiles/76561197998154166/screenshots/

Eddigi legjobb eredményem. 40 ezer pont felett, 34 Prosperous bolygóval.

180



ASZTEROIDÁK

Ezeket egész egyszerűen szét lehet bontani. Vagy azért mert útba vannak egy csúszdakihúzás esetén, vagy azért, mert a szétbontásukkal, felrobbantásukkal pénzt lehet belőlük nyerni. Sokszor előfordul, hogy pénz szűkébe kerülünk. Mondjuk május hónapban járunk és elfogyott a pénz, akkor bizony nyomhatnánk az év vége gombra, ami rögön következő év januárjára visz minket és megkapjuk az éves bevételt, de ekkor elvesztünk 6 hónapnyi lehetőséget.

Ilyenkor nagyon jól tud jönni, ha a már kolonizált, vagy felfedezett bolygóink közelébe lévő aszteroidákat szét tudjuk szedni. A belőlük megszerzett pénzből pedig tudunk tovább haladni az év végéig a fejlesztésekkel.

Aszteroida arra is jó, hogy lencsévé alakítsuk, majd hozzá csúszdát kössünk és így meghosszabbítsuk annak útját.

JÉG ÉS LÁVA BOLYGÓK

A lakhatatlan és termelésre alkalmatlan láva, jég bolygók szintén lencsésíthetőek, de tudomány segítségével átalakíthatjuk őket, sőt még arrébb is mozgathatjuk, ha éppen szükséges. Igen mert sokszor útban lesznek két termelőképes bolygó összeköttetésénél. De persze ehhez meg kell tanulni ezt a fejlesztést.

FELADATOK

A feladatokat érdemes megcsinálni, 3 megbízást kapunk már rögtön a játék elején, amiből kettőt kell kiválasztani. Ha végeztünk egyel, akkor rögtön kapunk is cserébe érte pontokat, tudományos pontot és pénzt is, de nem egyszerre, hanem vegyesen. Ha végeztünk a másikkal is, akkor újabb kettőt kell kiválasztani, és ezt teljesítve, megint.

Egészen addig, amíg nem végzünk a fajonként ránk bízott maximum 4 küldetéssel. Mindegyik után jár jutalom, de ha mind a néggyel végzünk, akkor egy speciális üti a markunkat, ami egy bolygóra rátehető boldogságértéket erősen növelő dolog lesz. A boldogságérték pedig nagyban befolyásolja a végső pontértéket, mert egyfajta szorzóként működik.

Az előző posztomban láthattátok, hogy 228%-os boldogságot tudtam elérni és bizony ez segített hozzá a 40 ezer feletti pontszámhoz is nagy részben. Ezt nem könnyű elérni, ha már 140-et elérsz, elég jól csináltál mindent, de itt most tényleg szinte minden bolygót (4 db kivételével) Prosperous-ra megcsináltam, ami ezt eredményezte, meg kifejlesztettem olyan tudományt, ami embertermelő Prosperous bolygókon ad két ékkövet és ahova elküldöm, ott növeli 2%-al a boldogságot. Aztán még e mellé jött a speciális faji bónusz, a 4 küldetés teljesítése után, amit ráraktam olyan bolygóra, ahonnan a legtöbb százalékot hozza és kész.

Azt már korábban említettem, hogy az el nem végzett feladat - 500 pont és egészen addig nem kapunk újat, amíg legalább kettőt, azt a kettőt amit elvállaltunk meg nem csináljunk. Tehát egy nem elég, és nem kapsz utána még egy újabb feladatot, hanem kettő után választhatsz újabb kettőt.

No én úgy érzem ennyi blog méretű iromány után elérkeztem mondandóm végéhez. Ha bármilyen kérdés merülne fel, írjatok, szívesen segítek, amit szerettem volna azt leírtam és majd teszek még fel képeket, ha valami komolyabb eredményt elérek és szeretném megosztani. És persze ti is tegyetek így, ha úgy érzitek jól sikerült egy pálya.

A továbbiakban pedig kellemes játékot mindenkinek! Valószínű erős süllyedésbe kezd a topik innentől kezdve és hetek múlva már egy archeológus is kevés lesz hozzá, hogy előbányássza, de legalább van egy Slipways fórum, ahol ha valaki információkat akar megtudni a játékról, azt magyarul is meg tudja tenni.

:)

180

REWiRED - Kutyus felfedő szétszéledés - 2014-2057 © Minden Jog Fenntartva!
Virtuális valóság és Kecskeklónozó központ - Oculus MegaRift - PS21 - Mozi - 4D - Bajuszpödrés
Médiaajánlat/Borsós Brassói Árak
Rohadt Impresszum!