A többség alighanem a S.T.A.L.K.E.R. szériáról ismeri az ukrán GSC-t, míg azonban a pripjatyi piknik sorszámozott folytatása eltűnt, mint küblicica a radioaktív ködben, a stúdió újra hírt ad magáról. Az első milliós sikerük a kissé talán elfelejtett történelmi RTS-ük, a Cossacks volt, mely megélt egy folytatást is, a kiegészítőkről és az American Conquest mellékszálról nem is beszélve. Újabb jel a valós idejű stratégiák feltámadására hát ez a visszatérés a gyökerekhez.
A felmelegített kozákleves nem túl meglepően a következőket ígéri:
- a XVII-XVIII. század Európájának hadszíntereit
- 5 történelmi kampányt
- 12 játszható nemzetet, közte Németországot, Angliát, Oroszországot, Ukrajnát, Poroszországot/Ausztriát
- összesen 70 egységet, 100 fejlesztést, 140 épületet
- akár 10 000 egységet is megsétáltató grandiózus csatákat
- realisztikus lőszer- és agyúgolyó-fizikát
- a terepviszonyok jelentős befolyását a taktikára
- 7 fős multit
- kellőképp testreszabható térképgenerátort
A Cossacks 3 2015-ben érkezik (a Windows-, OS X- és Linux-felhasználók üdvére), azon belül pedig egész pontosan when it's done, ami a S.T.A.L.K.E.R. kálváriája után nyugodtan vehető fenyegetésnek. De komolyra fordítva, ennél remélhetőleg azért kedvezőbb a helyzet.
A bejelentés örömére a stúdióvezér Jevgenyij Grigorovicsot és Valentyin Jelcev PR-főt is meginterjúvolta a Polygon a minap. Szemezgetve belőle kijelenthető, az új játékról magáról a címszavakban összefoglaltakon kívül sok egyéb érdemi információ nem derül ki, de más érdekességek elhangzananak.
Ahhoz például eddig sem fért kétség, hogy a Cossacks nem az USA-ban vált népjátékká, inkább Európában, különösen a keleti végeken hódított. A játék kifutási ideje is eltért az akkori és jelenkori divatos kasszasikerekétől, nem a nyitánykor, hanem 9 hónappal megjelenés után jártak csúcsra az eladások. Németország, Anglia, Franciaország és Legyelország vitte hátán az eladásokat, de az említett keleti sikerekre jellemző: másfél millió kópia talált Kelet-Európában gazdára. Hála a DRM-nek és a világhírű orosz minőségbiztosításnak, egyes egészségesen (?) elszánt rajongók 6 darabot is magukévá tettek a kedvencből: a meghajtóban mókásan felrobbanó lemezek miatt szükség is volt rájuk.
Kiderül az is, hogy a Cossacks 3 tulajdonképpen a 2001-es első rész remake-je, természetesen új grafikával, sőt, új sztorival. A fenébe, mi ez, hogy valami nem remaster manapság!
Természetesen visszatekintenek a dicső elődökre és a már említett feature-ökre is. Ehelyütt csak azzal nyugtatnék minden stratégát, hogy kiterjedt támogatást ígérnek a moddereknek akár kvázi új játék készítéséhez (a legjobbak hivatalos státuszra is emelkedhetnek), és a nemzetek számát is tervezik idővel 20-ra felsrófolni.
A több, a sorozaton korábban kalapált veteránt visszacsaló, több évnyi pihenő után visszatérő Grigorovics számára elmondása szerint a Cossacks nem egy játékszéria, hanem az életének része. Őszintén remélem, hogy a szép szavú nyilatkozatok feltételezte elhivatottságot a kész termék is visszaigazolja. Türelmetlenebb könyvmoly-beállítottágúak hangolódhatnak egy kis Tarasz Bulbával, persze a gogolossal, nem a curtisessel, az "ellendrukkerek" pedig akár Sienkiewiczcsel. A többiek meg még mindig levadászhatják a régi részeket GOG-on vagy Steamen.
Forrás: www.cossacks3.com, Polygon