Ninten... ja nem, Microsoft: Egyesül az Xbox és a Windows 10
Fórum:
Kicsit sok a Microsoftos hír mostanában? Az a helyzet, hogy a szoftveróriás a múlt héten kiadós újságíróbűvölést tartott Spring Press Showcase címmel, az embargót viszont csak március első délutánján sikerült feloldaniuk, így most csőstül ömlik az infócunami és a kontentrengeteg, a legfontosabb hírt pedig még nem is említettem…
Phil Spencer, akit mindenütt csak az Xbox divízió fejeként emlegetnek (mégis mi a fenét kezdenek a Microsoftnál egy fejjel?) keynote-ban lebbentette fel a fátylat arról, miben is gondolkodnak az öltönyösök Redmondban: a Windows és az Xbox közös, egyesített platformjában. Mendemondák szerint Bill Gates annak idején csak és kizárólag azért bólintott rá az első Xbox konzol terveire, mert egységes PC-konzol ökoszisztémát szeretett volna látni… úgy tűnik, hogy most végre tényleg összejön a dolog.
Phil Spencer szerint eddig több olyan probléma is fennállt, amelyek együttesen akadályozták a konzolok versenyképességét: a fix hardver erősen korlátozza a technikai innovációt az életciklus végéig, a visszafelé való kompatibilitás nehézsége – sokszor egyenesen annak teljes hiánya – pedig csökkenti a platform értékét a vásárló szemében, ráadásul klasszikus játékokat tesz nehezen hozzáférhetővé. A helyzet megoldására a Microsoft – Spencer szavaival élve – el szeretné választani egymástól a szoftvert és a hardvert, ezt pedig egy olyan egységes szoftveres környezet kialakításával érnék el, mely lehetővé teszi az Xbox folyamatos hardveres fejlesztését anélkül, hogy játékaink elvesznének. A kompatibilitás „előrefelé” is működne, tehát a konzol cseréje sem lenne kötelező arra az esetre, ha esetleg új játékkal játszana az ember egy elavult modellen.
Az Xbox tehát pécésebb akar lenni, erre pedig a Microsoft jelenlegi PC-s operációs rendszere, a Windows 10 jelenti a megoldást a Universal Windows Applications (UWA) névre keresztelt ökoszisztémán keresztül. Elméletileg ezentúl minden, valamilyen Microsoft rendszerre készülő játékprogramot UWÁban fejlesztenének, így a régebbi szoftverek zökkenőmentesen működnének az új masinákon is. A cégnél azt remélik, hogy ettől végre fellendül a hardveres innováció a konzolpiacon, így pedig nem kell majd 8-9 évre nyújtani egy generációs ciklust. Spencer szerint a váltás jótékony hatása már most érezhető: sokkal több játék készül Xboxra, mint korábban bármikor, a fejlesztők pedig minden eddiginél könnyebben tudnak crossplatform támogatást integrálni programjaikba. Utóbbit a Killer Instinctben néhány hét múlva meg is tapasztalhatjuk, de lassan itt a szintén jelentős crossplatform tulajdonságokkal bíró Fable Legends is.
Spencer előadása végén arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenleg a Windows fejlesztését felügyelő csoport alegységeként működő Xbox divízió számára továbbra is kiemelten fontos a PC-s közönség. A Windows a Microsoft számára üzletileg kritikus pont, a felhasználók 40%-a játékra is használja az operációs rendszert, a Valve pedig félelmetesen nagy szeletet tudhat magáének ebből a piacból, így kötelező a felzárkózás. Tisztában vannak azzal is, hogy nehéz pozícióból indulnak, hiszen vissza kell nyerni a vásárlók korábban elveszített bizalmát: az Xbox-főnök még manapság is rengeteg Games for Windows Live-ot anyázó üzenetet kap Twitteren.
Megőrültek? Igazuk van? Az Xbox lesz a Steam Machine nem elcseszett verziója? Fogalmam sincs, de mindenképpen érdekes jövő elé nézünk.
Forrás: The Guardian