Fire Emblem - Three Houses - Yuzu (Nintendo Switch Emulator)
Ehhez a sorozathoz még nem volt szerencsém korábban, mivel csak konzolokon létezik. Ezt is csak egy emulátor segítségével tudtam megnézni. Aki nem ismerné, ez egy körökre osztott taktikai RPG, kicsit anime stílusban.
Sztori
Adva vagyon egy középkori fantazi világ, ahol jelenleg 3 nagyhatalom létezik (Three houses), és többé-kevésbé béke van. A leendő uralkodók, nemesek és tehetséges emberkék az Officer Academy-ba járnak, hogy felkészüljenek a vezetésre. Ez az év abból a szempontból is különleges, hogy mindhárom nagyhatalom jövendő vezetője is itt van. Az osztályok is eszerint léteznek, nem az életkor számít, hanem hogy melyik birodalomból érkezett az adott diák.
Az akadémia az állami vallás fő kolostorában van, szóval itt él az Archbishop is, aki egyébként rögtön gyanússá válik, mert már az intro videóban durván lemészárol egy Nemesis nevű valakit egy harcmezőn. A neve Lady Rhea, és nagyon fiatalnak látszik, annak ellenére, hogy az említett hirig elég rég történt
ShowHide spoiler #
(1000 éve)
. A biztonságra a vallás lovagrendje ügyel elsősorban, de van néhány bérbarát is (zsoldosok).
Ide csöppen be karakterünk, aki egy zsoldoscsapat kapitányának a fia/lánya (amelyiket választod). Rögtön azzal kezd a játék, hogy társalgunk egy fiatal, elf-szerű lánnyal, aki egy trónon gubbaszt, és csak a fejünkben létezik. Mielőtt még jobban megismerkedhetnénk az elmebajunkkal, megjelenik 3 diák az akadémiáról, és azonnali segítséget kérnek a zsoldosoktól, merthogy rablók üldözik őket. Az elkövetkező csata végén karakterünk saját testével védi az egyik diákot, és meghal. Ekkor lép közbe a bennünk lakozó lányka, és megállítja az időt. Majd elmondja, hogy ez így nem oké, mert akkor ő is meghal, és azt mégse kéne. Szóval inkább visszaforgatja az időt, és leszel szíves más megoldást találni. Ez meg is történik, és így a karakterünk már felkészülten fogadja a támadást. Ebből persze senki nem vesz észre semmit.
A csata végén kiderül, hogy a 3 diák a 3 nagy ház leendő uralkodói. Rögtön meg is próbál mindenki megszerezni magának. Közben befutnak a lovagok is, az egyikük régi jó barátként üdvözli apánkat. Mint kiderül, apánk apródja volt 30 éve. Együtt elkísérjük a diákokat a kolostorba, ahol apánk rögtön bevállalja, hogy megint a lovagok kapitánya lesz. Merthogy régebben itt élt ő is. Hogy még több meglepetés legyen, Lady Rhea ragaszkodik hozzá, hogy mi pedig vállaljunk professzori munkát, és ránk bízza az egyik ház okítását. Ez kb. mindenkit meglep.
Itt van lehetőség mindenkivel beszélni, aztán kiválaszthatjuk, hogy melyik házat vállaljuk.
Játékmenet
Alapvetően két nagy része van a játéknak. Az egyik az akadémián/kolostorban mászkálás, beszélgetés, események kezelése, a másik meg a harcolászás. A kolostor egy naptár alapján működik, 1 hónapra előre meg van adva, hogy az adott napokon mi történik. Pl. általában hétfőn van a fő tanítás, vasárnap mi választhatunk, hogy mit csinálunk. Nézzük először a tanítást.
Minden házban 8 diák van, a jövendő uralkodót is beleértve. Mindenkinek van egy csomó képessége és képzettsége. A képességek szintlépéskor nőnek 1 ponttal, minimum 2, maximum 9. 9-et nőni még nem láttam, 7 volt a csúcs egyszer. Már az 5-nek is örülni kell. Abban sem vagyok biztos, hogy a releváns képességek nagyobb eséllyel nőnek, tehát ha mondjuk harcos karakter vagy, ugyanúgy nőhet a mágiákkal kapcsolatos képesség. Ami egyébként nem rossz, mert bárkiből lehet bármilyen karaktert faragni, ugyanis mindenkinek ugyanazok a képzettségei vannak, a különbség csak az, hogy mennyire van hozzájuk affinitásuk. Mindenkinek van 2-4 pozitív és 2-4 negatív affinitása. A képzettségek elég egyszerűek, ilyenekre kell gondolni, hogy Kard, Lándzsa, Íj, Hit, Nehéz Páncél, Lovaglás. A szinteket betűk jelölik, az E a legrosszabb, valószínű S a legjobb. A bonyolítás miatt még van egy közbenső szint is, szóval E után nem a D jön, hanem E+. A legtöbb karakternek van továbbá egy titkos tudás képzettsége, ami azt jelenti, hogy ha eleget foglalkozunk vele, akkor pozitív affinitása lesz hozzá.
A mi tanári tevékenységünk leginkább abból áll, hogy meghatározzuk, melyik tanuló mire koncentráljon a fenti képzettségek közül. Alapvetően persze azokra érdemes koncentrálni, amire affinitás van, mert azok gyorsabban fejlődnek. Ugyanakkor észben kell tartani a jövőt is, mert pusztán ezekkel nem lesznek meg az elvárások a komolyabb specializációkhoz. Pl. ha a karakter jó kardvívó, de elhanyagolja az íjászatot, akkor sosem lesz belőle Orgyilkos (ami alapból nem tűnik hátránynak, de meglehetősen hasznos a harctéren). A lovaglás is szinte mindenkinek kell, mert nagyon sok végjáték specializáció lovat használ. Szóval nagyon meg kell tervezni előre, hogy kiből mi lesz, és aszerint alakítani nekik a tantervet.
Ha már a specializációknál tartunk: ezek is szintekre vannak osztva, Kezdő, Közepes, Haladó és Mester szintű specializációk léteznek. Van még egy speciális kategória is, azt hiszem az karakterre szabott, de ott még csak kérdőjelek vannak, nem tudom mivé válhatnak a karakterek. Minden specializációnál meg van határozva, hogy hányadik szinten lehet próbálkozni vele, melyik képzettség kell hozzá és milyen szinten, illetve hogy milyen token kell hozzá. A tokeneket alapból elég könnyű szerezni (bemégy a boltba), de például a Dark tokent csak egy durva ellenféltől lehet zsákmányolni. A játék arra is ad lehetőséget, hogy azelőtt megpróbáljuk a vizsgát, hogy meglenne a biztos tudás. Pl. Sword A kell, de neked csak Sword B van. Ilyenkor látod, hogy hány százalék esélyed van a sikerre. Ez egyébként nem egészen random, a mentett állás tartalmazza a következő "dobásaid" is. Erre úgy jöttem rá, hogy 68% volt egy vizsgára, de nem sikerült. Visszatöltöttem, akkor se sikerült. Ekkor kíváncsiságból még vagy 8x visszatöltöttem, egyszer sem sikerült.
A specializáció a képességekre ad bónuszt, illetve ad új passzív képzettégeket. A legjobbat persze akkor, ha kitanuljuk a szakmát (sokat használjuk). Egy karakternek akárhány specializációja lehet, de egyszerre csak egy lehet aktív. Harc előtt lehet cserélni. Ez a fent említett passzív képzettségek miatt fontos, mert azok hasznosak lehetnek más szakmánál is.
A tanításnak van még néhány egyéb módja, pl. lehet személyesen oktatni, vagy csoportos foglalkozásokon részt venni. A diákok szintén sokat tanulnak gyakorlatból, a harctéren. Magunkat is fejleszteni kell, több okból is. Az alap ugye, hogy erősebbek legyünk, de az, hogy mennyire tudunk oktatni másokat, a saját képességeinktől is függ. Szintén fontos, hogy így tudunk átcsábítani diákokat a saját osztályunkba más házakból. Ha azt látják, hogy nagyon pengék vagyunk abban, amit számukra fontos, simán átjönnek hozzánk, és ezáltal új karaktereket kapunk.
A kolostor
Vasárnap lehet választani, hogy mit csinálunk. Ilyenkor lehet extra harcokat vállalni, pihenni, tanulni, vizsgázni, de most a felfedezés lehetőségről írok. Ilyenkor lehet mászkálni a kolostorban és mindenfélét művelni. Ez a legjobb időszak a tanári képzettségünk növelésére, sok kisebb-nagyobb feladat vár ránk, ami növeli a renoménkat. Lehet pl. kertészkedni, ami abból áll, hogy megmondjuk mit ültetünk, milyen tápszert használunk és kész is. Legközelebb már vár minket az eredmény. Így egyrészt a konyhában használható zöldségeket lehet szerezni, illetve ajándéknak való virágokat. Néha egy-egy képességnövelő növény is előkerül.
Lehet pecázni is, ami egy egyszerű kis minijáték. Itt is a konyhába való nyersanyagokra lehet szert tenni, illetve eladható halakra (pl Aranyhal, de van Ezüst és Platina is). Bizonyos napokon tripla fogás van, ilyenkor érdemes pecázni, mert sok renomét ér.
A kolostorban sokfelé találni tárgyakat. Ezek egy része renomét ad (könyvek), más része használati tárgy, illetve vannak az emberek által elvesztett tárgyak. Minden fontosabb karakterrel beszélhetünk, sok hasznos infót lehet így megtudni. Ez jó alkalom arra is, hogy a diákok lelkesedését növeljük (a tanulásnál fontos), illetve hogy a kapcsolatokat ápoljuk. Pl. lehet közös ebédet tartani, teázni, ajándékozni, stb. A jó kapcsolatok fontosak, mert így növekszik a Support szint, ami azt jelenti, hogy harcban ha egymás mellett állnak, sok bónuszt kapnak. Nem mellékesen a Support szint növekedésekor kapunk egy kis jelenetet a karakterek interakcióiról, ami nagyon érdekes belátást ad a karakterek háttérsztorijába, jellemébe.
Van a kolostorban továbbá piac is, ahol vehetünk/eladhatunk fegyvereket/tárgyakat. Itt szerezhetünk új zsoldosokat is (speciális akciót tudnak harc közben végrehajtani), illetve egy idő után már a kovács is elérhető. Ő tudja javítani és felturbózni a fegyvereket.
A kolostor meglehetősen nagy, de a játék megkönnyíti a közlekedést. A térképen látszik, hogy ki hol van, és odateleportálhatunk a közelébe.
Harc
A harc klasszikus, négyzetrácsos alapú, körökre osztott, erősen taktikai stílusú. A legtöbbször a harc előtt már látjuk az ellenséget és az elhelyezkedését, így kitalálhatjuk, hogy kit hozunk a csatába és hogy mi legyen az alap felállás. Harcban nagy szerepet kap a taktika. Látjuk, hogy az ellenfél kit tervez támadni, meddig tud eljutni, stb. Látjuk előre a sebzéseket is, tudunk számolni vele. A egyetlen szerepe a véletlennek, hogy sikerül-e a támadás, de ezt a százalékot is látjuk.
Minden fegyvernek és varázslatnak meghatározott hatótávja van. Általában a harc úgy néz ki, hogy odamegyünk valakihez, és ütünk. Az ellenfél automatikusan visszaüt (ha még él, és teheti). Lovas vagy repülő karakterknél ezután még lehetőség van mozogni is, ha nem használtuk el az összes mozgást. A fegyvereknek van élettartama, minden ütés 1 ponttal csökkenti. Vannak speciális támadások is, amik több élettartamot használnak a fegyverből, cserébe valami hasznos hatásért. A varázslatoknál csak annyi a korlátozás, hogy hányszor lehet egy csatában használni.
A taktika abból áll, hogy folyamatosan mérlegelni kell, hogy kivel pontosan hova mozogjunk, kit támadjunk. Számolgatjuk a sebzéseket, figyelünk a fegyverek élettartamára. Figyelembe vesszük, hogy kit kivel szeretnénk összebarátkoztatni, illetve, ki kivel tud jól összedolgozni. Figyelni kell továbbá a csata céljaira, illetve magára a csatatérre. Előfordul például, hogy meg tudjuk ölni a fő célpontot, és megnyerjük a csatát, de így nem jut időnk a két kincsesláda kinyitására. Máskor meg meghatározott mennyiségű körünk van csak győzni.
Az alap harcrendszer faék egyszerűségű, de a sok kis adalék nagyon jó taktikai mélységet ad neki, nagyon eltalálták. Kiemelném, hogy ha a klasszikus opciót választottad a kezdésnél, akkor a gyakorló harcok kivételével a karaktereid meg tudnak halni a csatában. Itt jön be a szerepe a bennünk lakó lánynak - vissza tudod tekerni az időt néhányszor, hogy újragondold a taktikát.
Összességében nagyon jó kis játék. Rég volt olyan, hogy egy sok szereplős játéknak ennyire sikerült felkeltenie az érdeklődésemet a karakterek iránt. Itt nem a harci bónuszok miatt foglalkozom a jó kapcsolatok kialakításán, hanem mert érdekel, hogy mi volt/lesz velük. Az angol színészek jól hozzák a karakterek jellemeit. A sztori is érdekes, fordulatos, már volt jópár meglepetés (meg pár kitalálható dolog is). Ügyesen adagolják az információt a karakterek múltjáról, jelleméről.
Ez a játék szerintem nagyon jó példa arra, hogy hogyan lehet egyszerű design-nal érdekes játékos készíteni. Nincs benne semmi rendkívüli, de mégis nagyon jó.
huhh... a steam szerint 99 orat toltam az elso vegigjatszasba. azert ugy erzem megerte az arat. nehezen sikerult belerazodnom -ahogy az elsobe is- ez az ugribugri valahogy nem az en stilusom, de ha elkapod a ritmust akkor megy annyira, hogy eleg legyen. baromi szorakoztato, szerintem az idom nagyreszet malackazos vilagfelfedezesre forditottam, merthogy a mellek kuldik felet sem csinaltam meg -plane a parkour challengeket- amelyiket viszont igen azt elveztem, mint pl a postasos sztorikat.
az elsohoz kepest elegge atfaragtak a rendszert, ami az elejen piszok idegesito:
veges stamina a maszashoz, a sotetben meg veges idod van, mert fertozottkent meghalsz (atvaltozol zombiveva) - mikozben minden arrol szol, hogy massza' falakat meg eszaka csinajja kuldiket. az atvaltozas (sotetseg)ellenszere valami gomba, amibol aztan lehet csinalni sokkal hatekonyabb inhalator cucclit, meg ahogy szinteket lepsz a szuper zombi drogtol no az immunitasod a sotetre -de amitol agyf@szt kaptam, hogy kesobb kapsz egy UV lampat amivel szetkergetheted a zombojakat, de nincs lehetoseged a lampat magad fele forditani ha mar nalad van, hogy ne valtozz at.:D
a sracok sztem kicsit tultoltak a dramatizalast a sztoriban, mindig mindenki meghal, allando donteshelyzetek ele allitanak es olyankor valaki mindig rafarag akit mar mar megkedveltel. ha masert nem mar azert erdemes a sztorilajnt vegig pruntyogni, hogy nezegethesd Rosario Dawson sok poligonbol szepre csinalt es abszolut felismerheto pofikajat es hallhatod a cuki hangjat - bar a karakter akit megszemelyesit, neha mar annyira tultolja, hogy a foszereplo hejeben en a falba tudtam volna verni a fejecskejet.
a lenyeg a lenyeg a sztori elcsepelt klise karakterek es klise zombiapikalipszis sztorik halmaza, nem tul felemelo- B muvi kategoria.
a kraftinghoz eppen most jott egy patch/dlc/whatever szal tudsz vegre fegyvereket szetszedni es csinalni is, bar a schematicok eleg nehezen osszeszedhetoek.
amugy is a jatek onnantol valik konnyuve amikor megszerzed az elso illyadat, de ha a ket frakcio kozul a katonasokat valasztod megkapod a sorozatlovo crossbowt ami meg uberelhetetlen - mert meg szintet is lep veled a fegyver. ha raadasul lovoldozos kaszt szerinti cuccokban jarkalsz (van tank, hiler, kozelharci meg a range) akkor olyan nagyot sebzel vele, hogy a volatileket is leszeded ket fejlovessel es a bossharcokat is megoldod ugyanennyibol kb.
apropo bossharc -a sztori vegi bossharctol szokas szerint agyf@szt kaptam -egyszeruen ki nem allhatom azt a fantaziatlan megoldast hogy ugyanazt a karaktert haromszor haromfele modon kell zerora redukalni - mee valahogy miutan legyozted "igy" -feltamad es lekell irtanod "ugy" ...
jah meg annyit, hogy a game iszonyat eszi a savszelt (pedig en kizarolag szoloban jaccottam), alt tabolast birja, de meg a netbrowserek is tudobetegkent nyuszitenek ha hasznalni akarod oket.:D
az első rész zseniális, főleg a kontroll, a "parkour"-ban pont az volt a jó, hogy nem kellett hozzá semmit csinálni, "magától" csinálta, de mégis mi irányítottuk. a legtöbb hasonló játéknál mindig az az érzésem hogy nem is én irányítom...
meg a pálya is marha jó benne, szinte mindenhová be lehetett menni stb... nagyon jó a game enginjük.
15 dolcsi a far cry 6, úgyhogy megvettem. marha szép a grafika. és a gef1660 kártyámon 60fps-el fut full 4k-ban, valami upscale-t bekapcsoltam, mert amúgy csak 1440p-ben bírta. grafikai beállítások közepesnél magasabban vannak, de így is marha szép.
viszont néha a menüben 2 fps-re esik le, mert kevés a videó memória :) optionsban írja a mem foglaltságot... és nem találok olyan opciót hogy kisebb textúra felbontás legyen... olyan van hogy "texture filtering" és ott írja hogy ettől függ a textúra felbontás is, de nem látom, hogy hatása lenne.
mindenesetre elég durva hogy egy ilyen régi videókártyán ilyen felbontással 60fps... az 55 colos tévémen ez marha látványos :)
ja, a másik, hogy bár marha szép, de nem értem miért kell erőltetni ezt a túlszaturált grafikát, ami ps játékokban lett divat... a far cry esetén én inkább a fotoreált szeretném. persze visszavehetem a szaturációt a tévén, de az nem ugyanaz mintha eleve úgy csinálták volna...
na meg a karakterek. a mai világban, ahol metahumán rendszer van és hasonlók, ez már elég kevés ahogy kinéznek az arcok. persze engem nem zavar, csak kicsit ciki azért nekik...
fúbakter ez a far cry 6... teljesen értelmezhetetlen a gameplay.
-folyton eltalálnak, de nem halok meg. az energia se nagyon csökken. aztán egyszer csak, ki tudja miért, meghalok.
-a leggyengébb ellenfélbe ötszáz tárat bele kell lőni hogy megdögöljön (legkönnyebb fokozat).
-konkrétan nem lehet látni az ellenfeleket. a fejlesztők is érezték, hogy baj van, ezért külön accesibiliti menü van ahol körvonalat lehet bekapcsolni. nagyszerű, de csak este látszik, nappal alig...
-napszak váltás van, nem lehet aludni, sehogy se lehet skippelni az éjszakát. szóval a játék 2/3-a sötétben folyik, mert alkonyatkor meg hajnalban is sötét van...
-tökmindegy milyen puskával lősz, ugyanúgy nem hat :)
-egyes ellenfelek ötszáz fejlövéstől se halnak meg...
-még az elején vagyok, szóval biztos lehet fejleszteni a fegyvereket, de ez akkor is gáz.
-az egész túlbonyolított, mindenhol ikonok, jelzések, folyton valaki felhív, nincs nyugalom...
-2 méterről leesek, meghalok.
-sorozatosan rosszul írják le hogy a küldetésben mit kell csinálni. robbants fel 5 sárga tartályt. megvan, de nem történik semmi. ja, ott van még két repülő, azokat is fel kell robbantani...
-stb stb stb :)
na párszor tíz óra játék után farcry6: végülis sétaszimulátornak jó. hatalmas a terület, város is van, ami eddig nem volt a farcry játékokban. persze csak zárt házak, nem lehet bemenni szinte sehova, szóval ne várjuk azt a szintet mint egy dying light-ban...
néhol egész hangulatos, bár a farcry játékokra jellemző totális "mesterséges" környezet hamar unalmassá válik. meg a grafika is. persze játékfejlesztő szempontból tanulságos, ahogy megoldják a falakat, épületeket stb. (mixmapok, decalok ezerrel, szóval nem az egyre divatosabb totális textúra és geometria streaming meg "nanite"-ok).
a természet is egész jó néhol, meg viszonylag változatos, nem csak egyféle táj van. 15 dolcsit végülis megért, még elleszek vele jópár órát :)
Engem amúgy tökre érdekelne, ha tolnál ilyen kis elemzéseket / technikai érdekességeket az eninge-ekről, amilyen game-t éppen nyomsz.
Meg ha olyanokat el tudnál magyarázni például emberi nyelven, hogy ez az újfajta shader futószalag, amit most a next-gen konzolok kapcsán is nagyon nyomtak, a mesh shader / primitive shader például miben jobb, mint az előző és mit csinál pontosan? :D
Meg ilyen kérdéseim lennének még, ha tényleg magyarul valamennyire érthetően el tudnád ezeket mesélni.
de minek? vége a trükközéseknek. mehet erőből az ötszáz csilliárd poly meg a végtelen textúra. nem lesz itt már semmiféle okosság. a mobilok miatt még pár évig el lehet lenni ezekkel, aztán ott is jön a nanite és társai. :)
na persze önmagában a nanite is egy érdekes tech megoldás, de ott már nincs művészeti vagy vizuális vonzata. egyszerűen technikai okossággal nyomják ki a brutál sok polyt...
mostanában minden erre megy ki, azért, hogy csökkenjenek a fejlesztési költségek, és a játékfejlesztőknek ne kelljen érteni semmit a tech részéhez, hanem bármit meg tudnak jeleníteni szinte nulla tech ismerettel. már jópár éve nyafog minden grafikus ezért, és le is nézik azt, aki érti a tech oldalát...
számomra ezzel elveszik a játékfejlesztés érdekessége és izgalmassága... :(
de az user meg örül, minden fotóreál lesz, hiszen arra vágyik mindenki. a cartoont is poszt effektekkel meg majd AI-val érik el... (amit persze a régi cartoon grafikákkal tanítottak hahaha).
az ilyen mesh shaderek meg hasonlók meg arra lesznek jók, hogy a grafika magában a játékban generálódjon le realtime. mert ma ha mondjuk akarsz csinálni valami procedural grafikát, akkor a 3d szoftverben legenerálod (mondjuk generálsz 50 féle házat), és a végeredmény megy az enginbe. persze a pixel és vertex shaderek régóta tudnak ennél sokkal többet, de a jövőben ez még jobb lehet. pl. egy város magában a játékban realtime generálódik le, romos épületeket a shader generálja, rá a növényeket stb stb stb...
ügyebár régen ha azt akartuk, hogy egy fa lengedezzen a szélben, meg kellett animálni a 3d programban. aztán ezt megoldotta a vertex shader (pár sor). vagy mondjuk hogy az objektek tetején hó legyen, azt meg kellett rajzolnia a grafikusnak. régóta nem kell, hiszen a pixel shaderben ez 1-2 sor... (szó szerint).
az a baj ezzel az egésszel, hogy bár tényleg marhára felgyorsítják a tartalom gyártást, de egyre inkább mesterséges érzete lesz mindennek, akkor is, ha tényleg brutálisan felturbózzák a technológiát...
a 3d modellezésben van 4szög meg többszög is, és alapvetően a 4szög alkalmas a legjobban a modellezésre. de persze az is ügyebár 2 darab 3szög technikailag... tehát logikus hogy hw szinten csak 3szög van.
de az nagy szívás lenne ha a 3d modellezőkben is csak 3szög lenne :)
a harom pont koze kifeszitett lap mindig sik marad, nem torik meg. ami gliccseket okoz a modellen/texturan. amugy a modellezes negyszog lapokkal tortenik, majd ranyomsz egy haromszogelest a vegen, ami szepen megfelezi a polikat.
Gondoltam régen olyan jókat játszottam coopban az alap első résszel, hogy megnézem a kiegészítőjét. Anno csak a rövidebb másik kieget toltam le, amelyikben a főgonosz történetszálát lehet végigvinni.
Nos a grafika már nem olyan leülős, mint anno az első volt. A harcrendszer is gyorsan exploitolható. Főleg, ha megvannak már a megfelelő perkek és amint van mindegyik lőfegyver típusból egy elfogadható darab, az ember meg tudja, hol spawnolnak a lőszerek, walking in the park. Minibossok 1-2 fejlövéstől szétesnek, ha beadja a kritikust. Márpedig megfelelő perkek után megadja.
Szépen eltoltam az összes mellékküldetés nyomatásával a történetet úgy 75%-ig, a max. szint 70, nekem 59. szinten állt az emberem, amikor egyik játék alkalmával lefagyott a gépem. És tönkrevágta az autosavemet. Itt szépen fel is qrtam magamat és letöröltem a játékot. Megnéztem Yt-n azt a mintegy 2 órányi gameplayt ami a fő szálból hátramaradt. De az új epizód kvázi onnan indul, ahol ez abba maradt.
Kis immunis barátaink, köztük az egyikük a player, aki magába nyomott egy kisérleti szérumot amitől a zombi gének felturbózták, de ember maradt. Hajóval elmennek a szigetről az aktuális boss figyelmeztetése ellenére. A hajó természetesen "üresen" partot ér Floridában, a főhősből meg elindul a kontinensre ható járvány.
"Az élet egy nagy szarosszendvics és minden nap egy újabb harapás" -ismeretlen gerilla feljegyzése
Na a szabadságom alatt volt időm végigjátszani. Egyébként kellemes vámpír játék amit igyekeztek minden idegesítő hülyeséggel tönkretenni.
Alapvetően a probléma az, hogy a sima harcokért lehet kb. 3-5 xp-ket kapni, a boss fightok adnak azért bővebbet, meg a nyomozások és beszélgetések a java részét, ha nem akarunk NPC-ket ölni.
És ugye itt moralizálásba megy át a dolog, hogy egyrészt van 4 ending, 1 ha senkit nem öltünk meg, 1, ha párat, 1 ha sokat és 1 ha a vámpír csajt átejtettük.
Ha nem is a good ending mozgatja az embert, csak van egy rakás NPC aki nem érdemelné meg a halált a játékos szemfogai által és persze vannak akik nagyon is.
De a lényeg, hogy egy sima NPC kinyírása 1000-2000 xp-t ad, ha nem oldjuk fel az összes kis titkát, de ha igen, akár 7-8000 xp-t is kaphatnánk belőle.
A "pacifista" játék nagyjából elder ring szintjén szopat. Az ellenfelek nagyon hamar 10-15 szinttel magasabbak lesznek nálunk, amitől iszonyat buffot kapnak damage-ra és hp-ra.
A végjátékban amikor egyetlen egy civilt sem öltem meg, de minden side questet megcsináltam, minden nyomozást megoldottam, voltam 26. szintű. Az átlag vámpír vadász meg 32-35.
Úgy egy ütéssel 2/3 hp-t vettek le, de spéci támadással képesek voltak 100%-nál többet is sebezni, mondjuk tűzzel, vagy mérgezéssel. Ekkor legalább 2-3x kellett magamat gyógyítanom egyetlen találat után, hogy egyáltalán egy kicsi élettel megmaradjak pár másodperccel tovább.
És a baj nem jár egyedül, micsoda önszopató kaland az, amikor ilyen terminátorokból van vagy 5 egy szűk szobában, ahol dodgeolni se nagyon lehet és lövi a lángoló nyilat a számszeríjász hátulról, jön a pap és izzó kereszttel szedi le a staminánkat és vérünket, kettő fáklyával hadonászó majom is ott van mellette és még egy keményebb figura is.
A játék fejlesztői úgy gondolták, hogy ritka nagy poén lenne, ha az ellenfelek újraélednének ha mi is meghalunk és újraéledünk, de ez még nem elég! Ha többször is meghalnánk ugyanott (mondjuk boss fight), akkor minden amit elhasználtunk az szépen el is fogy. Tehát bemegyünk először 100 vérrel, 15 shoti lőszerrel meg 4 vértöltő fecskendővel, első halál, újraéledek 10 vérrel.
Második halál, 10 vér és 13 shoti lőszer, 2 vértöltő, 3. halál 6 shoti lőszer, 0 fecskendő. ezután simán lehet, hogy 0 lőszer, 0 gyógyító, közel 0 vér és még mindig ugyanazt a bosst kellene megcsapni, aki akkor is agyonvert 1-2 ütéssel amikor minden fullon volt nekünk is.
Persze aki nem akar pacifista lenni, simán feltolhatja magát a max. 50. szintig is. Az ellenfelekből 35-nél nagyobb szintet nem láttam. Akkor nekünk lesz bónusz damage-nk. Kb. 1-2 ütés lenne az átlag ellenfél.
Emellett még a játék kedvelt szivatása, hogy az előzőleg kinyitott ajtó elé tesz minket és persze mindenki újraéled akit előzőleg kinyírtunk, mondjuk egy egész negyed teljesen kipucolva és az utolsó ellenfél lecsap, akkor is elölről lehet kezdeni. Szóval ott leszünk egy ajtó előtt, mögöttünk ellenfelek, az ajtó után ellenfelek, vér lecsapva 10-re.
A skillek változatosak, de igazából vannak must have skillek, amik nélkül marha nehéz lenne egy pacifista végigjátszás. Ha meg nem pacifistában toljuk, akkor kb. mindegy, mert magasabb szintűek leszünk, mint az ellenfelek.
A történet a legerősebb pontja, a dialógusok is jók, a szinkron szinészek eléggé beleélték magukat. A boss fightok is jópofák, már amikor nem idegel ki a 20 halál.
Rettentő sok helyen kell visszavonhatatlan döntést hozni beszélgetés közben, amivel sok minden kihat a továbbiakra.
Mégsem tudom rávenni magamat mondjuk 2+ végigjátszásra ellentétben a Vampire: The Masquerade - Bloodlinesnál.
"Az élet egy nagy szarosszendvics és minden nap egy újabb harapás" -ismeretlen gerilla feljegyzése
tegnap a steam és a farcry 6 úgy döntött, hogy nem detektálja a kontrollert, ezért kénytelen voltam egérrel játszani. na persze amíg fps játékként játszottam az fps játékokkal, addig csak egérrel játszottam, de amióta szinte csak sétaszimulátornak használom őket, kényelmesebb a kontoller. és hát sokkal kényelmesebb :D nem is bírtam 15 percnél tovább játszani egérrel... :(
na de használsz célzás rásegítést? mert a fc6-ban én használok, anélkül használhatatlan lenne. meg hát ügye legkönnyebb fokozatban játszom.
mondjuk pont fc6-ban elég bugos a rásegítés, néha nem tudja hogy mit is akar...
Nincs mán` olyan, hogy PC-s FPS. Az a korszak a Quake 3 környékén elmúlt. PC-re portolt konzolos FPS-ek vannak. És amíg továbbra is a konzolra és kontrollerre készült Halo 3 a legjobb FPS ami valaha készült, addig a probléma nem ezzel van.
Fire Emblem - Three Houses - Yuzu (Nintendo Switch Emulator)
Ehhez a sorozathoz még nem volt szerencsém korábban, mivel csak konzolokon létezik. Ezt is csak egy emulátor segítségével tudtam megnézni. Aki nem ismerné, ez egy körökre osztott taktikai RPG, kicsit anime stílusban.
Sztori
Adva vagyon egy középkori fantazi világ, ahol jelenleg 3 nagyhatalom létezik (Three houses), és többé-kevésbé béke van. A leendő uralkodók, nemesek és tehetséges emberkék az Officer Academy-ba járnak, hogy felkészüljenek a vezetésre. Ez az év abból a szempontból is különleges, hogy mindhárom nagyhatalom jövendő vezetője is itt van. Az osztályok is eszerint léteznek, nem az életkor számít, hanem hogy melyik birodalomból érkezett az adott diák.
Az akadémia az állami vallás fő kolostorában van, szóval itt él az Archbishop is, aki egyébként rögtön gyanússá válik, mert már az intro videóban durván lemészárol egy Nemesis nevű valakit egy harcmezőn. A neve Lady Rhea, és nagyon fiatalnak látszik, annak ellenére, hogy az említett hirig elég rég történt
. A biztonságra a vallás lovagrendje ügyel elsősorban, de van néhány bérbarát is (zsoldosok).
Ide csöppen be karakterünk, aki egy zsoldoscsapat kapitányának a fia/lánya (amelyiket választod). Rögtön azzal kezd a játék, hogy társalgunk egy fiatal, elf-szerű lánnyal, aki egy trónon gubbaszt, és csak a fejünkben létezik. Mielőtt még jobban megismerkedhetnénk az elmebajunkkal, megjelenik 3 diák az akadémiáról, és azonnali segítséget kérnek a zsoldosoktól, merthogy rablók üldözik őket. Az elkövetkező csata végén karakterünk saját testével védi az egyik diákot, és meghal. Ekkor lép közbe a bennünk lakozó lányka, és megállítja az időt. Majd elmondja, hogy ez így nem oké, mert akkor ő is meghal, és azt mégse kéne. Szóval inkább visszaforgatja az időt, és leszel szíves más megoldást találni. Ez meg is történik, és így a karakterünk már felkészülten fogadja a támadást. Ebből persze senki nem vesz észre semmit.
A csata végén kiderül, hogy a 3 diák a 3 nagy ház leendő uralkodói. Rögtön meg is próbál mindenki megszerezni magának. Közben befutnak a lovagok is, az egyikük régi jó barátként üdvözli apánkat. Mint kiderül, apánk apródja volt 30 éve. Együtt elkísérjük a diákokat a kolostorba, ahol apánk rögtön bevállalja, hogy megint a lovagok kapitánya lesz. Merthogy régebben itt élt ő is. Hogy még több meglepetés legyen, Lady Rhea ragaszkodik hozzá, hogy mi pedig vállaljunk professzori munkát, és ránk bízza az egyik ház okítását. Ez kb. mindenkit meglep.
Itt van lehetőség mindenkivel beszélni, aztán kiválaszthatjuk, hogy melyik házat vállaljuk.
Játékmenet
Alapvetően két nagy része van a játéknak. Az egyik az akadémián/kolostorban mászkálás, beszélgetés, események kezelése, a másik meg a harcolászás. A kolostor egy naptár alapján működik, 1 hónapra előre meg van adva, hogy az adott napokon mi történik. Pl. általában hétfőn van a fő tanítás, vasárnap mi választhatunk, hogy mit csinálunk. Nézzük először a tanítást.
Minden házban 8 diák van, a jövendő uralkodót is beleértve. Mindenkinek van egy csomó képessége és képzettsége. A képességek szintlépéskor nőnek 1 ponttal, minimum 2, maximum 9. 9-et nőni még nem láttam, 7 volt a csúcs egyszer. Már az 5-nek is örülni kell. Abban sem vagyok biztos, hogy a releváns képességek nagyobb eséllyel nőnek, tehát ha mondjuk harcos karakter vagy, ugyanúgy nőhet a mágiákkal kapcsolatos képesség. Ami egyébként nem rossz, mert bárkiből lehet bármilyen karaktert faragni, ugyanis mindenkinek ugyanazok a képzettségei vannak, a különbség csak az, hogy mennyire van hozzájuk affinitásuk. Mindenkinek van 2-4 pozitív és 2-4 negatív affinitása. A képzettségek elég egyszerűek, ilyenekre kell gondolni, hogy Kard, Lándzsa, Íj, Hit, Nehéz Páncél, Lovaglás. A szinteket betűk jelölik, az E a legrosszabb, valószínű S a legjobb. A bonyolítás miatt még van egy közbenső szint is, szóval E után nem a D jön, hanem E+. A legtöbb karakternek van továbbá egy titkos tudás képzettsége, ami azt jelenti, hogy ha eleget foglalkozunk vele, akkor pozitív affinitása lesz hozzá.
A mi tanári tevékenységünk leginkább abból áll, hogy meghatározzuk, melyik tanuló mire koncentráljon a fenti képzettségek közül. Alapvetően persze azokra érdemes koncentrálni, amire affinitás van, mert azok gyorsabban fejlődnek. Ugyanakkor észben kell tartani a jövőt is, mert pusztán ezekkel nem lesznek meg az elvárások a komolyabb specializációkhoz. Pl. ha a karakter jó kardvívó, de elhanyagolja az íjászatot, akkor sosem lesz belőle Orgyilkos (ami alapból nem tűnik hátránynak, de meglehetősen hasznos a harctéren). A lovaglás is szinte mindenkinek kell, mert nagyon sok végjáték specializáció lovat használ. Szóval nagyon meg kell tervezni előre, hogy kiből mi lesz, és aszerint alakítani nekik a tantervet.
Ha már a specializációknál tartunk: ezek is szintekre vannak osztva, Kezdő, Közepes, Haladó és Mester szintű specializációk léteznek. Van még egy speciális kategória is, azt hiszem az karakterre szabott, de ott még csak kérdőjelek vannak, nem tudom mivé válhatnak a karakterek. Minden specializációnál meg van határozva, hogy hányadik szinten lehet próbálkozni vele, melyik képzettség kell hozzá és milyen szinten, illetve hogy milyen token kell hozzá. A tokeneket alapból elég könnyű szerezni (bemégy a boltba), de például a Dark tokent csak egy durva ellenféltől lehet zsákmányolni. A játék arra is ad lehetőséget, hogy azelőtt megpróbáljuk a vizsgát, hogy meglenne a biztos tudás. Pl. Sword A kell, de neked csak Sword B van. Ilyenkor látod, hogy hány százalék esélyed van a sikerre. Ez egyébként nem egészen random, a mentett állás tartalmazza a következő "dobásaid" is. Erre úgy jöttem rá, hogy 68% volt egy vizsgára, de nem sikerült. Visszatöltöttem, akkor se sikerült. Ekkor kíváncsiságból még vagy 8x visszatöltöttem, egyszer sem sikerült.
A specializáció a képességekre ad bónuszt, illetve ad új passzív képzettégeket. A legjobbat persze akkor, ha kitanuljuk a szakmát (sokat használjuk). Egy karakternek akárhány specializációja lehet, de egyszerre csak egy lehet aktív. Harc előtt lehet cserélni. Ez a fent említett passzív képzettségek miatt fontos, mert azok hasznosak lehetnek más szakmánál is.
A tanításnak van még néhány egyéb módja, pl. lehet személyesen oktatni, vagy csoportos foglalkozásokon részt venni. A diákok szintén sokat tanulnak gyakorlatból, a harctéren. Magunkat is fejleszteni kell, több okból is. Az alap ugye, hogy erősebbek legyünk, de az, hogy mennyire tudunk oktatni másokat, a saját képességeinktől is függ. Szintén fontos, hogy így tudunk átcsábítani diákokat a saját osztályunkba más házakból. Ha azt látják, hogy nagyon pengék vagyunk abban, amit számukra fontos, simán átjönnek hozzánk, és ezáltal új karaktereket kapunk.
A kolostor
Vasárnap lehet választani, hogy mit csinálunk. Ilyenkor lehet extra harcokat vállalni, pihenni, tanulni, vizsgázni, de most a felfedezés lehetőségről írok. Ilyenkor lehet mászkálni a kolostorban és mindenfélét művelni. Ez a legjobb időszak a tanári képzettségünk növelésére, sok kisebb-nagyobb feladat vár ránk, ami növeli a renoménkat. Lehet pl. kertészkedni, ami abból áll, hogy megmondjuk mit ültetünk, milyen tápszert használunk és kész is. Legközelebb már vár minket az eredmény. Így egyrészt a konyhában használható zöldségeket lehet szerezni, illetve ajándéknak való virágokat. Néha egy-egy képességnövelő növény is előkerül.
Lehet pecázni is, ami egy egyszerű kis minijáték. Itt is a konyhába való nyersanyagokra lehet szert tenni, illetve eladható halakra (pl Aranyhal, de van Ezüst és Platina is). Bizonyos napokon tripla fogás van, ilyenkor érdemes pecázni, mert sok renomét ér.
A kolostorban sokfelé találni tárgyakat. Ezek egy része renomét ad (könyvek), más része használati tárgy, illetve vannak az emberek által elvesztett tárgyak. Minden fontosabb karakterrel beszélhetünk, sok hasznos infót lehet így megtudni. Ez jó alkalom arra is, hogy a diákok lelkesedését növeljük (a tanulásnál fontos), illetve hogy a kapcsolatokat ápoljuk. Pl. lehet közös ebédet tartani, teázni, ajándékozni, stb. A jó kapcsolatok fontosak, mert így növekszik a Support szint, ami azt jelenti, hogy harcban ha egymás mellett állnak, sok bónuszt kapnak. Nem mellékesen a Support szint növekedésekor kapunk egy kis jelenetet a karakterek interakcióiról, ami nagyon érdekes belátást ad a karakterek háttérsztorijába, jellemébe.
Van a kolostorban továbbá piac is, ahol vehetünk/eladhatunk fegyvereket/tárgyakat. Itt szerezhetünk új zsoldosokat is (speciális akciót tudnak harc közben végrehajtani), illetve egy idő után már a kovács is elérhető. Ő tudja javítani és felturbózni a fegyvereket.
A kolostor meglehetősen nagy, de a játék megkönnyíti a közlekedést. A térképen látszik, hogy ki hol van, és odateleportálhatunk a közelébe.
Harc
A harc klasszikus, négyzetrácsos alapú, körökre osztott, erősen taktikai stílusú. A legtöbbször a harc előtt már látjuk az ellenséget és az elhelyezkedését, így kitalálhatjuk, hogy kit hozunk a csatába és hogy mi legyen az alap felállás. Harcban nagy szerepet kap a taktika. Látjuk, hogy az ellenfél kit tervez támadni, meddig tud eljutni, stb. Látjuk előre a sebzéseket is, tudunk számolni vele. A egyetlen szerepe a véletlennek, hogy sikerül-e a támadás, de ezt a százalékot is látjuk.
Minden fegyvernek és varázslatnak meghatározott hatótávja van. Általában a harc úgy néz ki, hogy odamegyünk valakihez, és ütünk. Az ellenfél automatikusan visszaüt (ha még él, és teheti). Lovas vagy repülő karakterknél ezután még lehetőség van mozogni is, ha nem használtuk el az összes mozgást. A fegyvereknek van élettartama, minden ütés 1 ponttal csökkenti. Vannak speciális támadások is, amik több élettartamot használnak a fegyverből, cserébe valami hasznos hatásért. A varázslatoknál csak annyi a korlátozás, hogy hányszor lehet egy csatában használni.
A taktika abból áll, hogy folyamatosan mérlegelni kell, hogy kivel pontosan hova mozogjunk, kit támadjunk. Számolgatjuk a sebzéseket, figyelünk a fegyverek élettartamára. Figyelembe vesszük, hogy kit kivel szeretnénk összebarátkoztatni, illetve, ki kivel tud jól összedolgozni. Figyelni kell továbbá a csata céljaira, illetve magára a csatatérre. Előfordul például, hogy meg tudjuk ölni a fő célpontot, és megnyerjük a csatát, de így nem jut időnk a két kincsesláda kinyitására. Máskor meg meghatározott mennyiségű körünk van csak győzni.
Az alap harcrendszer faék egyszerűségű, de a sok kis adalék nagyon jó taktikai mélységet ad neki, nagyon eltalálták. Kiemelném, hogy ha a klasszikus opciót választottad a kezdésnél, akkor a gyakorló harcok kivételével a karaktereid meg tudnak halni a csatában. Itt jön be a szerepe a bennünk lakó lánynak - vissza tudod tekerni az időt néhányszor, hogy újragondold a taktikát.
Összességében nagyon jó kis játék. Rég volt olyan, hogy egy sok szereplős játéknak ennyire sikerült felkeltenie az érdeklődésemet a karakterek iránt. Itt nem a harci bónuszok miatt foglalkozom a jó kapcsolatok kialakításán, hanem mert érdekel, hogy mi volt/lesz velük. Az angol színészek jól hozzák a karakterek jellemeit. A sztori is érdekes, fordulatos, már volt jópár meglepetés (meg pár kitalálható dolog is). Ügyesen adagolják az információt a karakterek múltjáról, jelleméről.
Ez a játék szerintem nagyon jó példa arra, hogy hogyan lehet egyszerű design-nal érdekes játékos készíteni. Nincs benne semmi rendkívüli, de mégis nagyon jó.
Tango
"Lagging is a lifestyle."
dying light 2
huhh... a steam szerint 99 orat toltam az elso vegigjatszasba. azert ugy erzem megerte az arat. nehezen sikerult belerazodnom -ahogy az elsobe is- ez az ugribugri valahogy nem az en stilusom, de ha elkapod a ritmust akkor megy annyira, hogy eleg legyen. baromi szorakoztato, szerintem az idom nagyreszet malackazos vilagfelfedezesre forditottam, merthogy a mellek kuldik felet sem csinaltam meg -plane a parkour challengeket- amelyiket viszont igen azt elveztem, mint pl a postasos sztorikat.
az elsohoz kepest elegge atfaragtak a rendszert, ami az elejen piszok idegesito:
veges stamina a maszashoz, a sotetben meg veges idod van, mert fertozottkent meghalsz (atvaltozol zombiveva) - mikozben minden arrol szol, hogy massza' falakat meg eszaka csinajja kuldiket. az atvaltozas (sotetseg)ellenszere valami gomba, amibol aztan lehet csinalni sokkal hatekonyabb inhalator cucclit, meg ahogy szinteket lepsz a szuper zombi drogtol no az immunitasod a sotetre -de amitol agyf@szt kaptam, hogy kesobb kapsz egy UV lampat amivel szetkergetheted a zombojakat, de nincs lehetoseged a lampat magad fele forditani ha mar nalad van, hogy ne valtozz at.:D
a sracok sztem kicsit tultoltak a dramatizalast a sztoriban, mindig mindenki meghal, allando donteshelyzetek ele allitanak es olyankor valaki mindig rafarag akit mar mar megkedveltel. ha masert nem mar azert erdemes a sztorilajnt vegig pruntyogni, hogy nezegethesd Rosario Dawson sok poligonbol szepre csinalt es abszolut felismerheto pofikajat es hallhatod a cuki hangjat - bar a karakter akit megszemelyesit, neha mar annyira tultolja, hogy a foszereplo hejeben en a falba tudtam volna verni a fejecskejet.
a lenyeg a lenyeg a sztori elcsepelt klise karakterek es klise zombiapikalipszis sztorik halmaza, nem tul felemelo- B muvi kategoria.
a kraftinghoz eppen most jott egy patch/dlc/whatever szal tudsz vegre fegyvereket szetszedni es csinalni is, bar a schematicok eleg nehezen osszeszedhetoek.
amugy is a jatek onnantol valik konnyuve amikor megszerzed az elso illyadat, de ha a ket frakcio kozul a katonasokat valasztod megkapod a sorozatlovo crossbowt ami meg uberelhetetlen - mert meg szintet is lep veled a fegyver. ha raadasul lovoldozos kaszt szerinti cuccokban jarkalsz (van tank, hiler, kozelharci meg a range) akkor olyan nagyot sebzel vele, hogy a volatileket is leszeded ket fejlovessel es a bossharcokat is megoldod ugyanennyibol kb.
apropo bossharc -a sztori vegi bossharctol szokas szerint agyf@szt kaptam -egyszeruen ki nem allhatom azt a fantaziatlan megoldast hogy ugyanazt a karaktert haromszor haromfele modon kell zerora redukalni - mee valahogy miutan legyozted "igy" -feltamad es lekell irtanod "ugy" ...
jah meg annyit, hogy a game iszonyat eszi a savszelt (pedig en kizarolag szoloban jaccottam), alt tabolast birja, de meg a netbrowserek is tudobetegkent nyuszitenek ha hasznalni akarod oket.:D
"okey-dokey!"
az első rész zseniális, főleg a kontroll, a "parkour"-ban pont az volt a jó, hogy nem kellett hozzá semmit csinálni, "magától" csinálta, de mégis mi irányítottuk. a legtöbb hasonló játéknál mindig az az érzésem hogy nem is én irányítom...
meg a pálya is marha jó benne, szinte mindenhová be lehetett menni stb... nagyon jó a game enginjük.
15 dolcsi a far cry 6, úgyhogy megvettem. marha szép a grafika. és a gef1660 kártyámon 60fps-el fut full 4k-ban, valami upscale-t bekapcsoltam, mert amúgy csak 1440p-ben bírta. grafikai beállítások közepesnél magasabban vannak, de így is marha szép.
viszont néha a menüben 2 fps-re esik le, mert kevés a videó memória :) optionsban írja a mem foglaltságot... és nem találok olyan opciót hogy kisebb textúra felbontás legyen... olyan van hogy "texture filtering" és ott írja hogy ettől függ a textúra felbontás is, de nem látom, hogy hatása lenne.
mindenesetre elég durva hogy egy ilyen régi videókártyán ilyen felbontással 60fps... az 55 colos tévémen ez marha látványos :)
ja, és nem is lehet 4k-nál kisebb felbontásra kapcsolni ha fullscreent akarok, mert egyszerűen akkor mindig visszakapcsol ablakos módra...
ja, a másik, hogy bár marha szép, de nem értem miért kell erőltetni ezt a túlszaturált grafikát, ami ps játékokban lett divat... a far cry esetén én inkább a fotoreált szeretném. persze visszavehetem a szaturációt a tévén, de az nem ugyanaz mintha eleve úgy csinálták volna...
na meg a karakterek. a mai világban, ahol metahumán rendszer van és hasonlók, ez már elég kevés ahogy kinéznek az arcok. persze engem nem zavar, csak kicsit ciki azért nekik...
fúbakter ez a far cry 6... teljesen értelmezhetetlen a gameplay.
-folyton eltalálnak, de nem halok meg. az energia se nagyon csökken. aztán egyszer csak, ki tudja miért, meghalok.
-a leggyengébb ellenfélbe ötszáz tárat bele kell lőni hogy megdögöljön (legkönnyebb fokozat).
-konkrétan nem lehet látni az ellenfeleket. a fejlesztők is érezték, hogy baj van, ezért külön accesibiliti menü van ahol körvonalat lehet bekapcsolni. nagyszerű, de csak este látszik, nappal alig...
-napszak váltás van, nem lehet aludni, sehogy se lehet skippelni az éjszakát. szóval a játék 2/3-a sötétben folyik, mert alkonyatkor meg hajnalban is sötét van...
-tökmindegy milyen puskával lősz, ugyanúgy nem hat :)
-egyes ellenfelek ötszáz fejlövéstől se halnak meg...
-még az elején vagyok, szóval biztos lehet fejleszteni a fegyvereket, de ez akkor is gáz.
-az egész túlbonyolított, mindenhol ikonok, jelzések, folyton valaki felhív, nincs nyugalom...
-2 méterről leesek, meghalok.
-sorozatosan rosszul írják le hogy a küldetésben mit kell csinálni. robbants fel 5 sárga tartályt. megvan, de nem történik semmi. ja, ott van még két repülő, azokat is fel kell robbantani...
-stb stb stb :)
jaja, en eleg hamar feladtam. total kaosz.
"okey-dokey!"
na párszor tíz óra játék után farcry6: végülis sétaszimulátornak jó. hatalmas a terület, város is van, ami eddig nem volt a farcry játékokban. persze csak zárt házak, nem lehet bemenni szinte sehova, szóval ne várjuk azt a szintet mint egy dying light-ban...
néhol egész hangulatos, bár a farcry játékokra jellemző totális "mesterséges" környezet hamar unalmassá válik. meg a grafika is. persze játékfejlesztő szempontból tanulságos, ahogy megoldják a falakat, épületeket stb. (mixmapok, decalok ezerrel, szóval nem az egyre divatosabb totális textúra és geometria streaming meg "nanite"-ok).
a természet is egész jó néhol, meg viszonylag változatos, nem csak egyféle táj van. 15 dolcsit végülis megért, még elleszek vele jópár órát :)
Engem amúgy tökre érdekelne, ha tolnál ilyen kis elemzéseket / technikai érdekességeket az eninge-ekről, amilyen game-t éppen nyomsz.
Meg ha olyanokat el tudnál magyarázni például emberi nyelven, hogy ez az újfajta shader futószalag, amit most a next-gen konzolok kapcsán is nagyon nyomtak, a mesh shader / primitive shader például miben jobb, mint az előző és mit csinál pontosan? :D
Meg ilyen kérdéseim lennének még, ha tényleg magyarul valamennyire érthetően el tudnád ezeket mesélni.
Chief Exorcist
de minek? vége a trükközéseknek. mehet erőből az ötszáz csilliárd poly meg a végtelen textúra. nem lesz itt már semmiféle okosság. a mobilok miatt még pár évig el lehet lenni ezekkel, aztán ott is jön a nanite és társai. :)
na persze önmagában a nanite is egy érdekes tech megoldás, de ott már nincs művészeti vagy vizuális vonzata. egyszerűen technikai okossággal nyomják ki a brutál sok polyt...
mostanában minden erre megy ki, azért, hogy csökkenjenek a fejlesztési költségek, és a játékfejlesztőknek ne kelljen érteni semmit a tech részéhez, hanem bármit meg tudnak jeleníteni szinte nulla tech ismerettel. már jópár éve nyafog minden grafikus ezért, és le is nézik azt, aki érti a tech oldalát...
számomra ezzel elveszik a játékfejlesztés érdekessége és izgalmassága... :(
de az user meg örül, minden fotóreál lesz, hiszen arra vágyik mindenki. a cartoont is poszt effektekkel meg majd AI-val érik el... (amit persze a régi cartoon grafikákkal tanítottak hahaha).
az ilyen mesh shaderek meg hasonlók meg arra lesznek jók, hogy a grafika magában a játékban generálódjon le realtime. mert ma ha mondjuk akarsz csinálni valami procedural grafikát, akkor a 3d szoftverben legenerálod (mondjuk generálsz 50 féle házat), és a végeredmény megy az enginbe. persze a pixel és vertex shaderek régóta tudnak ennél sokkal többet, de a jövőben ez még jobb lehet. pl. egy város magában a játékban realtime generálódik le, romos épületeket a shader generálja, rá a növényeket stb stb stb...
ügyebár régen ha azt akartuk, hogy egy fa lengedezzen a szélben, meg kellett animálni a 3d programban. aztán ezt megoldotta a vertex shader (pár sor). vagy mondjuk hogy az objektek tetején hó legyen, azt meg kellett rajzolnia a grafikusnak. régóta nem kell, hiszen a pixel shaderben ez 1-2 sor... (szó szerint).
az a baj ezzel az egésszel, hogy bár tényleg marhára felgyorsítják a tartalom gyártást, de egyre inkább mesterséges érzete lesz mindennek, akkor is, ha tényleg brutálisan felturbózzák a technológiát...
Egyébként miért pont a háromszög lett a 3D modellek alapvetése? Arra gondolnék, hogy abból lehet kirakni kvázi bármit, de gondolom más is van emögött?
Chief Exorcist
a 3d modellezésben van 4szög meg többszög is, és alapvetően a 4szög alkalmas a legjobban a modellezésre. de persze az is ügyebár 2 darab 3szög technikailag... tehát logikus hogy hw szinten csak 3szög van.
de az nagy szívás lenne ha a 3d modellezőkben is csak 3szög lenne :)
Jaah így érthető. Tehát végülis a 3szög a legkisebb primitive nyilván, így a hardvernek azzal érdemes dolgozni.
Chief Exorcist
a harom pont koze kifeszitett lap mindig sik marad, nem torik meg. ami gliccseket okoz a modellen/texturan. amugy a modellezes negyszog lapokkal tortenik, majd ranyomsz egy haromszogelest a vegen, ami szepen megfelezi a polikat.
"okey-dokey!"
jaa aha, köszi, makes sense
Chief Exorcist
System Shock Remake-et próbálta valaki? :o
Chief Exorcist
Dead Island: Riptide
Gondoltam régen olyan jókat játszottam coopban az alap első résszel, hogy megnézem a kiegészítőjét. Anno csak a rövidebb másik kieget toltam le, amelyikben a főgonosz történetszálát lehet végigvinni.
Nos a grafika már nem olyan leülős, mint anno az első volt. A harcrendszer is gyorsan exploitolható. Főleg, ha megvannak már a megfelelő perkek és amint van mindegyik lőfegyver típusból egy elfogadható darab, az ember meg tudja, hol spawnolnak a lőszerek, walking in the park. Minibossok 1-2 fejlövéstől szétesnek, ha beadja a kritikust. Márpedig megfelelő perkek után megadja.
Szépen eltoltam az összes mellékküldetés nyomatásával a történetet úgy 75%-ig, a max. szint 70, nekem 59. szinten állt az emberem, amikor egyik játék alkalmával lefagyott a gépem. És tönkrevágta az autosavemet. Itt szépen fel is qrtam magamat és letöröltem a játékot. Megnéztem Yt-n azt a mintegy 2 órányi gameplayt ami a fő szálból hátramaradt. De az új epizód kvázi onnan indul, ahol ez abba maradt.
Kis immunis barátaink, köztük az egyikük a player, aki magába nyomott egy kisérleti szérumot amitől a zombi gének felturbózták, de ember maradt. Hajóval elmennek a szigetről az aktuális boss figyelmeztetése ellenére. A hajó természetesen "üresen" partot ér Floridában, a főhősből meg elindul a kontinensre ható járvány.
"Az élet egy nagy szarosszendvics és minden nap egy újabb harapás" -ismeretlen gerilla feljegyzése
Vampyr
Na a szabadságom alatt volt időm végigjátszani. Egyébként kellemes vámpír játék amit igyekeztek minden idegesítő hülyeséggel tönkretenni.
Alapvetően a probléma az, hogy a sima harcokért lehet kb. 3-5 xp-ket kapni, a boss fightok adnak azért bővebbet, meg a nyomozások és beszélgetések a java részét, ha nem akarunk NPC-ket ölni.
És ugye itt moralizálásba megy át a dolog, hogy egyrészt van 4 ending, 1 ha senkit nem öltünk meg, 1, ha párat, 1 ha sokat és 1 ha a vámpír csajt átejtettük.
Ha nem is a good ending mozgatja az embert, csak van egy rakás NPC aki nem érdemelné meg a halált a játékos szemfogai által és persze vannak akik nagyon is.
De a lényeg, hogy egy sima NPC kinyírása 1000-2000 xp-t ad, ha nem oldjuk fel az összes kis titkát, de ha igen, akár 7-8000 xp-t is kaphatnánk belőle.
A "pacifista" játék nagyjából elder ring szintjén szopat. Az ellenfelek nagyon hamar 10-15 szinttel magasabbak lesznek nálunk, amitől iszonyat buffot kapnak damage-ra és hp-ra.
A végjátékban amikor egyetlen egy civilt sem öltem meg, de minden side questet megcsináltam, minden nyomozást megoldottam, voltam 26. szintű. Az átlag vámpír vadász meg 32-35.
Úgy egy ütéssel 2/3 hp-t vettek le, de spéci támadással képesek voltak 100%-nál többet is sebezni, mondjuk tűzzel, vagy mérgezéssel. Ekkor legalább 2-3x kellett magamat gyógyítanom egyetlen találat után, hogy egyáltalán egy kicsi élettel megmaradjak pár másodperccel tovább.
És a baj nem jár egyedül, micsoda önszopató kaland az, amikor ilyen terminátorokból van vagy 5 egy szűk szobában, ahol dodgeolni se nagyon lehet és lövi a lángoló nyilat a számszeríjász hátulról, jön a pap és izzó kereszttel szedi le a staminánkat és vérünket, kettő fáklyával hadonászó majom is ott van mellette és még egy keményebb figura is.
A játék fejlesztői úgy gondolták, hogy ritka nagy poén lenne, ha az ellenfelek újraélednének ha mi is meghalunk és újraéledünk, de ez még nem elég! Ha többször is meghalnánk ugyanott (mondjuk boss fight), akkor minden amit elhasználtunk az szépen el is fogy. Tehát bemegyünk először 100 vérrel, 15 shoti lőszerrel meg 4 vértöltő fecskendővel, első halál, újraéledek 10 vérrel.
Második halál, 10 vér és 13 shoti lőszer, 2 vértöltő, 3. halál 6 shoti lőszer, 0 fecskendő. ezután simán lehet, hogy 0 lőszer, 0 gyógyító, közel 0 vér és még mindig ugyanazt a bosst kellene megcsapni, aki akkor is agyonvert 1-2 ütéssel amikor minden fullon volt nekünk is.
Persze aki nem akar pacifista lenni, simán feltolhatja magát a max. 50. szintig is. Az ellenfelekből 35-nél nagyobb szintet nem láttam. Akkor nekünk lesz bónusz damage-nk. Kb. 1-2 ütés lenne az átlag ellenfél.
Emellett még a játék kedvelt szivatása, hogy az előzőleg kinyitott ajtó elé tesz minket és persze mindenki újraéled akit előzőleg kinyírtunk, mondjuk egy egész negyed teljesen kipucolva és az utolsó ellenfél lecsap, akkor is elölről lehet kezdeni. Szóval ott leszünk egy ajtó előtt, mögöttünk ellenfelek, az ajtó után ellenfelek, vér lecsapva 10-re.
A skillek változatosak, de igazából vannak must have skillek, amik nélkül marha nehéz lenne egy pacifista végigjátszás. Ha meg nem pacifistában toljuk, akkor kb. mindegy, mert magasabb szintűek leszünk, mint az ellenfelek.
A történet a legerősebb pontja, a dialógusok is jók, a szinkron szinészek eléggé beleélték magukat. A boss fightok is jópofák, már amikor nem idegel ki a 20 halál.
Rettentő sok helyen kell visszavonhatatlan döntést hozni beszélgetés közben, amivel sok minden kihat a továbbiakra.
Mégsem tudom rávenni magamat mondjuk 2+ végigjátszásra ellentétben a Vampire: The Masquerade - Bloodlinesnál.
"Az élet egy nagy szarosszendvics és minden nap egy újabb harapás" -ismeretlen gerilla feljegyzése
tegnap a steam és a farcry 6 úgy döntött, hogy nem detektálja a kontrollert, ezért kénytelen voltam egérrel játszani. na persze amíg fps játékként játszottam az fps játékokkal, addig csak egérrel játszottam, de amióta szinte csak sétaszimulátornak használom őket, kényelmesebb a kontoller. és hát sokkal kényelmesebb :D nem is bírtam 15 percnél tovább játszani egérrel... :(
Én a sima FPS-eket is kontrollerrel játszom évek óta.
na de használsz célzás rásegítést? mert a fc6-ban én használok, anélkül használhatatlan lenne. meg hát ügye legkönnyebb fokozatban játszom.
mondjuk pont fc6-ban elég bugos a rásegítés, néha nem tudja hogy mit is akar...
Nem állítok be semmit külön, csak bekapcsolom a kontrollert és játék. Szerintem tehát nincs bekapcsolva plusz aim assist.
Gyakran a nehézségi foktól függ az assist mértéke, de többnyire alapból be van kapcsolva, úgy kell menüből tiltani.
Milyen már, hogy PC FPS-t valaki direkt kontrólerezik?? Ezért tart a világ rossz felé!
"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."
teljesen igazad van, szégyellem is magam, de a mentségem, hogy nekem ez csak séta szimu, miközben szórakozásból lövöldözök, hogy robbanjon minden :)
Neked felmentésed van
"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."
+1
"okey-dokey!"
Nincs mán` olyan, hogy PC-s FPS. Az a korszak a Quake 3 környékén elmúlt. PC-re portolt konzolos FPS-ek vannak. És amíg továbbra is a konzolra és kontrollerre készült Halo 3 a legjobb FPS ami valaha készült, addig a probléma nem ezzel van.
Chief Exorcist
HL2? Doom Eternal? Van még másik pár, de a lényeg, hogy vannak Q3-nál újabb PC FPS-ek.
"Aztakibebaszott eget, lett egy matchem Tinderen"
Főleg az indie genrében konkrétan valagnyi.
"Mi egy cipősdobozban laktunk, salak volt vacsorára, és apánk minden éjjel hidegvérrel legyilkolt minket."