Nem-nem, ez nagyon régi történet és mindig is így volt lényegében, csak erre felé ilyesmiről nem szokás beszélni meg foglalkozni vele, amíg meg nem basznak érte vkit és kerül be vele a Tényekbe.
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
Oh. Nem tudtuk. Csak pont most vettünk, és szerencsére ismerős aki sajnos pont megszívta szólt pont idejében. Így a szerelővel vetettük. Illetve a klíma-eladó céget kértük hogy súgjanak ki olyan szerelő aki szokott velük dolgozni, vehet, és dolgozik itt mifelénk...
Ennyi. Vagy a klímás mondja mit vegyél, vagy ahol veszed, jó esetben ajánlanak hozzá klímást.
(Buktató mindkettőben lehet.)
Amióta EU-ban vagyunk, szinte tuti, hogy csak engedéllyel lehet beszerelni. (Más kérdés, hogy ezt mifelénk mennyire szokás betartani ugye.)
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
Nem csak az engedéllyel való beszerelés a probléma, hanem az, hogy emlékeim szerint évente kell azt megújítani főnökhaverjacégnél. Anno volt pár éve anyázás róla index fórumon pl.
volt eddig, most majd a tudósaink szépen felboncolnak mindent
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
Hmmm. Barakamon c. aranyos anime sorozatban nem EZ volt a bizonyos tengeri herkentyű amit szolidan kicenzúráztak végig a sorozatban, miközben a főhős kedvenc eledele lett más formában, azaz függő lett tőle? :D
Közben utána néztem az egy tengeri uborka volt, ami akkor csinál furát ha nyomkodják.
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
Az aligator meretekhez nem ertek, nem tudom, hogy mekkora meret mennyire extrem. Amiket en lattam, azok joval kisebbek voltak ennel. Nemzeti parkban meg a varos szelen, reszben emberi szemeten nevelkedettek is :)
Az viszont teljesen normal, hogy ilyen helyeken elofordulnak. Laktam arrafele, ket dolog, amit rogton megtanitanak: merre kell menned, ha evakualnak hurrikan miatt illetve, hogy teljesen mindennapi dolog, hogy aligatorok jonnek szembe es ne aggodj, jobban felnek toled, mint te toluk.
Nekem a méretével nincs bajom, fogtak már ki hazánkban is akkora halakat, hogy ez a kroki is beszarna.
Nekem a mozgása nem tetszett, ahogy áll, a videó róla, meg úgy az egész.
DE közben rákerestem, és tucatnyi forrás megerősíti, meg vannak róla képek más szögből is, szóval mégis csak valódi lesz :3
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
Jah, egy hónapja hallottam erről először talán, elég durva, azt hiszem az első emberi teszt során huszonvalahány hullajelöltből a legtöbbet visszahozták, 3-4 ember halt meg csak.
Kb. csoda kategória. Egyrészt csoda, hogy nincs vele teljesen totális mértékben elárasztva a sajtó, másrészt meg tényleg. Pedig reménykedtem, hogy a rák megoldja a túlnépesedés kérdését... :p
bocsánat de történetesen ilyesmiből írtam a szakdolgozatomat ezért most szerintem talán kivételesen nem mondok nagy hülyeséget amikor hozzászólok.
A lényeg hogy ilyesmivel elég régóta próbálkoznak, a kilencvenes évek elején is volt már kísérlet vele, és nem csak rák ellen: ez gyakorlatilag génterápia. HA működne úgy ahogy azt szeretnénk, át lehetne szelektíven írni az emberi genom egy pici darabját, ami sokezer betegségre jó lenne, és nem csak kezelné de meg is gyógyítaná. Gyakorlatban viszont rohadt bonyolult, és minden probléma amit megoldottak vele kapcsolatban általában szült öt másikat. Ha jól értem (nem biztos, itt szinte semmi adat nincs leírva) ők azzal egyszerűsítik a dolgot hogy nem a DNSbe írnák bele az adatot hanem csak RNSt juttatnának a megfelelő helyre. (Agyonegyszerűsítem: A szervezet gyakorlatilag fehérjékből áll. Ezek tervrajza, a DNS minden sejtmagban benne van. Ennek az éppen érdekes részéből a szervezet csinálni szokott egy skiccet, ez az RNS, kiviszi a sejmagból és a sejt abból leheggeszti a cuccot.) Ebből majd a szervezet megszüli a fehérjét oszt jóvan. Ez azért lehet jó ötlet mert nem kell a DNSbe belebabrálni, ami a problémák egy részét megkerüli, ugyanakkor nem lenne tartós megoldás mert az RNS hamar távozni fog, a belőle készült fehérjék meg szintén. Ha viszont ezekkel sikerül az immunrendszer figyelmét felkelteni, az már hosszú ideig emlékezhet rá hogy mi is az a fehérje(darab) amivel ha találkozik, ellenségre bukkant.
Kérdések:
-a többi génterápiás eljárásnál is durva immunválaszba szokás ütközni, itt mennyire lesz ez veszélyes? (A saját immunrendszere is faszán megöli ám az embert ha túlpörög, és ha immunogéneket injekcióznak valakibe, ez igen könnyen megtörténik, de akkor is összejöhet ha olyasmit amiből immunogének lesznek odabent...)
-a rák gyógyításának egyik* problémája a nagyon sokból hogy a rákos sejtek ugye burjánzanak mint az ááááállat, tehát szaporodnak, közben pedig változnak (az egyik módja a rák kialakulásának hogy az osztódáskor esetlegesen fellépő hibákat kijavító rész sérül, tehát gyorsan mutálnak). Ha sikerülne is immunizálni az egyik variánsra, mi a helyzet a többivel?
-*egy másik hogy a rákos sejtek aránylag kevés dologban különböznek a többitől. Hogyan találjuk meg a támadáspontot? Pl. a prosztatarákot azért tudják aránylag jól gyógyítani mert azok a sejtek markánsan különböznek a többitől a férfi hormon iránti érzékenységükben, és annál fogja nyakon lehet ragadni, de egy generikusabb ráknál neccesebb azt a fehérjét meglelni amire ha harapnak, nem ártanak egészséges sejtnek csak a rákosnak...
Na mindegy most itt nem írnék ennél is nagyobb wall of textet,
TLDR:
Nem megy olyan egyszerűen az, illetve oka van hogy nincs még "csodaszer". De reménykedjünk, van esélye hogy megérjük hogy legyen.
A cikk írói egyébként nincsenek elszállva, maguk is tisztában vannak a nehézségekkel, éppen a kutatás egyik készítőjével hallgattam interjút. A fejlesztésük mindenesetre előrehaladott állapotban van.
A kérdés viszont jogos: mi van ha hirtelen fordulattal tényleg sikerül nekik a rákfajták többségét gyógyítani? Egész konkrétan iparágak mennek tönkre. Úgy érzem egy ilyen eredmény elfogadtatásának lesz némi természet- és jogszabályellenes akadálya...
Nem azzal lesz a gond...
Ez a cucc úgy hangzik mintha külön-külön eljárást kéne gyártani mindenkire, de legalább minden rákvariánsra. Irtó bonyolult lesz és irtó drága. Ha "egy nagy" megoldás lenne, lehetne tömeggyártáson és költséghatékonnyá/egyszerűbbé tételen dolgozni idővel, így necces lesz.
Ha jól értem arra célzol hogy pl. a kemó gyártóknak nem érdeke ez: a kemó is irtó drága mert aránylag keveset gyártanak pl. az aszpirinhez képest, de legalább lehet tömeggyártani, különben százszor ennyi lenne, és igen nehéz lenne összehozni...
Nem csak a gyógyszeriparra gondolok, hanem a kórházakra, otthonokra, vagyis a kapcsolódó szolgáltatásokra, termékekre is.
A személyre szabott génterápia (egyelőre csak becsült) költsége meg rohamosan csökken, kb. olyan ütemet kell elképzelni, mint a számítógépek teljesítményének növekedése. A fejlesztés állandó és egy ilyen találmány még nagyobb nyomást helyezne a költségek csökkentésére. A Human Genome Project még moonshot kategóriájú mérföldkő volt (anyagilag és jelentőségében egyaránt...). Ma már az ezerdolláros nagyságrendben vagyunk.
Végülis tényleg, ha netán meg is lenne a csodamódszer, talán egy évtized is eltelhet, amíg elterjed világszerte. Mindenesetre most, ebben a pillanatban nehéz elképzelni rák nélküli emberiséget.
ehüm... picit otthon vagyok ebben, és sajnos nem aggódok miatta hogy több tíz évig személyre szabott génterápiát lássak európai kórházakban :-(
Nagyon hosszú az út a sikeres kísérlettől a bevált és rendszeresen alkalmazott eljárásig.
Azt már hagyjuk is hogy mi meg hát nem Manhattanben élünk... vannak ilyesmik, hogy pl. 2016 fele elmúlt, és most kezdjük csak digitálisra cserélni a papírcetli receptjeinket (hogy ebből mekkora káosz lesz amúgy az első legalább fél de akár másfél évben O.o ). És ez a gyógyszerellátás, ami a magyar egészségügy egyik legjobban működő része :-)
Ebbe már nem mennék bele mert ez Dr. Balogh barátom területe, én hatökör vagyok számítógépes molekulatervezéshez, míg ő lassan nemzetközileg is tekintély (a ljubljanai és a bécsi egyetemen legalábbis nagyon örültek amikor eljött hozzájuk osztani az észt).
Cserébe ha nem vállalna be még két munkakört nem fizetnének neki annyit a Sotén hogy kifizesse a rezsit :-P
Nokedli írta: Cserébe ha nem vállalna be még két munkakört nem fizetnének neki annyit a Sotén hogy kifizesse a rezsit :-P
Yeah, welcome to magyar egészségügy: dolgozd halálra magad, és akkor se kapsz annyit, mint ha elmennél magánba, vagy neadjisten eggyel nyugatabbra, és csak normális munkát tennél le az asztalra.
A high-tech egészségügy azért Ámerikában sem elérhető mindenkinek, sőt. Vagy mittomén mennyit segített az Obamacare, de előtte kitekert volt az Egyesült Államokbeli biztosítási rendszer, aminek az eredménye százszorosan (for real) felfújt árak és a kevésbé drágán biztosítottaknak elérhetetlen szolgáltatások voltak.
Egyes kutatások mindenesetre erőteljesen összpontosítanak a személyes kórtörténetre és génképre szabott (gén)terápiák kidolgozására, és sok pénzt fektetnek ebbe. Amennyire én követem a híreket, ebben látják az orvoslás forradalmasításának lehetőségét - és nem nehéz belátni, hogy miért.
Nem-nem, ez nagyon régi történet és mindig is így volt lényegében, csak erre felé ilyesmiről nem szokás beszélni meg foglalkozni vele, amíg meg nem basznak érte vkit és kerül be vele a Tényekbe.
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
Oh. Nem tudtuk. Csak pont most vettünk, és szerencsére ismerős aki sajnos pont megszívta szólt pont idejében. Így a szerelővel vetettük. Illetve a klíma-eladó céget kértük hogy súgjanak ki olyan szerelő aki szokott velük dolgozni, vehet, és dolgozik itt mifelénk...
Ennyi. Vagy a klímás mondja mit vegyél, vagy ahol veszed, jó esetben ajánlanak hozzá klímást.
(Buktató mindkettőben lehet.)
Amióta EU-ban vagyunk, szinte tuti, hogy csak engedéllyel lehet beszerelni. (Más kérdés, hogy ezt mifelénk mennyire szokás betartani ugye.)
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
Nem csak az engedéllyel való beszerelés a probléma, hanem az, hogy emlékeim szerint évente kell azt megújítani főnökhaverjacégnél. Anno volt pár éve anyázás róla index fórumon pl.
woww. tiszta sci-fi, ot es fel millio eve elszigetelt barlang, tele elettel!
http://www.mnn.com/earth-matters/animals/blogs/55-million-year-old-alien-world-hiding-under-romania
"okey-dokey!"
volt eddig, most majd a tudósaink szépen felboncolnak mindent
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
Na végre szűzlányok, here i come!
rwurl=http://i.imgur.com/DMrVL7d.jpg
Geoducks. Miafasz. :D
http://imgur.com/gallery/q7lNn
Hmmm. Barakamon c. aranyos anime sorozatban nem EZ volt a bizonyos tengeri herkentyű amit szolidan kicenzúráztak végig a sorozatban, miközben a főhős kedvenc eledele lett más formában, azaz függő lett tőle? :D
Közben utána néztem az egy tengeri uborka volt, ami akkor csinál furát ha nyomkodják.
phfejjh
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
rwurl=https://cdn.streamable.com/video/mp4-mobile/lhh1.mp4
Fake?
Szédült Simon mondta a cukrásznak a vásáron:
Ide a sütikkel, vagy átkúrom a fejed a palánkon.
When people get too chummy with me I like to call them by the wrong name to let them know I don't really care about them. - Ron Swanson
Garantáltan.
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
:(
Szédült Simon mondta a cukrásznak a vásáron:
Ide a sütikkel, vagy átkúrom a fejed a palánkon.
When people get too chummy with me I like to call them by the wrong name to let them know I don't really care about them. - Ron Swanson
tessék egy kis kárpótlás
meg régi is
rwurl=http://imgur.com/gallery/hX1xY
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
Az aligator meretekhez nem ertek, nem tudom, hogy mekkora meret mennyire extrem. Amiket en lattam, azok joval kisebbek voltak ennel. Nemzeti parkban meg a varos szelen, reszben emberi szemeten nevelkedettek is :)
Az viszont teljesen normal, hogy ilyen helyeken elofordulnak. Laktam arrafele, ket dolog, amit rogton megtanitanak: merre kell menned, ha evakualnak hurrikan miatt illetve, hogy teljesen mindennapi dolog, hogy aligatorok jonnek szembe es ne aggodj, jobban felnek toled, mint te toluk.
Regen minden jobb volt.
Nekem a méretével nincs bajom, fogtak már ki hazánkban is akkora halakat, hogy ez a kroki is beszarna.
Nekem a mozgása nem tetszett, ahogy áll, a videó róla, meg úgy az egész.
DE közben rákerestem, és tucatnyi forrás megerősíti, meg vannak róla képek más szögből is, szóval mégis csak valódi lesz :3
“The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it.” - G.B. Shaw
A guy trained a machine to "watch" Blade Runner. Then things got seriously sci-fi.
rwurl=https://www.youtube.com/watch?v=yjFDNWB5iCc
Cikknél a teljes film is megtekinthető, meg egy side by side összehasonlító videó az A Scanner darkly-ból is.
rwurl=http://i.imgur.com/TDHSkFk.png
http://i.imgur.com/c3o3V59.jpg
http://geon.github.io/programming/2016/03/03/dsxyliea
"Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect immortal machine?" - Shodan
http://index.hu/tudomany/egeszseg/2016/06/03/az_univerzalis_rakszerum_kapujaban_vagyunk/
Nem ez a nanemá', hanem majd az lesz, amikor 'véletlenül' még évtizedekig valahogy nem vezetik be és engedélyezik.
Szédült Simon mondta a cukrásznak a vásáron:
Ide a sütikkel, vagy átkúrom a fejed a palánkon.
When people get too chummy with me I like to call them by the wrong name to let them know I don't really care about them. - Ron Swanson
Jah, egy hónapja hallottam erről először talán, elég durva, azt hiszem az első emberi teszt során huszonvalahány hullajelöltből a legtöbbet visszahozták, 3-4 ember halt meg csak.
Kb. csoda kategória. Egyrészt csoda, hogy nincs vele teljesen totális mértékben elárasztva a sajtó, másrészt meg tényleg. Pedig reménykedtem, hogy a rák megoldja a túlnépesedés kérdését... :p
bocsánat de történetesen ilyesmiből írtam a szakdolgozatomat ezért most szerintem talán kivételesen nem mondok nagy hülyeséget amikor hozzászólok.
A lényeg hogy ilyesmivel elég régóta próbálkoznak, a kilencvenes évek elején is volt már kísérlet vele, és nem csak rák ellen: ez gyakorlatilag génterápia. HA működne úgy ahogy azt szeretnénk, át lehetne szelektíven írni az emberi genom egy pici darabját, ami sokezer betegségre jó lenne, és nem csak kezelné de meg is gyógyítaná. Gyakorlatban viszont rohadt bonyolult, és minden probléma amit megoldottak vele kapcsolatban általában szült öt másikat. Ha jól értem (nem biztos, itt szinte semmi adat nincs leírva) ők azzal egyszerűsítik a dolgot hogy nem a DNSbe írnák bele az adatot hanem csak RNSt juttatnának a megfelelő helyre. (Agyonegyszerűsítem: A szervezet gyakorlatilag fehérjékből áll. Ezek tervrajza, a DNS minden sejtmagban benne van. Ennek az éppen érdekes részéből a szervezet csinálni szokott egy skiccet, ez az RNS, kiviszi a sejmagból és a sejt abból leheggeszti a cuccot.) Ebből majd a szervezet megszüli a fehérjét oszt jóvan. Ez azért lehet jó ötlet mert nem kell a DNSbe belebabrálni, ami a problémák egy részét megkerüli, ugyanakkor nem lenne tartós megoldás mert az RNS hamar távozni fog, a belőle készült fehérjék meg szintén. Ha viszont ezekkel sikerül az immunrendszer figyelmét felkelteni, az már hosszú ideig emlékezhet rá hogy mi is az a fehérje(darab) amivel ha találkozik, ellenségre bukkant.
Kérdések:
-a többi génterápiás eljárásnál is durva immunválaszba szokás ütközni, itt mennyire lesz ez veszélyes? (A saját immunrendszere is faszán megöli ám az embert ha túlpörög, és ha immunogéneket injekcióznak valakibe, ez igen könnyen megtörténik, de akkor is összejöhet ha olyasmit amiből immunogének lesznek odabent...)
-a rák gyógyításának egyik* problémája a nagyon sokból hogy a rákos sejtek ugye burjánzanak mint az ááááállat, tehát szaporodnak, közben pedig változnak (az egyik módja a rák kialakulásának hogy az osztódáskor esetlegesen fellépő hibákat kijavító rész sérül, tehát gyorsan mutálnak). Ha sikerülne is immunizálni az egyik variánsra, mi a helyzet a többivel?
-*egy másik hogy a rákos sejtek aránylag kevés dologban különböznek a többitől. Hogyan találjuk meg a támadáspontot? Pl. a prosztatarákot azért tudják aránylag jól gyógyítani mert azok a sejtek markánsan különböznek a többitől a férfi hormon iránti érzékenységükben, és annál fogja nyakon lehet ragadni, de egy generikusabb ráknál neccesebb azt a fehérjét meglelni amire ha harapnak, nem ártanak egészséges sejtnek csak a rákosnak...
Na mindegy most itt nem írnék ennél is nagyobb wall of textet,
TLDR:
Nem megy olyan egyszerűen az, illetve oka van hogy nincs még "csodaszer". De reménykedjünk, van esélye hogy megérjük hogy legyen.
A cikk írói egyébként nincsenek elszállva, maguk is tisztában vannak a nehézségekkel, éppen a kutatás egyik készítőjével hallgattam interjút. A fejlesztésük mindenesetre előrehaladott állapotban van.
A kérdés viszont jogos: mi van ha hirtelen fordulattal tényleg sikerül nekik a rákfajták többségét gyógyítani? Egész konkrétan iparágak mennek tönkre. Úgy érzem egy ilyen eredmény elfogadtatásának lesz némi természet- és jogszabályellenes akadálya...
Nem azzal lesz a gond...
Ez a cucc úgy hangzik mintha külön-külön eljárást kéne gyártani mindenkire, de legalább minden rákvariánsra. Irtó bonyolult lesz és irtó drága. Ha "egy nagy" megoldás lenne, lehetne tömeggyártáson és költséghatékonnyá/egyszerűbbé tételen dolgozni idővel, így necces lesz.
Ha jól értem arra célzol hogy pl. a kemó gyártóknak nem érdeke ez: a kemó is irtó drága mert aránylag keveset gyártanak pl. az aszpirinhez képest, de legalább lehet tömeggyártani, különben százszor ennyi lenne, és igen nehéz lenne összehozni...
Nem csak a gyógyszeriparra gondolok, hanem a kórházakra, otthonokra, vagyis a kapcsolódó szolgáltatásokra, termékekre is.
A személyre szabott génterápia (egyelőre csak becsült) költsége meg rohamosan csökken, kb. olyan ütemet kell elképzelni, mint a számítógépek teljesítményének növekedése. A fejlesztés állandó és egy ilyen találmány még nagyobb nyomást helyezne a költségek csökkentésére. A Human Genome Project még moonshot kategóriájú mérföldkő volt (anyagilag és jelentőségében egyaránt...). Ma már az ezerdolláros nagyságrendben vagyunk.
Végülis tényleg, ha netán meg is lenne a csodamódszer, talán egy évtized is eltelhet, amíg elterjed világszerte. Mindenesetre most, ebben a pillanatban nehéz elképzelni rák nélküli emberiséget.
ehüm... picit otthon vagyok ebben, és sajnos nem aggódok miatta hogy több tíz évig személyre szabott génterápiát lássak európai kórházakban :-(
Nagyon hosszú az út a sikeres kísérlettől a bevált és rendszeresen alkalmazott eljárásig.
Azt már hagyjuk is hogy mi meg hát nem Manhattanben élünk... vannak ilyesmik, hogy pl. 2016 fele elmúlt, és most kezdjük csak digitálisra cserélni a papírcetli receptjeinket (hogy ebből mekkora káosz lesz amúgy az első legalább fél de akár másfél évben O.o ). És ez a gyógyszerellátás, ami a magyar egészségügy egyik legjobban működő része :-)
a megoldás mindenre: Folding@home :)
Everyone wants to shine like a diamond, but no one want to get cut
Ebbe már nem mennék bele mert ez Dr. Balogh barátom területe, én hatökör vagyok számítógépes molekulatervezéshez, míg ő lassan nemzetközileg is tekintély (a ljubljanai és a bécsi egyetemen legalábbis nagyon örültek amikor eljött hozzájuk osztani az észt).
Cserébe ha nem vállalna be még két munkakört nem fizetnének neki annyit a Sotén hogy kifizesse a rezsit :-P
Yeah, welcome to magyar egészségügy: dolgozd halálra magad, és akkor se kapsz annyit, mint ha elmennél magánba, vagy neadjisten eggyel nyugatabbra, és csak normális munkát tennél le az asztalra.
A high-tech egészségügy azért Ámerikában sem elérhető mindenkinek, sőt. Vagy mittomén mennyit segített az Obamacare, de előtte kitekert volt az Egyesült Államokbeli biztosítási rendszer, aminek az eredménye százszorosan (for real) felfújt árak és a kevésbé drágán biztosítottaknak elérhetetlen szolgáltatások voltak.
Egyes kutatások mindenesetre erőteljesen összpontosítanak a személyes kórtörténetre és génképre szabott (gén)terápiák kidolgozására, és sok pénzt fektetnek ebbe. Amennyire én követem a híreket, ebben látják az orvoslás forradalmasításának lehetőségét - és nem nehéz belátni, hogy miért.